09 Temmuz 2020 Perşembe

Hürriyet isyan etti: Beni neden çalıştırmıyorsunuz!

Hürriyet isyan etti: Beni neden çalıştırmıyorsunuz!

İzmit Belediyesi Meclisi’nde Veteriner İşleri İle Halkla İlişkiler Ve Basın Yayın Müdürlüğü’nü yine kuramayan Başkan Hürriyet, “Göreve geldiğimizden bu yana her şeye hayır diyorsunuz. Bu nasıl bir uzlaşma. Beni neden çalıştırmıyorsunuz” dedi

04 Mart 2020 Çarşamba 18:09 Güncel

Dün Cumhur İttifakı meclis üyelerinin katılmaması nedeniyle bugüne ertelenen İzmit Belediye Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlık ettiği meclis toplantısı oldukça tartışmalı geçti. Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm için kredi talebi onaylanırken Halk Süt projesi tekrar komisyona gönderildi. Başkan Hürriyet, meclis toplantısının başlangıcında, “İdlib’de mücadelemiz devam ediyor ve acı haberler almaya devam ediyoruz. Dün akşam da şehit haberi aldık. Tüm şehit ailelerine ve ülkemize sabırlar diliyorum” dedi. 1-7 Mart Deprem Haftası ile ilgili de konuşan Hürriyet, “Deprem önemli bir gerçek. Zamanında 20 Bin insanımızı toprağa vermiştik. Depreme karşı daha dayanıklı yapılar yapılması ve dayanışma içinde hareket edilmesi gerekiyor” diye konuştu. Muhasebeciler ve Yeşilay Haftası, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 14 Mart Tıp Bayramı, Yaşlılara Saygı Haftası, 21 Mart Nevruz Günü, Tiyatro Günü, Kütüphaneler Haftası, 12 Mart İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili de kutlama konuşması yapan Hürriyet, “Üstad Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi yad ediyor. Kahraman gazilerimizi de minnetle anıyorum” şeklinde konuştu. 

DARP EDİLEN İŞÇİ NE OLDU?

MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan, “İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan ve Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı Burhan Çakır tarafından yumruklu saldırıyla dövüldüğü iddia edilen Bülent Aktop’un SEKA Devlet Hastanesi’nden 3 gün iş göremez raporu aldığı doğru mudur? Doğru ise müdür hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa neden yapılmamıştır?” diye sordu. Konuyla ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Tutanaklar tutuldu olaya karışan kim varsa geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Hiç müsamahamız yok. Görüşü fikri kim olursa olsun disiplini kim bozuyorsa gereği yapılacak. Bu tür olaylara aslan müsaade etmeyeceğiz. Gereken ne varsa yapacağız” diyerek yanıt verdi.

ÖNERGE VERDİ

MHP’li Kazan ayrıca “Sanayi Mahallesi Şekerli Sokak, İzmit Tepeköy Mahallesi Dicle Sokak, Yeşilova Mahallesi Üzmez Sokak’ta her yağmurun ardından sonra su birikintisi oluşuyor. Mahallenin bu sorununun tespit edilerek ivedilikle çözülmesini talep ediyoruz” diyerek meclise önerge verdi. Başkan Hürriyet, önergelerle alakalı Meclis Üyesi Kazan’a yazılı olarak detaylı bilgi verileceğini ifade etti. Öte yandan Millet İttifakı Meclis Üyeleri Çetin Sarıca, Yaşar Kardeş, Ertuğrul Malçok ve Tuncay Aşkın, geçtiğimiz Salı günü gerçekleşmeyen huzur hakkının Mehmetçik Vakfı’na bağışlanmasını istedi. Hürriyet, meclis üyelerinin bu isteklerini kabul etti.

DEMOKRATİK HAKKINIZ

AK Parti Grup Başkan vekili Mustafa Soydabaş’a cevap veren Hürriyet, “Gündem maddeleri çok önemli. Gündem dışı konuşmak isteyen olursa bir gün öncesinde yazılı olarak divana sunarsanız konuşursunuz. Gündem dışı söz verip vermemeyi ona göre gündem dışına çıkmayacağız” dedi. Bunun üzerine Soydabaş “O zaman biz de basın açıklaması yaparız” dedi. Hürriyet ise “Tabi yapabilirsiniz en demokratik hakkınız” dedi.

