30 Mayıs 2020 Cumartesi

Hani para önemli değildi! Tüpraş’ta dağ fare doğurdu

Hani para önemli değildi! Tüpraş’ta dağ fare doğurdu

Tüpraş'ta bir türlü anlaşma sağlanamayan toplu sözleşme ile ilgili işveren, dün sendikayı görüşmeye davet etmişti. Dünkü görüşmede iş verenin önerdiği ücret artışı sendikayı çileden çıkarttı 

31 Mayıs 2019 Cuma 13:43 Güncel

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Tüpraş'ın Kocaeli, İzmir Aliağa, Batman, Kırıkkale'de bulunan tesislerinde örgütlü olan Petrol-İş Sendikası ile işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir türlü anlaşma sağlanamadı. İşverenin anlaşmaya yanaşmayan tavrı sebebiyle, Tüpraş işçisi pek çok eylem yaparak kararlılığını gösterdi.

ÖNEMLİ GÖRÜŞME

Toplu iş sözleşmesi yasal süreci içinde masada bitirilmemesi nedeniyle Yüksek Hakem Kurulu’na gitti. Tüpraş işvereninin, işçilerin 40 yıllık kazanılmış haklarını istemesi üzerine işçiler buna direndi. İşçilerin kararlı duruşu üzerine bu kez Tüpraş Genel Müdürlüğü açıklamalar yapmaya başladı. Petrol-İş Sendikası'nı hedef alan açıklamalara da, sendika sert tepki gösterdi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından işveren, sendikayı dün görüşmeye davet etti.

YÜZDE BEŞ ÖNERDİ

Görüşmede asıl anlaşmazlık çıkan üç idari maddede bir gelişme sağlanamadı. Sendika, iş verenin iki yıllık olan toplu sözleşme süresinin üç yıla çıkarılması, mazeret izinlerinin azaltılması ve vardiya sisteminin değişmesi talebini yine reddetti. İş veren, sendikanın bu üç maddeden bir tanesinin seçilmesini ve onun kabul edileceğini önerdi. Sendika ise bu üç idari maddeden taviz vermedi. Ayrıca iş verenin ilk altı ay için yüzde 5 artış önermesi bardağı taşıran son nokta oldu. İş verenin böylesine düşük bir ücret artışı önermesi işçileri de çileden çıkarttı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Dincer

01 Haziran 2019 Cumartesi 05:29

Sayın tüpraş patronu kendisine gelince fener olun deyip halktan para topla 40 milyon tl çalışanına gelince akıllara gelmiyecek kıvırtmalar adına soyadına hiç yakışmıyor sende kâbus değil ışık ol da görelim

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'Borçsuz belediye' dediler, 250 milyon borç çıktı

'Borçsuz belediye' dediler, 250 milyon borç çıktı