31 Ekim 2020 Cumartesi

Hürriyet: Yıkmak yerine tarihi korumalıyız!

Hürriyet: Yıkmak yerine tarihi korumalıyız!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Sabri Yalım Parkı’nda bulunan eski Tekel binasının duvarını yıkmak yerine, sağlamlaştırarak, modern bir ekle bölgenin kentsel yarı açık alana dönüştürebileceğini belirtmişti.

15 Ekim 2020 Perşembe 23:27 Güncel

Sabri Yalım Parkı’nda bulunan eski Tekel binasının duvarının yıkılıp yıkılmaması konusu bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelmişti. Konu gündeme gelince İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bu duvarın yıkılmayarak, parkın modern bir ekle kentsel yarı açık alana dönüştürebileceğini belirtmişti. Başkan Hürriyet daha sonra ise sosyal medya hesabından parkta uygulamayı düşündükleri proje fotoğraflarını paylaşarak yeni bir açıklama yaptı. Başkan Hürriyet’in açıklaması şöyle:

ELİMİZDE TARİHİ ANILAR KALMAZ

“Yıllara meydan okuyan İzmit'in kalbi denilebilecek bir noktada olan Sabri Yalım Parkındaki tarihi duvarı yıkmayalım. Tarihe her zaman sahip çıkmak gerekir. Yıkmak yerine önce koruma ve sağlamlaştırma çözümlerini hayata geçirmek gerek. Aksi halde bir daha elimize böylesi tarihi anılar kalmaz. O duvar bu güne kadar hiçbir sıkıntı yaratmayacak kadar sağlamdı. Güçlendirme ile daha da sağlam hale gelebilir.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Belediyemizin önündeki Sabri Yalım Parkı kent için önemli, STK lar için önemli buluşma noktasıdır. Bu alanı parkın içindeki tarihi duvarı fotoğraflardaki gibi modern bir ekle tamamlayarak kentsel yarı açık alana dönüştürebiliriz. Böylece küçük dokunuşlarla hem tarihin izini yansıtırız hem de güzel bir kent park oluştururuz. Bu sayede bu alanda sergiler, fuarlar, geçici ticari faaliyetler, festival, mini konser, yarı açık hava sineması gibi ciddi bir merkez alan yaratabiliriz. Umarım tarihi yıkmak yerine korur ve kazanırız. Bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisinde talepte bulunduk. Umarım olumlu sonuç çıkar ve hem büyükşehir belediyesi hem de koruma kurulu kararını ciddiyetle gözden geçirir. Her türlü desteği vermeye hazırız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Mutfakta çıkan yangını mahalleli söndürdü

Mutfakta çıkan yangını mahalleli söndürdü