23 Ekim 2018 Salı

  • 5,680 TL
  • 6,512 TL
  • 223,01 TL
  • 94.682

Ford’un taşeronu DGR, insanları 'işe alacağız' diye mağdur etti

Ford’un taşeronu DGR, insanları 'işe alacağız' diye mağdur etti

Ford Otosan’ın taşeron firması DGR Grup, 15 kişiyi işe almak için iş başvurularını aldı. Bazıları mevcut işlerini bırakıp başvuru yaptı. Uzun süre umutla işe alınmayı bekleyen insanlara aylar sonra işin iptal olduğu söylendi. Oldukça mağdur olan vatandaşlar şimdi verdikleri evrakları geri almakta bile sıkıntı yaşıyor

10 Ocak 2018 Çarşamba 18:15 Güncel

Gölcük’te üretim yapan Ford Otosan’ın taşeron firması DGR Grup, test sürüşü işi için 15 kişinin iş başvurusunu kabul etti. İşçi adayları işe girecekleri umuduyla mevcut işlerini bırakarak başvuru yaptı. İşçiler 3 ay ile bir ay arasında değişen sürelerle işe alınmayı bekledi. Nihayetinde ise işçiler işe alınmadı. Bazıları iş başvurusu sırasında verdikleri evraklarının çoğunu geri alamadı. Bir işçiye ise iş başı yaptırmadan sigorta girişini yapıp 4 gün sonra çıkışını verdiler. İşverenin, işçileri toplamasını ve bir ekip kurmalarını istediği Burak Bayram isimli çalışan ise işçilerin alınmaması sonrası kendini sorumlu tutarak istifa etti.

BİR SÜRÜ EVRAK İSTEDİLER

Yaşadıkları mağduriyeti gazetemize anlatan işçilerden Emrah Yıldırım şunları söyledi: “Ford Otosan’ın belirli işlerini ihale ile alan DGR Gruba iş başvurusunda bulundum. Benim arkadaşım orada çalışıyordu, o çağırdı. Bu firma Ford’dan çıkan arabaların test sürüşünü yapıyor. Orada İ. D. diye bir yetkili, ‘Başka arkadaşlarınızı da getirin, onları işe alacağım’ dedi. Ben de arkadaşları toplayıp gittim. Bana acil iki kişi lazım olduğunu söylediler. Biz de aramızda kararlaştırdık. İki kişi evraklarımızı hazırlayıp teslim ettik. Evraklarımızı yaklaşık 3 ay önce teslim ettik. Bir sürü evrak çıkardık. 350 TL para harcadım. Daha önce şehir içi otobüslerinde çalışıyordum.

İŞİMİ BIRAKIP GİTTİM

Bu iş için işimi bıraktım. Beni 2 ay beklettiler. Sonra çağırdılar. Sonra bir baktım ki evraklarımı kaybetmişler. Mağduriyetimi karşılamak için bana 60 TL para verdiler. Neyse cebimden yine para harcayarak yeniden ikinci kez evrakları acil bir şekilde yaptırdım, teslim ettim. Sonra bir ay daha geçti. Baktım bu işin olacağı yok. Benim evraklarımı verin, ben vazgeçtim dedim. Bana evraklarımın İstanbul’a gönderildiğini söyleyerek beklememi istediler. İstanbul’daki firmayı aradım, ‘Beni niye arıyorsunuz’ diye çıkıştılar. Tekrar bunları aradım; İ. D. diyor ki, ‘Y. E.’ye aktardım.’ Y. E.’yi arıyorum, ‘C, beye aktardım’ diyor. C. beyi arıyoruz, o da bize çıkışıyor. Ben bu evrağı kime verdim kardeşim? İki defa evrak çıkardım, 600 TL para harcadım. Ben evliyim, iki çocuğum var. Ben çocuklarıma taş mı yedireceğim. Üstelik kirada oturuyorum. Dün yine aradım, bana mailden 7 parça evrağımı göndermişler. Biz onlara 30 tane evrak verdik. Asıl evraklarım, fotoğraflarım falan hep orada kaldı. Ben bir de şüpheleniyorum bunlardan, benim evrağım bunlar tarafından kayboldu. Herhangi bir şekilde usulsüz bir biçimde kullanılır mı kaygılanıyorum. Ayrıca bunlara dava açmayı düşünüyorum. Evraklarımın parasını karşılanmasını istiyorum.”

