28 Kasım 2020 Cumartesi

Gastro İzmit Festivali'nde rekor denemesi olacak

Gastro İzmit Festivali'nde rekor denemesi olacak

Düzenlediği festivallerle adından oldukça söz ettiren İzmit Belediyesi, 21-25 Ekim tarihleri arasında Gastro İzmit Festivali düzenleyecek

19 Ekim 2020 Pazartesi 15:24 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Yemek Festivali Gastro İzmit’in tanıtımını gerçekleştirdi. 21-25 Ekim tarihleri arasında Yahya Kaptan Gülümse Kafe’de yapılacak olan yemek yarışmasında ayrıca İzmit’e özel yemekler tanıtılacak. 81 ilden aşçılar festivalde yer alacak. Başkan Hürriyet basın mensuplarına festival hakkında bilgi verdi. Basın açıklamasına Uluslararası Gastranomi Federasyonu Başkanı Mehmet Kaplan, Federasyon Başkan Yardımcısı Tayfun Gündüz, Federasyon Marmara Bölge Başkanı Adnan Gültekin ve Federasyon Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Fevzi Öner katıldı.

İZMİT’İN MUTFAĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Festival hakkında bilgiler veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Gastro konusu bizim için kıymetli. Benim ilgi alanlarımdan birisi. Gülümse Kafe’yi bu tarz etkinlikler yapmak için inşa etmiştik. Bu da orada ilk faaliyetimiz olacak. Böyle bir festivale ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Programımız Çarşamba günü güzel bir kortej yürüyüşü ile başlayacak. Festivalimizde birbirinden güzel yarışmalar olacak. Her günün sonunda yarışmacılara çeşitli hediyeler verilecek. Engelli aşçılar yarışmamızda bu festivalde yer alacak. İzmit’in mutfağı bizim için önemli. O yüzden işin mutfağından başladık. Bu konularda ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bunu yaparken diğer mutfaklarla harmanlayarak yapacağız. Bu da bizim için kıymetli olacak” dedi.

REKOR DENEMESİ OLACAK

Hürriyet’in ardından konuşan Uluslararası Gastranomi Federasyonu Mehmet Kaplan, “Bizlere destek verdiği için sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. 200'e yakın aşçımız burada olacak. Türkiye’den ve yurtdışından sayılı şeflerimiz bizlere destek verecek. İzmit’i bütün dünyaya tanıtmak için dünyanın en büyük simidini yapacağız. İnsanlara meslek kazandırmak boynumuzun borcu. Böyle festivaller olduğu sürece gençlerimiz bu mesleğe yönelecek” dedi.

İZMİT’E SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

Son olarak Türkiye Gaziantep Dernekler Konfederasyon Başkanı Hasan Özaygut ise, "Gaziantepliler olarak Gastro İzmit bizim için çok önemli. Kültürlerin birleştiği bir nokta olacak. Gastro İzmit’in ilkini ilk defa Gülümse Kafe’de yapacağız. Bu etkinlikle ciddi bir çalışma yapacağız. Tabi ki hatalarımız eksikliklerimiz olabilir ama ileriki yıllarca bunları gidereceğiz. Şimdiden bize destek veren sayın Hürriyet’e teşekkür ediyorum. İzmit’e sahip çıkmaya devam ediyor” dedi.
 

Etkinlik programı şöyle:

21 Ekim Çarşamba- 13.30’da Merkez Bankası önünden İzmit Belediyesine kortej

Saat 15.00’te Gülümse Kafe’de Gastro İzmit Festivali startı

1. Gün: Ev Hanımları Yarışması      

2.  Gün: Gençler Türk Mutfağı Ana Yemek               

3. Gün: Taze Makarna Yarışması / Büyükler Türk Mutfagı Ana Yemekler Yarışması

4. Gün: Tatlı Yarışması / Gençler Ekip Yarışması

Her günün sonunda yarışmacılara çeşitli ödüller verilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükakın, muhtarları konuk etti

Büyükakın, muhtarları konuk etti