22 Ekim 2020 Perşembe

Halkevleri: Furkan’ı bu düzen katletti!

Halkevleri: Furkan’ı bu düzen katletti!

Kocaeli Halkevleri, Darıca’da dün sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptıktan sonra intihar eden 18 yaşındaki Furkan Celep için basın açıklaması gerçekleştirdi

24 Eylül 2020 Perşembe 21:17 Güncel

Kocaeli Halkevleri, Darıca’da dün sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptıktan sonra intihar eden 18 yaşındaki Furkan Celep için basın açıklaması gerçekleştirdi. İntihar eden genç paylaşımında bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarını harcamak istemediğini, iş hayatının kendisine çok yorucu geldiğini ifade etmişti. Bugün İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde Halkevleri tarafından yapılan açıklama şöyle: “

GELECEKSİZLİK

Bu sabah güne Darıca’da 18 yaşındaki bir kargo firmasında işçi olarak çalışan Furkan kardeşimizin intiharı ile başladık. İntihar etmesinin altında yatan gerçekleri, onu bu noktaya getiren ne varsa hepsini ardında bıraktığı mektupla öğrendik. Aslında o mektupta kendini gören ve hala hayatta olan yüzbinlerce genci gördük. Kendimizi gördük. Yönetilemeyen, yağmalanan Türkiye’yi gördük.  Maalesef her gün haberimiz olan, olmayan neredeyse çoğu intihar haberinin altını dolduran gerekçe Furkan için de değişmedi. Geleceksizlik.

DÜZENİN KATLETTİĞİ GENÇLERDEN BİRİSİ

Bugün hayatta olan gençlerin de, buna daha fazla dayanamayıp geçen zamanı ne acıdır ki kendisine zarar olarak gören çoğu gencimizin ortak problemi Gelecek kaygısı. Düzenin dayattığı sistemin çarkında heba olan binlerce gençten birisi Furkan. Daha 18 yaşında bütün hayatını sistemin çürüyen bir hayata karşılık hediyesi olan bir ev, bir araba için harcamamak için ölümü tercih etti. Buna intihar diyemeyiz. Furkan bu düzenin katlettiği gençlerden birisi.

OMUZLARIMIZDA BİR YÜKTÜR

Furkan ilk değil, ama görüyoruz ki son da olmayacak. Tesadüf odur ki bugün 24 Eylül. Yani iki yıl önce yine bu şehirde İsmail Devrimi kurban ettik bu düzene. Oğluna pantolon alamadığı için kendisini banyoda doğalgaz borusuna asan İsmail Devrim. Tam da bugün. O gün bu sokaklardaki haklı isyanımızın adı İsmail’di, bugün Furkan. Tarih de aynı, olaylar da aynı. Değişen sadece isimler. Bu ülkenin öğrencileri geleceksizlik kaygısıyla, bozuk eğitim düzeninde kendi hayatlarının devamını göremediği için birer birer son veriyor hayatlarına. Emekçiler onlara reva görülen açlığa daha fazla tahammül edemeyip son veriyor yaşamına. Atanamayan öğretmenler ceplerinde madeni paralarla. Bütün bu intiharların, yok olup giden hayatların ardından Saray sofralarında Ejder suyu içen ülke yöneticilerine soracak bir hesabımız var ve o hesabın ağırlığı omuzlarımızda bir yüktür artık.

DÜZENİN YARATTIĞI TAHRİBAT

Yine ve yeniden diyoruz ki; Siz envanterinize bir uçak daha ekleyin. Çünkü biz yüreğimize, öfkemize ve inancımıza bir Furkan Celep daha ekledik. Bu kokuşmuş düzenin yarattığı tahribat ve bu tahribatın açtığı savaşı saray sofralarındaki soytarılar değil, onuru için intihar eden abilerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz kazanacak. Cebinde 20 lira ile intihar eden İsmail abinin oğulları kazanacak. Yine cebinde 6 lira ile intihar eden ataması yapılmayan İbrahim’in arkadaşları kazanacak. Mersin Valiliği Önünde “Çocuklarım aç, iş istiyorum diyen” ardından kendisini yakarak öldüren Adem Yarıcı’nın çocukları kazanacak. Kirasını ödeyemediği için kendini asan Emine ablamızın evlatları kazanacak.

AÇLIK, İŞSİZLİK

Çocuğunun kayıt parasını ödeyemediği için okulun halılarını yıkarken düşüp felç olan Hatice teyzenin evlatları kazanacak. Oğluna muz alamadığı için balkon demirine kendini asan Hasan abinin evlatları kazanacak. Manavın önünden geçerken kızının yüzünü kapatan Talip abinin evlatları kazanacak. Bu kokuşmuş savaşı; Altın kaplamalı musluklardan su içenler değil, bu toprağın zehrini içen ama her şeye rağmen bu topraklara kurtuluşu getirmek için bedel ödeyen, can veren, bu ülkenin bu toprakların öz evlatları kazanacak. Halk Kazanacak. Furkan da diğerleri gibi omuzlarımıza büyük bir sorumluluk bırakarak bugün gözlerimizin önünden kayıp gitti.  Yoksulluğa, sefalete, açlığa, işsizliğe mahkum edilen yüzbinlerce genç arkadaşımız bugün aynı gerekçe ile aynı gerçekle karşı karşıya; Gelecek kaygısı.

YETER ARTIK

Bu düzenin mimarları, kendi yandaşlarına, kendi çocuklarına sınırsız zenginlik vaat ederken her gün bir gencimizi, kardeşimizi hayattan koparıyor. Bu bozuk düzen zengini daha çok zenginleştirdikçe, fakiri ölüme sürüklüyor. İktidar sahipleri beş tane müteahhidi daha da zenginleştirmek için ülkenin tüm kaynaklarını sınırsız ve şuursuz bir biçimde onların kontrolüne veriyor. Yağmalanan Türkiye’de hayatta kalmak için sayısız sebep arayanlar bulamadıklarında Furkan kardeşimiz gibi çareyi ölümde arıyor. Yeter!

TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI

Bu ülkenin yöneticilerine sesleniyoruz; Bu ülkenin geleceğe olan inancını çaldınız, Bu ülkenin gençlerinin hayallerini çaldınız, Bu ülkenin bir gün her şeye rağmen daha iyi şartlarda yaşama olan güvencini çaldınız. Fakat her şeye rağmen, bu ülkenin evlatları olarak hayatlarımızı, gençlerimizi, arkadaşlarımızı koparan bu düzenin yıkıldığı güne kadar mücadelemiz devam edecek. Bir Furkan’ın daha aramızdan ayrılmasına tahammülümüz kalmadı!”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi Neşet Ertaş’ı türküleriyle anacak

İzmit Belediyesi Neşet Ertaş’ı türküleriyle anacak