28 Ekim 2020 Çarşamba

Hani işten çıkarılma yasağı vardı!

Hani işten çıkarılma yasağı vardı!

Gebze’de bulunan Özer Elektrik’te 10 işçi işten atma yasağına rağmen işten atıldı. İşçilerin sendikanın yetki başvurusunun hemen ardından atılması dikkat çekti

28 Temmuz 2020 Salı 00:24 Güncel

Gebze’de kurulu Özer Elektrik’te Birleşik Metal-İş üyesi 10 işçi tazminatsız işten atıldı. İşten atılan işçiler jandarma zoruyla fabrikadan atıldı. İşçilerin Birleşik Metal-İş’in Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunduğu gün işten atılması dikkat çekti. Bakanlığa yapılan yetki başvurusunu duyan Özer Elektrik yetkililerinin işçileri sorguya çekerek sendikadan istifaya zorladığı öğrenildi. İşyerinde kalan diğer işçilere de baskı uygulandığı belirtildi. Jandarma ekipleri Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı ve Şube Başkanı Necmettin Aydın'ı da gözaltına aldı.
“ANAYASANIN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞININ GÖSTERGESİ”

Fabrikadan dışarı çıkarılan işçiler sendika hakları için direnişe başlarken; Birleşik Metal-İş, “Gebze Özer Elektrik işyerinde Çoğunluk tespiti için Bakanlığa başvuru yaptığımız gün, işten çıkarma yasağına rağmen 10 üyemizin işten çıkartılması Anayasa ve yasaların resmen ayaklar altına alındığının açık bir göstergesidir. Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı” dedi.

(Kaynak EVRENSEL)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmitli sendikacı gözaltına alındı!

İzmitli sendikacı gözaltına alındı!