İŞİNİZ İPTAL OLDU

Diğer mağdur olan işçilerden Fatih Aydoğan ise “Ben de bu firmada İ. D. ile görüştüm. Bu bana bir hafta içinde evraklarımı hazırlamamamı, işe bir an önce başlayacağımı söyledi. Ben de hazırladım. Değirmendere’de oturuyorum, psikoteknik raporu istediler. Bunu almak için İzmit’e geldim. Ben de bu belgeleri toplamak için 350 TL para harcadım. Eylül ayının ilk haftasının salısı işe başlayacağımı söylediler. Salı aradım, işin belirsizliği var dediler. Haftaya başlayacağız dediler. Böyle böyle aradan üç ay geçti. Aralık ayında tekrar aradılar, o işin iptal olduğunu farklı bir iş olduğunu söylediler. ‘Kısa yol testi var’ dediler. Ben de olur dedim. Bizim hepimizi aslında uzun yol testi diye alacaklardı, sonra bu kısa yol testine döndü. Son olarak bize en geç 8 Ocak’ta başlayacağımızı söylediler. Bu arada 27 Aralık 2017’de benim işe girişimi yapmışlar. Bunu SGK’dan gelen mesajdan anladım. Ama iş başı yaptırmadılar. Sonra 8 Ocak’ta beni aradılar ve ‘Sizin bu işiniz iptal oldu’ dediler’’ dedi.

İŞSİKLİK MAAŞIM KESİLDİ

Aydoğan son olarak şunları söyledi: “Bana 3 günlük sigorta yapmışlar, 27 Aralık’ta giriş vermişler, 30’unda çıkarmışlar. Bundan dolayı işsizlik maaşım da kesildi. Bana çıkış yapıldığının mesajı 9 Ocak’ta geldi. Mağdur olduk, 3 aydan beri bunları bekliyoruz. İş kesin olacak dedikleri için başka iş de bakmadık. Bizden giriş çıkış kart parası bile aldılar. Manyetik kart parası, bu da 10 TL. Biz bunu geri isteyince, ‘O Ford’un hesabına geçti, biz daha bunu veremeyiz’ dediler. Sorunlarımız Ford’a taşımak istedik, güvenlikler, ‘Ford yetkilileri sizinle görüşmez’ dedi.”

3 AY BEKLETTİLER

Diğer bir mağdur Kadir Aktaş bu işe girebilmek için mevcut işini bırakmış. Aktaş, “Ben de şehir içi otobüslerinde çalışıyordum. Bu işte Cumartesi Pazar tatil var diye tercih ettim. Ben de bir gün aracı başka bir şoföre vererek gidip başvuru yaptım. O gün acil olarak iki kişiyi istediler. İki arkadaş öncelikli başvurdu. Bana da bir hafta falan sonra gelirsin dediler. Sonra patronuma ben işi bırakıyorum deyip evraklarımı götürdüm. Evrakları verdik, pazartesi gelin diyorlar. Pazartesi arıyoruz, Çarşamba gelin diyorlar. Çarşamba arıyoruz Cuma gelin diyorlar. Bize böyle hep salladılar. Böylece 2.5 ay geçti. Bunun üzerine, ‘Bizim iş iptal oldu, kısa test işi olacak’ dediler. Burak B. adında bir abimize tavsiye etmişler. Onunla irtibata geçtik. Bir ayda öyle geçti. Hatta Burak B. de bizi mağdur ettiğine inandığı için işi bıraktı. Evraklarımız kayboldu, aynı ben de evraklarımı alamıyorum. Arıyorum, İstanbul’da diyorlar. Genel merkezi arıyorum, oradan da bir sonuç alamadım. ‘Biz size döneceğiz’ dediler, bir saat telefonda onları bekledim, dönmediler. Telefonu kapattım. Sonuç olarak 3 ay bekledim, evraklarımı geri alamadım ve işe de giremedim. Şu an kiralarım falan öylece duruyor’’ diye konuştu.

