16 Aralık 2019 Pazartesi

Hürriyet: “Meclis yetki verirse 45 Milyon TL kârdayız”

Hürriyet: “Meclis yetki verirse 45 Milyon TL kârdayız”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 197 hizmet ve çöp aracının belediye tarafından satın alınması için Eylül ayında meclisten yetki isteyecek. Hürriyet yetki verilmesi halinde belediyenin 40-45 Milyon TL kara geçeceğini söyledi.

27 Ağustos 2019 Salı 11:27 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Belsa Plaza’da bulunan İzmit Belediye Binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.  Gerçekleştirilen açıklamaya İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Mali Hizmetler Şube Müdürü Seyhan Özcan da katıldı. Toplantıda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Eylül ayında gerçekleştirilecek olan meclis toplantısında meclisten 197 hizmet ve çöp aracının belediye tarafından satın alınması için yetki isteyeceğini söyledi. Hürriyet yaptığı açıklamada değerlendirmeler sonucunda kiralama yerine satın almanın belediyeyi 40-45 Milyon TL kara geçireceğini iddia etti. Hürriyet ayrıca alınan araçların 10 yıl boyunca kullanılabileceğini belirtti.

İKİ BÜYÜK İHALE KALEMİ

Hürriyet açıklamasının devamında konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Meclis gündemine girmeden önce kamuoyunu aydınlatmak istediğimiz bir konu var. Belediyelerde sürekli kiralamalar ile hizmet amaçlı mal kullanılıyor. En büyük kiralama bedellerini hizmet araçları v çöp ihalesi oluşturuluyor. KHK değişikliklerinden sonra taşeron sisteminden kadro sistemine geçildi. Artık sadece araç kiralama işi var. Çöp ve hizmet araçlarının kiralanması iki büyük ihale kalemi. Mali hizmetler ve başkan yardımcılarımızla kiralama mı satın alma mı ayrımı yapmaya çalıştık. Kiralamanın daha uygun olduğu anlatılırdı hep ama Mali hizmetlerden çıkarılan tabloda satın aldığımızda ne olduğunu sorduk.

5 YILIN SON 2 YILI KARA GEÇİYORUZ

110 kiralık aracımız var. Yeniden kiralayacağımız  da 110 araç var.  73 temizlik aracı da var. 3 yıllık kiralama ihalesi ile çıkıyoruz. 110 hizmet ve 73 temizlik aracına kiraladığımızda iş artışları hariç bize aylık ödemesi 1 Milyon 776 Bin TL.  3 yılda 64 Milyon TL iki kalem ihaleye kira bedeli ödüyoruz. Bunlar ciddi rakamlar.Satın alma işine baktık. İller Bankası ile DMO ile firmalar ile görüştük kiraladığımız araçların aynısından satın alsak diye hesap yaptığımızda, 14 araç üstüne ilave ederek 183 aracı 197 araca çıkardık. 197 aracı satın alırsak aylık 1 Milyon 856 Lira. 3 yıllık 67 Milyon TL ödememiz var. 3 yıl sonra bu araçlar bizim oluyor. Son 2 yılda da para harcamayacağımız için 5 yıllık maliyetle 40- 45 Milyon TL belediye tasarruf ediyor.

MECLİSTE YETKİ İSTEYECEĞİZ

Meclis gündemine girmeden sizinle paylaşmamın nedeni tartışma olmadan anlatmak. Mecliste çoğunluğumuz olmadığı için herşeye engelleme ve uzatma politikası güdüyorlar. Bundan kaynaklı zorluk yaşıyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu kamuoyunu anlatmak için satın alma yetkisini istiyoruz. Ama bize satın alam ve İller Bankası ile borçlanma yetkisi isteyeceğiz. Bu talebi resmi olarak meclis gündemine sokacağız, maliyet analizini de meclise sunacağız. Komisyonda da tartışılacak. Onlarda maliyet analizi ve piyasa araştırması yaptırabilirler. Biz satın almasak bile zaten kiralayacağız. Ama bu sefer kira öder gibi mal sahibi almış olacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükşehir’e haksızlık yapmışız

Büyükşehir’e haksızlık yapmışız