27 Ekim 2020 Salı

Hürriyet kolları sıvadı: İzmit neden ikinci 'Efes' olmasın

Hürriyet kolları sıvadı: İzmit neden ikinci 'Efes' olmasın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Kayıp Roma Başkenti Nikomedya kalıntılarının olduğu Çukurbağ kazı alanı hakkında bilgiler verdi. Hürriyet, "Müthiş bir zenginliğin üzerinde oturuyoruz. İzmit neden ikinci bir Efes olmasın" dedi

05 Ağustos 2020 Çarşamba 10:58 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye başkanlık toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi. Başkan Hürriyet İzmit Kayıp Roma Başkent Nikomedya kalıntılarının olduğu Çukurbağ Kazı Alanı hakkında bilgi verdi. İzmit’in eski tarihine göreve geldiğinden bu yana kafa yorduğunu ifade eden Başkan Hürriyet, “Göreve geldiğim ilk gün üzerinde çalışılması talimatı verdim. Bu kentin tarihi eserlerinin sahiplenilmesi çok önemli. Müthiş bir zenginlikte oturuyoruz. Toprağın altı, üstünden daha zengin.  İstanbul’dan önce tam 46 yıl boyunca Büyük Roma İmparatorluğu’nun başkenti sıfatı ile dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Nikomedia, sanayi kenti dediğimiz İzmit’in, yani ayaklarımızın hemen altında yatıyor. Bu çok büyük bir zenginlik ve maalesef günümüzde İzmit’in bu kültürel mirası pek bilinmiyor” dedi.

TEK SARAY KOMPLEKSİ

Hürriyet, “2001 yılından bu yana Çukurbağ Mahallesi’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalarda, alanın ve eserlerin dev bir imparatorluk saray kompleksinin parçaları olduğu ve Nikomedia nı Roma başkenti olduğu döneme yani MS 3. Ve 4 yüzyıla tarihlendiği ortaya çıkmıştır. Çukurbağ Kazı Alanı İmparatorluk saray kompleksi kalıntıları, Nikomedia’nın Roma başkenti mirasına dair bulunmuş en önemli arkeolojik yapıdır. Anadolu’da şimdiye kadar bulunmuş bu döneme ait tek saray kompleksi olması ve Roma sanatında şimdiye kadar bulunan renkleri en iyi korunmuş mermer kabartmalarla ve heykellerle süslenmiş olması açısından akademik dünyada büyük bir sansasyon yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKLA GÖRÜŞMELER YAPTIK

Pandemiden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Oxford Üniversitesi arkeoloji Profesörü Tuna Şare Ağtürk ile birlikte Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş, Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dilek Karakuzu ile görüşme sağladık.  İzmit’imizin zengin kültür mirasına sahip çıkmak adına biz de dünya tarihine yön verecek Çukurbağ Arkeoloji ve Arkeopark projesine destek vermeye talibiz.

ARKEOPARK PROJESİNE DESTEK VERMEYE TALİBİZ

Başkan Hürriyet şu ifadelere yer verdi: “Antik Roma’ya eşdeğer Nikomedya’nın potansiyelini ortaya çıkarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili kurumlarıyla görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. İzmit’imizin zengin kültür mirasına sahip çıkmak adına biz de dünya tarihine yön verecek Çukurbağ Arkeoloji ve Arkeopark projesine destek vermeye talibiz.  Bu arkeoloji ve arkeo-park projesinde Çukurbağ ortaya çıkarılan eserlerin sergiye hazır hale getirilmesi, Çukurbağ arkeolojik alanının düzenlenerek bir gezi güzergâhının oluşturulması ve turizme kazandırılması hedefimiz var.

İZMİT NEDEN İKİNCİ EFES OLMASIN

3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan, ama sanayi yoğunluğu ile Körfez’e sıkışmış bir şehrin antik dönem olgusundan yükselerek, kentin değerlerini, belleğini sahiplenerek, koruma bilincinin de yayılarak, kent halkının, 3000 yıllık kültür ve inançlarına saygı duyarak Hoşgörü kenti İzmit olarak geliştiği bir yaşam merkezine dönüşmesini sağlamak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. İzmit neden ikinci Efes olmasın?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Cicekci

05 Ağustos 2020 Çarşamba 11:17

Isranbul izmit tasi topragi altun denilen yerler bugun seka parkin bir kismi cukurbag komple acik hava muzesi durumuna getirilebilir bacasiz fabrika olabilir ilimiz ilcemiz icin veli nimettir bugune kadar rant oy kaybi korkusuyla bu calismalar yapilamdi tebrikler

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tarhan: Milli Piyango önce itibarsızlaştırıldı, sonra satıldı

Tarhan: Milli Piyango önce itibarsızlaştırıldı, sonra satıldı