16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529

Hulusi Kentmen'in İzmit'teki evi ayakta zor duruyor

Hulusi Kentmen'in İzmit'teki evi ayakta zor duruyor

Türk sinemasının tonton dedesi Hulusi Kentmen'in, bugün tarih koridoru olarak bilinen İzmit'in en eski yerleşim alanındaki evi yıkılmak üzere

14 Şubat 2018 Çarşamba 12:46 Güncel

1993 yılında (81 yaşında) hayata gözlerini yuman Yeşilçam'ın büyük ustası, milyonların sevgilisi Hulusi Kentmen'in İzmit Veliahmet Mahallesi, Saatçi Ali Efendi Konağı'nın karşısında büyüdüğü ev yıkılmak üzere. İlhan Akbulut'un ziyaret ederek fotoğraflarını çektiği ev ayakta kalmayı başarmış olsa da, çatısı çökmüş sadece ahşap duvarları ayakta kalmış şekilde onarım bekliyor.
 


 

ÇOCUKLUĞUNU GEÇİRDİ

Türk sinemasının en önemli isimlerinden biri olan, 500'e yakın filmde rol alan Hulusi Kentmen, 1912 yılının Mayısında, Bulgaristan Tırnova kentinde doğdu. Kentmen’in babasının tayinin İzmit’e çıkmasının ardından aile İzmit’e taşındı. Çocukluğunu İzmit’teki bu evde geçiren Kentmen, kendisini İzmitli olarak tanımlar. Kentmen’in deniz sevdası; tiyatro, keman tutkusu bu evde yeşermiştir.

KÜLTÜREL BİR MİRAS

İzmit İlkokulu ve daha sonra Akçakoca İlkokulu'nda eğitim gören Kentmen, yarım kalan öğrenimini İstanbul’da tamamlar. Kentmen'in, ilkokuldayken okul bahçesine çıktıklarında Körfezden gördüğü deniz, tutkusu olur. Deniz Astsubay Okulu’nu bitirir. 34 yıl denizcilik yapar. Tüm bu yıllar içinde tiyatroyu da ihmal etmez. Halkevlerine giderek pek çok oyunda rol alır. 1938 yılında Refika Kentmen ile evlenen Hulusi Kentmen İzmit’teki evinde amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmiş, Batı müziğinden vazgeçmemiş, keman çalmaya devam etmişti. Bugün ayakta durmakta zorlanan ve İzmit için önemli bir kültürel miras olan ev için, yetkililerden adım bekleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

On binlerce öğrenci bu sınava giriyor

On binlerce öğrenci bu sınava giriyor