MASRAF ETTİK, UMUTLANDIK

Başka bir mağdur Mehmet Baş ise şöyle konuştu: “Ben işsizdim. Beni Burak Bey aradı. Ben 5 Aralık’ta Burak beyle irtibata geçtim. Evraklarımı 24 Aralık’ta istedi. Ben de bu tarihte götürdüm. 24’ünün akşamı beni aradı, ‘26’sı Çarşamba günü sabah 10.00’da K2 kapısından giriş yapın. Turnikelerin orada bekleyin’ dedi. Biz de gittik. Bir bayan geldi, bize iş güvenliği dersi verdi. Bütün evrakları imzaladık, ayakkabı, eldiven, elbise vs. aldığımıza dair imzalar attık. ‘Yarın biz sizi arayacağız, sabah 08.00 girişi yapabilirsiniz. Gün içinde sizi aramazsak sıkıntı olmaz. Sıkıntı olursa zaten arar konuşuruz’ dediler. Akşam, 18.00 civarında beni aradılar, işin iptal olduğunu, 2 Ocak’a ertelendiğini söylediler. 2 Ocak geldiğinde 8 Ocak’a ertelendiğini söylediler. 8 Ocak’ta Y. E. bey beni aradı, kendisi DGR’nin insan kaynarları yetkilisi. Projenin iptal olduğunu, montaj bölümünü önerdi. Ben de onu kabul etmedim. Çünkü benim mesleğim şoförlük. Test sürüşü için ben başvurmuştum. Sonra evraklarımı almaya gittim, Y. E. bey, evraklarımın İstanbul’da olduğunu, gelince alabileceğimi söyledi. Masraf ettik, umutlandık, evrak çıkardık ve sonunda mağdur olduk’’ şeklinde konuştu.

BİR SONUÇ ÇIKMADI

İş başvurusu için çağrılan ama işe alınmayan diğer bir isim ise Recep Satır şunları söyledi: ‘’İş görüşmesi için ben Burak Bayram ile görüştüm. Beni 25 Aralık’ta çağırdılar. Evrak istediler, hazırlayıp teslim ettim. Arayacağız dediler, aramadılar. Sonra ben geri dönüş yaptım. Ne oldu bizim iş diye sordum. Bana, ‘Bekliyoruz’ dediler. ‘3 Ocak’ta arayacağız’ dediler. Hala bekliyoruz. Bir sonuç çıkmadı. Sonra 9 Ocak’ta aradılar, ‘İş iptal, gel evraklarını al’ dediler. Benim hikayem daha kısa. Gidip evrakları isteyeceğim. Verecekler mi merak ediyorum.”

BANA EKİP KUR DEDİLER

İş yeri tarafından ekip kurması istenen fakat kurduğu ekibinin işe alınmaması sonucunda istifa eden Burak Bayram ise ‘’Ben 28 Ağustos’ta işe başladım. 1’inde Kurban Bayramı diye bizi işe başlatmadılar. Sigortamızı başlattılar fakat bizi 5’ine kadar beklettiler. Sonrada bir ay olduktan sonra bizim o 4 günlük bayram tatilindeki paramızı ücretsiz izin yazarak bize ödemediler. İlk yanlış bize orada yapıldı. Arkasından bir ay sonra İ. bey beni yanına çağırarak, ‘Seni uzun yol testine alacağım’ dedi. İlk başta limanda başlattılar, sonra uzun yol testine almadılar, montaja aldılar. Sonra bana, ‘Yeni bir yol testi kuruluyor, onun başına sen geçeceksin’ dediler. Ve grup şefi olarak adam ayarlamamı istediler. Ben de tamam dedim. 15 adam istediler. Sonra ben de bu arkadaşları aradım. Evraklarını istedim. Sonra bu konuştuğum arkadaşlar beklemeye başladı’’ dedi.