OTURUM PARALARINA YAZIK

Veterinerlik İşleri ve Halkla İlişkiler-Basın Yayın Müdürlüğü’nün birbirinden ayrılması konusu da mecliste görüşüldü. Maddeyle ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Komisyonda defalarca tartıştınız. Bu artık çok komisyonluk bir konu değil. Yönetimin önünü kapatmamanızı rica ediyorum. Bir an önce veterinerlik işleri müdürlüğünü kurmam gerekiyor. Ayrı bir müdürlük altında daha iyi çalışmam gerekiyor. Bunlar idari, teknik konular. Biz diğer belediyelerle sayın başkanlara hiç zorluk çıkarmıyoruz. Direk geçmesini rica edeceğim. Alınan oturum paralarına yazık günah. Ya kabul edeceksiniz ya da etmeyeceksiniz. Bu bütçeyi de engelleyen bir durum değil. Bununla ilgili bir rapor da var” şeklinde konuştu.

SİZİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM

AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü ise aynı maddeyle ilgili, “Bu konular plan ve bütçeyi ilgilendiriyor. Tekrar da gelse Plan ve Bütçe Komisyonu’na gidecek. Burası büyükşehir meclis değil” dedi. Bunun üzerine oylanan madde, oy birliği ile komisyona gitti. Hürriyet ise, “Büyükşehirde neden komisyona göndermediniz. Her fırsatta beni engellediğiniz ve geciktirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Allah’a havale ediyorum” diye konuştu.

KARŞILIĞINDA PARA İSTEMİYORUZ

CHP Grup Başkan Vekili Necat Çakır, Turgut Mahallesi’nde Kocaeli Huzurevi’nin yeniden yapılacağı maddeyle ilgili söz aldı. Çakır, “Mülkiyetin bakanlığa bedelsiz devredilmesine muhalefet şerhi koyuyoruz ” dedi. Bunun üzerine bu yerin bakanlığa bedelsiz olarak devredilmesini talep eden AK Partili Meclis Üyelerine cevap veren Hürriyet, “Belediyenin malı, babamızın malını vermiyoruz. Vali Bey de takip ediyor. Belediyenin bu kadar borcu var. Ben yapmadım, siz yaptınız. Karşılığında para istemiyoruz. Projemizin yapılması için yer tahsis edecekler” dedi.

KENDİNİZİ YÜRÜTMENİN YERİNE KOYMAYIN

AK Partili üyelerin komisyon raporunu oylamayan Hürriyet’e bağırması üzerine gerilen mecliste tüm üyeler birbirlerine bağırmaya başladı. Hürriyet, “Kendiniz yürütmenin yerine koyuyorsunuz. Yürütmenin başı benim. Tamamen icra kuruluymuş gibi davranıyorsunuz. Kararlarınızı sadece mütalaa yerindedir. Komisyonlara gönderilmeyen konular hakkında kararlar alıyor. Sayıştay’a takılırsınız. Yapmayın. Ya evet ya hayır dersiniz. Talep olmayan bir konuda kendinizi yürütmenin yerine nasıl koyarsınız” diye konuştu. AK Partili Ünlü ise “Bütün meclis üyelerinin kararı mütalaa niteliğinde değildir. Yaşlılar haftasında yaptığınız şeye bakın. Bize takas yapılmayacağını söylediniz. 354 Bin TL istemişsiniz” sözlerini kullandı.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Komisyon raporunun oylamamasıyla Cumhur İttifakı buna karşı çıktı. Başkan Hürriyet ise, “Ben komisyon raporunu oylamak zorunda değilim. Raporunuz o yönde trampayı reddetmişsiniz” dedi. Hürriyet’e bu sırada bağırarak cevap veren Ünlü’ye doğru konuşan Hürriyet, “Bağırma be adam daha neyden bahsediyorsun. Kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz?” dedi. Bunun üzerine oylanan madde kapsamında huzurevinin yapılacağı yerin bedelsiz devri oy çokluğuyla reddedildi.

