21 Ocak 2021 Perşembe

Hürriyet: Enerjinizi linç için değil, hayvan hakları yasası için harcayın

Hürriyet: Enerjinizi linç için değil, hayvan hakları yasası için harcayın

İzmit Yahyakaptan Mahallesi’nde geçen hafta meydana gelen köpek ölümlerine tepkilerin kasıtlı olarak lince dönüştürüldüğünü söyleyen İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Biz sorumluluk aldık, soruşturma sürecine hassasiyet ile devam ediyoruz. Bilerek, isteyerek öldürdüler, zehirli iğne kullandılar gibi ithamları asla kabul etmiyoruz. Linç kampanyalarına enerji harcayan isimler, hayvan hakları yasası için çalışsın" dedi

14 Aralık 2020 Pazartesi 18:26 Güncel

İzmit Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü geçtiğimiz hafta Yahyakaptan Mahallesi’nde 3 köpeğin ölümüne neden oldu. Köpek ölümleri sonucunda İzmit Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü’ndeki bütün personeller açığa alındı. Konu ile ilgili İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sosyal medya hesaplarından online olarak basın açıklaması düzenledi. Hürriyet düzenlediği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Korona sürecinde olduğumuz için basın toplantılarımızı online yapmak durumunda kaldık. Önce adli süreci bekledik ama o süreç biraz uzayacak gibi. O yüzden bu toplantıyı yapma karar aldık.”

“BELEDİYEDE HERKES ÜZGÜN”

İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet açıklamalarına üzgün olduğunu belirterek başladı. Hürriyet açıklamalarının devamında, “Belediyede çalışan herkes çok üzgün. Bu konudaki samimiyetimize herkes inansın istyioruz. Bizden kaynaklı ufacık bir ihmal olması halinde ne gerekiyorsa yapılacak. Bu konu kesinlikle örtbas edilmeyecek. Bütün gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız.

“KONUYU ŞEFFAFLIĞI İLE DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Ne yazık ki ölen canları geri getiremiyoruz. Konuyu bütün şeffaflığı ile değerlendireceğiz. Soruşturma sürecine hassasiyet ile devam ediyoruz. Birimdeki personeller soruşturma bitene kadar görevlerine devam etmeyecekler. Bilerek, isteyerek öldürdüler, zehirli iğne kullandılar gibi ithamları asla kabul etmiyoruz. Bu olayda asla kasıt yok. Bu tür emirler verilmez. Hayvan hakları konusundaki hassasiyetimizi bizi takip edenler biliyor. İhmal var ise bu konuda asla taviz vermeyeceğimizi yinelemek istiyorum.

“NARKOZ KULLANMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Hayvanları bir yerden başka bir yere götürmek için narkoz kullanmak zorunda kalıyoruz. Narkoz yeri geliyor insanları bile öldürebiliyor. Bugüne kadarki normal rutin işlerde bile hayvanlara yan etkileri olabiliyor. Bu tip durumları önceden tahmin etmemiz mümkün değil. Hatamız, eksiğimiz var ise kabul edeceğiz ama linç kampanyasına maruz bırakılmak istemiyoruz. Bugüne kadar belediye olarak birçok hayvanı sahiplendik. Hibe araçlarımızdan havyan ambulansı yaptık.

“ÖLÜME TERK ETMİYORUZ”

Veterinerlik Müdürlüğü için bir sene uğraştık. Veterinerlerimiz, hayvanlarımız için büyük bir çaba gösteriyor. Fiziksel rahatsızlığı olan hayvanlarımız için veterinerlerimiz ortopedi desteği alıyoruz. Onları ölüme terk etmiyoruz.  Eksiğimiz, yanlışımız ya da hatalı uygulamalarımız olabilir mi? Tabi ki olabilir. Bunlar bütün kurumlarda oluyor. Ama kesinlikle öldürme kastımız yoktu. Bize böyle ithamlar yüklenmemeli.

“DAHA DÜNE KADAR BİZİMLE ÇALIŞIYORDU”

Belediyenin bütün katlarında hayvanlar dolaşır, arkadaşlarımız onları kendi elleri iel besler. Hayvanları öldürmek istesek neden onları besleyelim. Gerçek hayvanseverlerin eleştirileri,sitemleri başımız üstüne. Onlara hiçbir şey söyleyemeyiz. KOHEYDER Başkanı Gonca Hanım daha düne kadar bizimle çalışıyordu. Bugün yaptığı açıklama, bize katil damgası vurmak,doğru değil. Daha bugüne kadar bir hayvanın başını okşamayan, hayvanlara tecavüz edenleri affedenlerin linç girişimini kabul etmemiz mümkün değil. Amaç siyaset yapmak mı yoksa hayvan haklarını korumak mı?

“SORUMLULUK BİLİNCİ İLE HAREKET ETMELİYİZ”

Elimize AK Parti İl Başkanlığı’nın kendi aralarındaki “evet arkadaşlar yüklenelim” mesajları geldi. Bunlar doğru değil. Sorumluluk bilinci ile hareket etmemiz lazım. Bize saldıran belediyeler bugüne kadar sorumluluk aldı mı? İlimizdeki diğer belediyeler bugüne kadar ne kadar hayvanseverdi? Büyükşehir hayvan barınağında günde 30 köpek ölüyor haberleri vardı. Kandıra Hayvan Barınağı kediyi yaktı mı? Bunları siyasi malzeme yapmak yerine bir masaya oturup bunları konuşmalıyız.

“SAKARYA’DAN İZMİT’E GETİRİLİYOR”

12 ilçeden hatta Sakarya’dan bizim ilçemize hayvan getirilip bırakılıyor. Belediyemizin önünde bile 9 köpek var. Bunların 5'i Başiskele'den getirilen köpekler. Pandemi sürecinde aç kalan hayvanlar insanlara saldırmaya başlıyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda sürekli mesajlar alıyoruz. Mecliste bekleyen hayvan haklarını korumak ile ilgili bir yasa var. Linç kampanyası düzenlemek size göre güzel. Siz bu yasaları çıkarmak için ne kadar çaba sarf ediyorsunuz? Siz bu yasaları çıkarmak için çabalamıyorsanız, kimse bana hayvanseverlikten bahsetmetin. Her hafta bu konuyu size soracağız”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Engin Taşdemir’in acı günü

Engin Taşdemir’in acı günü