22 Ocak 2021 Cuma

Ford Otosan'ın yeni tesisi 3 bin kişiye istihdam sağlayacak

Ford Otosan'ın yeni tesisi 3 bin kişiye istihdam sağlayacak

Ford’un yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi yatırımı ile ilave istihdamın 3 bin ve nitelikli personel sayısının 200 olacağı öngörülüyor

05 Aralık 2020 Cumartesi 09:57 Güncel

Türk sanayisine ‘süper’ teşvik dopingi sürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Ford’un Kocaeli’de yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İki proje ile 22.5 milyar liralık yatırım desteklenmiş olacak.

ELEKTRİKLİ 'DEV' HAMLE

Ford Otosan’dan 60. yılındaki dev yatırım hamlesine teşvik geldi. Ford’un yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi, 6 yılda tamamlanacak. Projede, sabit yatırım tutarının 20 milyar 501 milyon 205 bin 701 lira, ilave istihdamın 3 bin ve nitelikli personel sayısının 200 olacağı öngörülüyor. Yatırım süresi sonunda, yılda 210 bin yeni nesil ticari araç ve 130 bin batarya üretilmesi planlanıyor. Kararla yatırım projesi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopajı desteği, azami 250 milyon lira nitelikli personel desteği ve yatırım yeri tahsisi gibi desteklerden yararlanabilecek.

3 BİN KİŞİYE İŞ

Ford Otosan’dan yapılan açıklamada, 2026’ya kadar yapılması planlanan yatırımın 20.5 milyar TL tutarına ulaşacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçireceğimiz ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirketimizi hem de Türkiye otomotiv sanayiini geleceğe taşıyacağımıza ve global arenada rekabet gücümüzü artıracağımıza inanıyoruz. Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz. Bu kapsamda, Kocaeli fabrikalarımızdaki araç üretim kapasitemizi 650 bine çıkarmayı ve batarya montaj fabrikası kapasitesini de 130 bine ulaştırmayı amaçlıyoruz. 3 bin kişilik ek istihdam hedefliyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Köseköy köy fırını hizmete açıldı

Köseköy köy fırını hizmete açıldı