TELEFONUMU AÇMADILAR

Bayram son olarak şunları söyledi: “Arkadaşlar doğal olarak beni arayıp ne zaman başlayacaklarını sordular. Onlar bana sorunca ben de içeriye sordum. Bazı arkadaşları böyle 3 ay, bazılarını ise 1.5 ay beklettik. Ben de 1 Ocak’ta hem C. beyi hem de A. beyi aradım. Açmadılar telefonu. Mesaj attım, insanlar sizi bekliyor diye yazdım. Sonra ‘8’inin sabahı iş başlıyor, hepsi hazır olsun’ dediler. Ama hiçbir şekilde yeniden çağırmadılar. Nihayetinde bana C. bey telefon etti, ‘Ford’un yüzünden şu anda yol testi durduruldu. Bundan dolayı bu arkadaşları montaja alalım, montajda çalışsınlar’ dedi. Ben de dedim ki, ben bu dakikadan sonra karışmıyorum. İnsanları beklettim, sizin yüzünüzden rezil oldum. Bu dakikadan sonra istifa ediyorum ve ayrılıyorum. Ve işten ayrıldım.’’

YOKLUK ZAMANDA PARA HARCADIM

Diğer bir mağdur Hakan Demirbaş ise “Ben de belgelerimi 25 Aralık’ta teslim ettim. 25’inden bu güne kadar bir gelişme olmadı. 8 Ocak’ta bizi alacakları işin iptal olduğunu söylediler. Başka bir bölümde çalışmamı önerdiler. Ben de kabul etmedim. Evraklarımı isteyeceğim. Fabrikaya gidemedim. Sigortamı başlattılar mı henüz bilmiyorum. Yokluk zamanında evraklara harcadığım para öylece gitti” dedi.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

Cahit çakırcalı

11 Ağustos 2018 Cumartesi 09:48

Beni 2 sene önce benide çağırdılar evrak yaptır diye evrakları yaptırdım işe almadıkları gibi evrakları da alamadım ama ALLAH sonsuz adalet sahibidir hakkımı helal etmiyorum ALLAH A havale ediyorum

KESİNLİKLE UZAK DURUN!

13 Nisan 2018 Cuma 09:43

Ben bu dgr denen yan sanayi firmasinda çalışıyorum 5 ay oldu çok kötü bir ortam var. Dgr amirleri dediğim dedik çaldığım düdük şeklinde keyiflerine göre tanıdıklarına,yakınlarına kıyak geçiyorlar yalakalık,kin,nefret,dedikodu diz boyu ben kendimi kurtarmaya bakıcam ayrıyetten verdikleri maaşta 1603 Tl yani asgari ücret ama agisi içinde sadece 1603 böyle saçma bir şey olamaz.Kul hakkı yiyenlerin, biz işcilerin kalbini kıranların Allah bu dünyada da ahirette de iki yakasını bir araya getirmesin...

Mahir kocatepe

12 Ocak 2018 Cuma 12:47

Bukar ucuza ise alip sartlari en dipde yansitip calisanlara adeta karin tokluguna deng gelen emeginin karsiligini alamama durumu hakim piyasaya birde biz sizi arayacaz demek nedemek bi arkadasada giris ckis yapilmis bence o arkadasimiz gtsin itraz etsin sgk ya issiZlik maasini alir tekrardan

Nevun reçber

12 Ocak 2018 Cuma 12:09

Yazik yazik bu insanlarimiza evleirinde esleri cocuklari ekmek bekliyor o rapaorlari sagdan soldan bularak aldilar sinra yari yolda birakiyorlar bu firmayi cok kiniyorum telafi etmelerini bekliyoruź yazik o insanlara ben kimswyi tanimiyorum hbr okudum yorumumu yazmak istedim

Songul pala

12 Ocak 2018 Cuma 11:55

Yazik ya insanlara umut verip ekmek paralariyla evraklarini yaptitipp ise almamak insanlarin umutlariyla oynamak cocuklarinin riskina ortak cikmak yazik ya

Recep aygün

10 Ocak 2018 Çarşamba 20:23

Bu firmayı şiddetle kınıyorum ...Herkesin bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi var...Sonuna kadar arkanızdayım kardeşlerim...

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Anahtarı üzerinde olan halk otobüsünü çaldı

Anahtarı üzerinde olan halk otobüsünü çaldı