30 Kasım 2020 Pazartesi

İki yılda 258 kişi hayatını kaybetti

İki yılda 258 kişi hayatını kaybetti

Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları Başkanı Tuğberk Atar, "Pandemi ile birlikte Türkiye genelinde bisiklete olan ilgi artarken can kayıpları da aynı hızla arttı. Son iki yılda 258 bisikletli trafikte hayatını kaybetti” dedi

26 Ekim 2020 Pazartesi 10:35 Güncel

Kocaeli Bisiklet Ve Doğa Sporları (Kobidos) Başkanı Tuğberk Atar, artan ölümlü bisiklet kazalarıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Son iki yılda 258 bisikletlinin can verdiğini ifade eden Atar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Pandemi ile birlikte Türkiye genelinde bisiklete olan ilgi artarken can kayıpları da aynı hızla arttı. Son iki yılda 258 bisikletli trafikte hayatını kaybetti. Çarpmaların tamamı araç sürücülerinin, bisikletlilere arkadan çarpmasıyla meydana gelmesi dikkat çekti. Bisikletli ulaşım sorunlarına dikkat çekmek, çözüm talebinde bulunmak için Türkiye’nin farklı şehirlerinden sivil toplum örgütleri bir araya gelerek  Bisikletli Yaşam Platformu’nu oluşturduk. Bu çarpışmalara, ölümlere dur demek için tüm ilgili bakanlık ve kurumlara çağrı yapıyoruz. 

11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bisikletlilerin hayatını kaybettiği çarpmaların en sonuncusu İzmir ve Ankara'da yaşandı. İzmir'in Çiğli ilçesinde antrenman yapan Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Bisiklet Takımı sporcusu Zeynep Aslan (32), ters yönden gelen bir kamyonun altında kalarak yaşamını yitirdi. Ankara'da ise 19 yaşındaki bisikletli Umut Gündüz, alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Böylece sadece son bir ayda çarpmalarla ölen bisikletli sayısı 11'e yükseldi.

DUYARSIZ VE DİKKATSİZ SÜRÜCÜLER

Ölümlerin tamamının bisikletlilerin emniyet şeridinde arkadan çarpmayla hayatını kaybettiğine dikkat çekmek istiyoruz. Motorlu taşıt sürücülerinin ‘Duyarsız, dikkatsiz’ oluşundan çarpmaların yaşandığını görüyor ve bunları kaza olarak nitelendirmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü bir çok çarpma motorlu araç sürücüsünün en sağda ve önünde giden bisikletliyi görmesine karşın yaşanıyor. Yani görmesine karşın bisikletliye çarpıyor. Çarpma sonrası ise beyanlar hep 'görmedim ya da yolun ortasından gidiyordu' diye oluyor. 258 çarpmada 258 sürücünün de haklı olması mantık dışı. Çarpmaların önemli bölümünde kamera görüntülerine baktığınızda da bu durum açıkça ortaya çıkıyor. Yani bisikletli için ölüm göz göre göre geliyor.

HIZ SINIRI KONTROL ALTINA ALINMALI

Tüm ilgili bakanlık, ve yerel yönetimlere Türkiye genelinde bir çağrı yapıyoruz. Hız sınırları kontrol altına alınmalı, bisikletin taşıt olarak sürücüler tarafından kabul görmesi sağlanmalıdır. Bisiklet için güvenli şeritler ayrılmalı. Evrensel kuralların müfredata alınması ve insana saygının üzerinde durulması için harekete geçilmeli. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre bisiklet bir ulaşım aracıdır ve bisikletliler varsa bisiklet yolunu, bisiklet yolu yok ise motorlu araç yolunun sağ şeridini kullanırlar ve geçiş önceliğine sahiptirler. Bisiklet sürücüleri de tüm trafik kurallarına uymak zorundadır. Ama sürücü kurslarında Türkiye'de sadece otomobili  kullanmaya yönelik bir algı var. Otomobili kurallara uygun kullanmaya yönelik algı yok. İnsanlarda bu algının yaratılması mümkün. Çünkü dünya aracını böyle kullanıyor. İnsana saygıyla kullanıyor.

TRAFİK GÜVENLİĞİ ARTTIRILMALI

Bisiklet sürücüleri olarak öncelikle trafik güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Çünkü bisikletime çarparsan ölürüm. Bunun için tüm trafik birimlerinden tüm araç sürücülerine bu konuda durmaksızın uyarılar yapılmasını istiyoruz. Motorlu taşıt eğitimleri ve sınavlarında da bu konunun ciddi şekilde ele alınmasını istiyoruz. Ortada 258 can var. Sadece iki yılda kaybettiğimiz 258 kişi işte tüm bunların olmaması yüzünden hayatını kaybetti. Gerekli tedbirleri alarak bu ölümleri durdurmak hepimizin elinde, gelin bu çarpmaları durduralım. Motorlu araç odaklı değil, insan öncelikli ulaşım uygulamaları ile bu ölümlerin önüne geçelim.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Partili gençlerde kongreler büyük coşkuyla başladı

AK Partili gençlerde kongreler büyük coşkuyla başladı