20 Ocak 2021 Çarşamba

Hürriyet; Dar gelirli vatandaşa destek vereceğiz

Hürriyet; Dar gelirli vatandaşa destek vereceğiz

İzmit Belediyesi yeni yılın ilk toplantısında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,” , 2 Bin dar gelirli esnaf ve vatandaşa sosyal destek vereceğiz” dedi

05 Ocak 2021 Salı 16:54 Güncel

İzmit Belediye Meclisi 20 maddelik gündemi ele almadan hareketli bir meclis yaşadı. Cumhur İttifakı’nın eleştirilerine Millet İttifakı, sessiz kalmadı. Fatma Hürriyet Kaplan, yeni yılın ilk meclisindeki oturumu, kriz yaşanmadan kapattı. Sevindirici olan haber de AK Partili meclis üyesinin esnafın sıkıntılarını gündeme getirmesinin ardından Hürriyet, 2 Bin dar gelirli esnaf ve vatandaşa sosyal destek vereceklerini açıkladı.

SİZDE METRO VE TRAMVAYI DEVRETTİNİZ

İzmit Meclisi yeni yılın ilk toplantısını Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirdi. Önergeleri tartışmaktan meclis gündemine ancak iki saat sonra geçen İzmit meclisinde Cumhur İttifakı, Başkan Hürriyet’in şu ana kadar yaptığı çalışmaların yetersiz olduğunu belirtti. İttifaka cevap veren Hürriyet, özellikle Cedit üzerinden kendisine yüklenenlere ise “Cedit’ten yola çıkmayacağım ama metro ve tramvayı neden devrettiniz? Böyle büyük projeyi büyükşehir de yapamaz ki. Büyükşehir de bakanlıktan destek alıyor. Vadi İzmit’te yapılan konutlar 800-900-600 Bin TL’ye satılıyor. Hani dar gelirliler içindi?” dedi.

UÇAR ESNAFIN HALİNİ ANLATTI

20. AK Partili Meclis Üyesi Engin Uçar, tramvay projesi kapsamında iş yerleri kapanan esnaflarla ilgili konuşarak “6 yıla yakın süredir iki iş yeri kamulaştırma sürecinde kapanan esnaflar, mağdur oldu. Bu arkadaşlar herkesin kapısını çaldı, yardım istedi. Pandemi koşullarında esnafın evine ekmek götürmek için hangi koşullarda çalıştığını gördük. Talepleri için ön yargısız biçimde konuyu iş, aş, geçim meselesi olarak görmek gerekiyor. Önerge ile ilgili desteğinizi bekliyorum. Esnaf çok zor durumda. Devletimiz elinden geleni yapıyor. Ama şu anda esnaf kirasını ödeyemezken biz bu adamların ekmeğine 6 senedir mani oluyoruz” dedi.

REKLAMA NE KADAR HARCADINIZ?

Hürriyet’in diğer ilçelerde yaptığı reklamları soran MHP’li Kazan, “Belediye başkanımızın ilçemizdeki yerel basında çıkan bir röportajında Kocaeli bölgesinde 12 ilçede İzmit belediye başkanımızın reklamlarının yapıldığı yazılmıştır. Belediyemizin kültürel yerlerinin tanıtımı yapılması gerekirken neden sadece başkanımızın reklamı yapılmaktadır? Neden kendi cebinizden ya da partiniz vasıtasıyla masraf yapmıyorsunuz? Belediye başkanı seçildiğinizden bugüne kaç liralık belediye kasasından reklam ödemesi yapılmıştır? Sizce sadece sizin için ödenen reklam paraları tüyü bitmemiş yetim hakkına girmekte midir? Seçime kadar İzmitlilerin verdiği vergilerle şahsi reklamlarınızı ödemeye devam edecek misiniz?” dedi.

O DUVARI BİZ DE KULLANACAK MIYIZ?

BARO’nun uzun süredir kullandığı reklam duvarı da soran Kazan, “Reklam için yıllık 85 Bin TL 4 yıllık 340 Bin TL ödeme yapılan baronun bulunduğu binada da sadece sizin reklamınız mı olacak? Yoksa diğer 11 ilçede CHP den aday olacak belediye başkan adayları da kullanacak mı? Biz de aday olursak o duvarı ücretsiz kullanabilecek miyiz? Kullanabileceksek rezervasyon kaç ay ya da kaç günlük ve nereden yapılacak? Sonuçta o duvar 05.06.2024 yılına kadar belediyemizce 340 Bin TL’ye kiralanmıştır” diye sordu.

