26 Eylül 2020 Cumartesi

Fatura borcu olanlar dikkat! 1 Temmuz'da bitiyor

Fatura borcu olanlar dikkat! 1 Temmuz'da bitiyor

Korona ile mücadelede kademe kademe normalleşme sürecine girerken, elektrik ve doğal gaz için de geri sayım başladı. Enerjide, “normalleşme” 1 Temmuz’da başlayacak. Bu tarihten itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuatta öngörülen sürede borcunu ödemeyen abonenin elektriğinin ve gazının kesilmesi gündeme gelebilecek

06 Haziran 2020 Cumartesi 12:29 Güncel

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, Türkiye’de, koronavirüs salgınıyla birlikte uygulanan kısıtlar 1 Haziran’da büyük ölçüde kaldırıldı. Normalleşme süreci resmen başladı. Enerji sektörü de bu sürece eklemlenmek üzere çalışma yapıyor. Salgın döneminde ödenmeyen elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili “esnek” bir politika izlendi. Konut aboneleri ile 1000 TL’ye kadar borcu bulunan küçük işletmelerin elektrik ve doğal gazı kesilmedi.

KORONAVİRÜSÜN GETİRDİĞİ "YENİ NORMAL"

Elektrikte ve gazda, 1 Temmuz’da salgın öncesi döneme geçilecek. Bu tarihten itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuat eksiksiz uygulanacak. Peki, bu ne anlama geliyor? Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK),elektrik ve doğal gazda fatura okuma ve tahsilat yönetmelikleri uygulanacak. Tüketimler, 25 günden az 35 günden fazla süreyle ölçülemeyecek. Öngörülen sürede (ve sonrasında yapılacak ek bildirimlere karşın) borcunu ödemeyen abonenin elektriğinin ve gazının kesilmesi gündeme gelebilecek. Sektör temsilcileri, pandemi döneminde elektrik ve gazda tahsilatların belli bir miktar düştüğünü belirterek, normalleşmeyle birlikte hem tahakkuk hem de tahsilatın artabileceğine işaret etti. Sektör temsilcileri, enerji talebine ilişkin bir soruyu da, “1 Haziran’la birlikte başta şehirlerarası seyahat yasağı olmak üzer kısıtların önemli bir bölümü kaldırıldı. Restoranlar, cafeler, lokantalar, berberler yeniden faaliyete geçti. Alışveriş merkezleri açıldı. Sanayi sektöründen de bir miktar ek talep var. Otellerin de elektrik talebinin aşama aşama artması bekleniyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Körfez’in yeni kulübüne büyük ilgi

Körfez’in yeni kulübüne büyük ilgi