24 Eylül 2020 Perşembe

“İSU neden sözünde durmadı?”

“İSU neden sözünde durmadı?”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU) tarafından daha önce yapılan açıklamada, koronavirüs salgını nedeni ile Kocaeli’nde vatandaşların ve çalışanların sağlığı düşünülerek 3 ay boyunca sayaç okumama kararı alındığı, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında abonelerin Ocak, Şubat ve Mart ayı su kullanımlarının ortalaması alınarak abonelere fatura çıkarılacağı açıklanmıştı.

29 Mayıs 2020 Cuma 17:06 Güncel

Böyle olmasına rağmen Kocaeli’nde aylardır evlerinde oturmadıkları ve su tüketiminde bulunmadıkları halde faturalarının yüksek geldiğini ve İSU’nun sözünde durmadığını belirten vatandaşların sayısı gittikçe artıyor. Kocaelililerin bu konuda yaşadıkları mağduriyeti dikkate alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması isteği ile soru önergesi verdi.

Evlerinde olmadıkları ve su tüketiminde bulunmadıkları halde fatura kesilen VE İSU kararı uygulanmadan normal fatura bedeli gönderilen vatandaşların belirlenmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mı?

Önergesinde; İSU’nunkoronavirüs salgını nedeni ile Kocaeli’nde vatandaşların ve çalışanların sağlığı düşünülerek 3 ay boyunca sayaç okumama kararı aldığını belirten Türkkan,  Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında abonelerin Ocak, Şubat ve Mart ayı su kullanımlarının ortalaması alınarak abonelere fatura çıkarılacağının açıklandığını belirtti.

KOCAELİLİLERİN MAĞDURİYETİ NASIL VE NE ZAMAN GİDERİLECEK?

Türkkan, “Böyle olmasına rağmen Kocaeli’nde aylardır evlerinde olmadıkları ve su tüketiminde bulunmadıkları halde faturalarının yüksek geldiğini belirterek mağdur olduklarını dile getiren vatandaşlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve İSU’ya şikayetlerini dile getirmektedir.” diye yazdı.

İşte Türkkan’ın soruları:

1-İSU tarafından daha önce açıklama yapılmasına ve koronavirüs salgını nedeni ile 3 ay boyunca sayaç okumama kararı alınmasına rağmen Kocaeli’nde aylardır evlerinde olmadıkları ve su tüketiminde bulunmadıkları halde abonelere neden yüksek faturalar gönderilmiştir, bunun gerekçeleri nelerdir?

2-İSU, 3 ay boyunca sayaç okumama kararını Kocaeli’nde hangi abonelere uygulamıştır, bu karar bütün Kocaelili vatandaşlar düşünülerek alınmamış mıdır?

3-Belirtilen süre zarfında su tüketimi yapmalarına rağmen İSU tarafından alınan karar uygulanmadan yine de kullandıkları tüketim bedeli faturalarına yansıtılan ve bu konuda mağduriyet yaşayan kaç vatandaşımız vardır?

4-Hem evlerinde olmadıkları ve su tüketiminde bulunmadıkları halde fatura kesilen, hem de İSU kararı uygulanmadan normal fatura bedeli gönderilen vatandaşların belirlenmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

5-İSU tarafından vatandaşlara yaşatılan bu mağduriyet nasıl giderilecektir, bu konuda detaylı araştırma yapılarak vatandaşlarınsıkıntılarının giderilmesi ve ödedikleri yüksek fatura bedellerinin tespit edilerek iade edilmesi düşünülmekte midir?

6-Yüksek fatura bedelleri nedeni ile herhangi bir iade yapılmayacak ise vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için nasıl bir düzenleme yapılacaktır?

7-İSU’nun aldığı kararı uygulamadan vatandaşlara yaşattığı mağduriyet nedeni ile Bakanlık olarak herhangi bir yaptırım uygulanması düşünülmekte midir?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaman vatandaşlarla Cuma namazı kıldı

Kocaman vatandaşlarla Cuma namazı kıldı