DAR GELİRLİLER ÖDEYEMEZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit’te inşa edeceği KİPTAŞ İzmit Çınar Evleri ile ilgili önerge veren MHP’li İlker Kazan, “Çınar Evleri’nin dar gelirli vatandaşlarımız için olacağı reklamlarınızdan ve söylemlerinizden anlaşılmıştır. Fakat 2021 yılı asgari ücret 2 Bin 825 TL’dir. Dar gelirli vatandaşlarımızın alabilmesi için ne yapması gerekmektedir? Dar gelirli vatandaşların alabilmesi ödeme planlarınıza göre imkansızdır ya da anlayabilmemiz için formülü bize de söyler misiniz? Bankadan kredi çekemeyen vatandaşlarımız için ne gibi kolaylıklar düşünülmüştür? KİPTAŞ, 11.4 Milyon TL’den fazla kar etmiş olacak. Belediye olarak karımız nedir? Belediyemize ait satılmayı bekleyen konutları satamazken proje diye belki 1 ev parası reklam yaparak birilerine para kazandırmak için yaptığınızı doğru buluyor musunuz?” diye sordu.

HÜRRİYET: ESKİ ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ

MHP’li Kazan’ın KİPTAŞ Evleri ile ilgili önergesine cevap veren Hürriyet, “Niteliksiz mutsuz bir ev yapısından ziyade nitelikli, yüzde 40 yeşil alan kullanımı olan bir proje. Fiyatı yarı yarıya düşük olan bir proje. Sosyal konut anlayışını da değiştirmek istiyoruz. Sırf ucuz olsun diye de yeşilliği sosyal imkanları olmayan kötü hayat koşullarına endekslemek istemiyoruz. Buradan bir emsal çıkarmak istiyoruz. Arazi rahatlıkları, vergi koşullarındaki rahatlıklar göz önüne alındığında diğer kurumların sahip olduğu tavizlere ya da imkanlara sahip değil. Buna rağmen bu koşullarda yapılan en iyi projelerden biri. Faiz oranı biliyorsunuz çok yüksek” şeklinde konuştu.

ÖLDÜRÜLEN KÖPEKLERİ SORDU

Geçtiğimiz ay öldürülen sokak köpekleri ile ilgili de önerge veren MHP’li Kazan, Hürriyet’e “İğnelere konulan uyuşturucu dozunu kim ayarlıyor, eğer iğneler standart ise ilave dozu kim koydu, bu iğnelerin normalden farklı olduğu söyleniyor, özellikle öldürücü olması için farklı bir yerden mi satın alındı? Alındı ise nereden alındı, organizasyon basında denildiği gibi ambulans şoförü tarafından mı yapıldı, kimler yardım etti, bu işin canilik olduğunu liyakat sahibi memurlarınız bilmiyor mu, ‘Belediye Başkanı Fatma Kaplan'a köpeklerle ilgili şikayet gitmeyecek’ demek ne demektir, belediye başkanına gidecek şikayetlerin korkusu mu personele cinayetleri işletti, böyle bir işe kendi başlarına karar verebilen personel Belediyede başı bozukluğun göstergesi değil midir” gibi sorular sordu.

HÜRRİYET: TALİHSİZ BİR OLAY YAŞADIK

Konuyla ilgili Kazan’a cevap veren Hürriyet, “Talihsiz bir olay geldi başımıza maalesef. Sorularda bir yönlendirme görüyorum. Herkes diken üstünde. İnsanlar iş yapmaktan inisiyatif almaktan korktu. Bundan sonrası için vesile olsun istiyoruz. Cinayetle yan yana getirilmek çok doğru bir şey değil. Hata var mı soruşturma neticesinde ortaya çıkacak. Soruşturma yapanlar resmi müfettişler. İnsanlar da kaayla ölebiliyor hayvanlar da. Trafik kazalarında da hayvanlar ölebiliyor. Onlara ne kadar iyi şartlar sağlayabiliyoruz? İhmal olup olmadığı denetleniyor” dedi.

ARPACI: YAŞADIĞINIZ SİTELERDE SORUN YOK

Köpeklerin öldürülmesi sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan ve hayvan düşmanı olarak linç edilen MHP’li Meclis Üyesi Ayhan Arpacı, “MHP’li Ayhan Arpacı, “Siyaset falan değil bu. Bu kentte sokak hayvanı şikayeti var. Kendi çocuğu parçalanmadan kimse anlayamıyor. Çocuğunuz yaşadığı güvenli sitelerde bu sorun yok. Gecekondularda bir sürü köpek var. Hastaneme ciddi anlamda hayvanlar tarafından ısırılan çocuk geliyor. Sosyal medyada bir açıklama yaptım. Belediye başkanına destek veriyorum gibi algılandı. Çocuklar ölmeden bu konuyu halletmemiz lazım. Hayvan düşmanı ilan edildim. Ama gerçekleri konuşmamız lazım. Mantılı olalım dünyanın bütün hayvanlarını toplayın bütün çocukların gözyaşı etmez” dedi.

HÜRRİYET: PERSONEL SIKINTI YAŞIYOR

Veteriner Müdürlüğü’ne yönelik eleştirilerle ilgili de konuşan Hürriyet, “Bu tüm ilçelerin sorunu. Sonuçta hayvanların doğal alanlarını yok eden bizleriz. Bu kadar çok seviyorsak bütün binaları kaldıralım ve onları rahat bırakalım. Veteriner müdürlüğüne alınan iki arkadaşımız sınavla alındı. Müdür bey de yıllarca büyükşehir belediyesinde çalışan bir memur arkadaşımızdı. Sırf bana yüklenmek için Kişiler üzerinden yapılacak siyasetle personel sıkıntı yaşıyor. Bunları da bilerek hareket edelim” diye konuştu.

