27 Kasım 2021 Cumartesi

Hereke Kalesi’nde sanat töreni

Hereke Kalesi’nde sanat töreni

1400 yıl önce yapılan ve Körfez Belediyesi tarafından restore edilen Hereke Kalesi’nde gerçekleşen törenle fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

16 Ekim 2020 Cuma 16:38 Güncel

Körfez İlçesi Hereke Mahallesi’ne 1400 yıl önce yapılan Körfez Belediyesi tarafından restore edilen Hereke Kalesi’nde 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergileme ve Ödül töreni gerçekleştirildi. Körfez Belediyesi tarafından yapılan organizasyonda fotoğraf severler tarafından çekilen Körfez ilçesini anlatan fotoğraflar sergilendi. Ödül töreniyle birlikte HerekeKalesi’de halka açıldı.  Programa; Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Abdullah Köktürk,  Körfez Ticaret Odası Başkanı, Recep Öztürk, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı  Kemal Kaya ve çok sayıda fotoğraf sever katıldı.

566 ESER YARIŞTI

Hereke Kalesi içerisinde restoran ve müze olacak. Ayrıca kale içinde kır düğünü organizasyonlarına izin verilecek. Yarışmaya 137 fotoğraf sever 566 eserle katıldı. Jüriye üyeleri dereceye giren fotoğraflarını belirledi. Programda konuşma yapan Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı  Kemal Kaya, “Derneğimiz kurulduğundan beri en aktif, en çok proje üreten ve en çok proje sergileyen bir dernek. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

BİZİM GÖRMEDİĞİMİZ NOKTALAR

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ise, “Yarışmamıza çok güçlü katılım sağlandı. Çok memnun oldum. 137 sanatçı 566 eseler yarışmaya katıldı. Doğal güzellikleri olan ilçemizin fark edemediğimiz güzelliklerini bu fotoğraflarla bizlere sundular. Çok güzel kareler yakalamışlar. Hem sanayi, hem deniz, hem köylerimizde birçok güzel kareyi bizlerle buluşturlar. Fotoğraflar insanlara birçok anı hatırlatır ve ölümsüzleştirir. Bizim göremediğimiz noktaları bu organizasyonla Körfez halkıyla buluşturmak istedik” ifadelerini kullandı.

DAHA ÇOK PROGRAM YAPACAĞIZ

“Eserlerin hepsi birbirinden güzel” diyen Başkan Söğüt, “Jürimizin işi çok zordu. Bir sıralama yapıldı. Ama biz her fotoğrafları ödüle layık görüyoruz. İstedik ki bu kültür sanat etkinliğimizi tarihi kalemiz olan Hereke Kalesi’nde yapalım istedik. Kalenin iç peyzajını tamamlayıp yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği mekan haline getirmeye çalışacağız. İnşallah bundan sonra bu tür etkinlikleri bu mekanda yapacağız. Büyük ölçüde sur işlerini tamamladık. İlk programımızı yaptık. Daha birçok program yapacağız” şeklinde konuştu. Ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

Ödül alanlar şöyle:

Mansiyon ödülü: Sare Kural

Üçüncülük ödülü: Meryem Özer

İkincilik ödülü: Hasan Zer

Birincilik ödülü: Murat İbramoğlu

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesinden gül festivali

İzmit Belediyesinden gül festivali