16 Ekim 2018 Salı

  • 5,783 TL
  • 6,693 TL
  • 226,97 TL
  • 98.631

İnternet fiyatlarına rekor düzeyde zam geliyor

İnternet fiyatlarına rekor düzeyde zam geliyor

Yürürlüğe giren torba yasa ile birlikte sadece MTV'ye değil, Özel İletişim Vergisi'yle birlikte internete de yüzde oranında 50 zam gelecek

07 Aralık 2017 Perşembe 20:28 Güncel

Bugün yürürlüğe giren torba yasa kapsamında, yeni yıl vergileri yine belli oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV), Özel İletişim Vergisi'ne, ev kiralarından internete kadar birçok zam kapıda. En yüksek vergi zammının ise MTV ve Özel İletişim Vergisi yoluyla internet kullanımına geleceği bildirildi. 28 milyar liralık ek gelir büyüklüğüne sahip 124 maddelik yeni torba yasa ile birlikte yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi, araca göre yüzde 15 ila yüzde 50 zamlanıyor. Sarmalık tütüne gelen vergiler yüzde 100'e varan oranlarda zam alırken, ev kiralarıyla ilgili vergi indirimi de yüzde 25'den yüzde 15'e inerek, yeni yılda ev kiralarında da zamlar bekleniyor.

HEM MOBİL HEM DE EVDEN İNTERNET

Ayrıca alkolsüz içecekler ve meşrubatlara da yüzde 10 ÖTV zammı aynı torba yasa ile yolda. Düzenlemeyle GSM, ev telefonu ve internet üzerinden alınan Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5'te eşitlendi. GSM ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5'ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5'e yükseltildi. Akıllı telefonların artmasıyla internet kullanımı yoğunlaştığı için cep telefonu faturaları yükselmeye başlayacak. Yani genel anlamda hem mobil hem de evden internete de oldukça yüksek vergi zamları kapıda.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kavga ettiği kocasının kafasına satırla vurdu

Kavga ettiği kocasının kafasına satırla vurdu