YOLDAŞ ESKİ VE YENİYİ KARŞILAŞTIRDI

AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, Başkan Hürriyet’in seçim dönemi vadettiği projelere daha başlamamış olduğunu belirterek “AK Parti’nin son yılıyla karşılaştırıldığında hizmetler açısından arada uçurum var. Geçmişle ilgili tespit ettiğiniz haksızlık, hukuksuzluk varsa adli mercilerin kapısı açıktır. Ama bugüne kadar çocuklara dağıtılan elma, mandalina, armut, gofret dışında herhangi bir açık bulmuş olsaydınız zaten mahkeme kapılarından çıkmazdınız. İlk yılınız işçi, memur kıyımları ve Meclis toplantılarında yaşanan gerginlikler ile geçti. Sayın Başkan kadınlarımızın iş hayatında daha aktif olabileceklerini, geleceğimiz için üreten ve üretici kadınlara destek olunacağını ve kadınları kooperatifleşmeye özendireceğinizi söylediniz. Ama göreve gelir, gelmez içlerinde sizlere oy veren destekleyen kadınların da bulunduğu Tarih Koridoru Derneği ve Marmara Kadınlar Birliği ile münakaşa yolunu seçtiniz” dedi.

CEDİT’İ GÜNDEME GETİRDİ

Yoldaş ayrıca Cedit projesi devrini de gündeme getirerek “Seçim öncesi ortak akılla çözeceğiz dediğiniz ve 1,5 yıl oyaladığınız Cedit Kentsel dönüşüm projesini yeniden burada tartışmak istemiyorum ama hem  bir hakkı teslim etmek adına hem de bittiğinde yapmadığınıza büyük bir pişmanlık duyacağınız bu örnek projeyi üstlenen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a  aynı zamanda Cedit Mahallesi sakini olarak buradan şükranlarımı sunuyorum” dedi.

METRO VE TRAMVAYI NEDEN DEVRETTİNİZ?

Yoldaş’ın eleştirilerine cevap veren Hürriyet, “2018’de yaptığınız işlerin tüm faturasını biz ödedik. Yaklaşık 51 Milyon borç ödemek durumunda kaldık. Keşke borçlarınızı da söyleseydiniz daha samimi olurdu. Keşke yaptığınız ileri halkın yararına sunsaydınız daha güzel olurdu. Sürekli devir konusunu açıyorsunuz. Cedit’ten yola çıkmayacağım ama metro ve tramvayı neden devrettiniz? Böyle büyük projeyi büyükşehir de yapamaz ki. Büyükşehir de bakanlıktan destek alıyor. Vadi İzmit’te yapılan konutlar 800-900-600 Bin TL’ye satılıyor. Hani dar gelirliler içindi? ” dedi.

HÜRRİYET: YENİ ÜCRETLER OCAK’TA

Göreve gelmeden önce personele belirttiğiniz ödenmeyen farkları ödeyecek misiniz?” diye soran Kazan’a cevap veren Hürriyet, “Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. O açıklamayı sonuna kadar uygulayacağız. Yıllardır süregelen ücret adaletsizliği var. Aynı işi yapan personel arasındaki adaletsizliği gidermek adına ciddi bir mesai harcıyoruz. Az ücret alan temizlik fen işleri personeli özellikle az yövmiye alıyor. Bazı kesimler Aralık ayının bordrosunu siyaseten kullanmak isteyebilir. Şimdiden hatırlatayım ocak ayından itibaren yüksek ücretli ödemeleri yapacağız. Şubat’ta sözleşmenin bağıtlanmasını bekliyoruz. Aradaki farkı da işçilere ödeyeceğiz. Şubat’ta da bitmezse eğer Mart ayında iki ayın farkını işçilerimize ödeyeceğiz” dedi.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Meclise birçok önerge sunan MHP’li İlker Kazan’a yönelik konuşan Başkan Hürriyet, “Bazıları gereksiz direk bize getirirseniz ilgili başkan yardımcılarımız gerekeni yapar. Kırmamak dökmemek adına nezaketen okutuyoruz ama lütfen her konuyu da buraya getirmeyin. Daha etkin, gerçekten meclisin karar alınmasını gerektiren konular olursa daha güzel işler yaparız” dedi. Önergelerin ardından meclis gündemine geçildi. Meclis denetim komisyonu oluşturulması için gizli oylama yapıldı. Komisyona CHP grubundan Necat Çakır, Mehmet Baştan, AK Parti grubundan Fikret Hocaoğlu, Fatih Özcan, MHP grubundan ise Engin Duymaz önerildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Partili Meclis Üyeleri birbirine girdi

AK Partili Meclis Üyeleri birbirine girdi