KİMİ ÇALIŞTIRALIM?

İzmit’te yapılacak kütüphane için tercüman, veteriner hekim, çocuk eğitimcisi, çocuk rehberi ve çocuk gözetimcisi alınması ile ilgili madde hakkında konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Memur olarak alırsak bunun beledi 236 Bin TL. BEKAŞ üzerinden işçi olarak alırsak 211 Bin TL. 3 veriyi analiz ettik ve olumsuz sonuç çıkmadı. Ama AK Partili üyeler, 29 sözleşmeli personelin davalarını hukuki sonuçlarını gelene kadar biz buna ret oyu vereceğiz diyorlar. Kütüphanede kimi çalıştıracağız. Kütüphaneci almayacak mıyız? Sizin göreviniz denetlemek” dedi.

MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN

Başkan Hürriyet ise, “Ben raporu okudum. Milletin aklıyla alay etmeyin. Arkadaşların sözleşmelerindeki kadroları neydi? Programcı, çözümleyici, tekniker. Biz ne alacağız; çocuk eğitimcisi, tercüman vb. almak istiyorum. Bu arkadaşlar mahkemeden dönse bile benim istediğim kadrolara mı girecek. Arkadaşlar sizi ciddiyete davet ediyorum. Ben kreş açmaya çalışıyorum. Ne istiyorsunuz. Bunu İzmit’e reva mı görüyorsunuz. Derdiniz ne? Neden çalıştırmıyorsunuz beni. Bu kadar da değil. Böyle keyfi davranmazsınız. Dilimde tüy bitti. İstihdam yaratıyoruz. Bana akıl vermeyin” dedi.

HALK SÜT GEÇMEDİ

Cedit Mahallesi kentsel dönüşümü için istenen 8 Milyonluk kredi mecliste onaylanırken aynı maddede yer alan halk süt projesi için istenen 7 Milyonluk kredi meclisten geçmedi. Halk süt için kredinin alınmasına dair ek süre istendi.  Cumhur İttifakı’nın halk süt ile ilgili ek süre talebi kabul edildi. Konuya ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Hürriyet 27 milyonun hepsini vermedi. Sadece 10 Milyonunu verdi. 8 Milyon desek de hepsini verip vermeyeceği belli değil” dedi.

DELİL Mİ KARARTACAKSINIZ?

AK Partili Muharrem Tutuş kendisine söz hakkı vermeyen Hürriyet’e seslenerek “Müfettiş raporlarını hazırlayabildiniz mi? Ramazan ayında meclis üyelerine yemek veriyorum dediniz. Biz normal zamanda abi kardeş neredeyse kavga edecek konuma sokuyorsunuz” dedi. Tutuş, meclisteki tartışmalardan dolayı sözlerini tamamlayamadı ve “Tamam ben konuşmaktan vazgeçtim” dedi. Hürriyet ise konuyla ilgili “Yazı geldi gördünüz. Hayırdır, delil mi karartacaksınız. Size o kadar el uzattım. Göreve geldiğimizden bu yana her şeye hayır diyorsunuz. Bu nasıl bir uzlaşma” diye yanıt verdi. Bir sonraki meclis toplantısının 7 Nisan 2020 sat 15:00’da yapılmasına karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

adnan gümüş

03 Nisan 2020 Cuma 18:37

akapeli bütün belediye meclis üyeleri chp ve iyi partinin çalıştırılmaması için emir almışlardı zaten onu uyguluyorlar.olan hizmet edilenlere oluyor.ama ak koyun kara koyun hepsi belli olacak.

Vatandas

04 Mart 2020 Çarşamba 21:08

Ben bilmem chp mhp akp ama bu kadin tam youtuber bi insan

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Soydabaş: Emri vakiye tepki koyuyoruz

Soydabaş: Emri vakiye tepki koyuyoruz