05 Mart 2021 Cuma

İzmit Belediyesi sınırı aşmış

İzmit Belediyesi sınırı aşmış

Sayıştaş’ ın İzmit Belediyesine ait 2019 raporunda” İzmit Belediyesi bazı işçileri yıllık fazla çalışma sınırı olan 270 saatin üzerinde çalıştırdığı belirlendi. Bu usulsüz uygulamaların eski başkan Nevzat Doğan döneminde yaşandığı anlaşıldı

19 Aralık 2020 Cumartesi 12:51 Güncel

Sayıştay Başkanlığı, belediyelere ilişkin 2019 yılı denetim raporlarını açıkladı. İzmit Belediyesi 2019 Sayıştay Denetim raporunda da bir dizi çarpıcı tespite yer verildi. İzmit Belediyesi'ne ait 2019 Sayıştaş raporunda; İzmit Belediyesi'nde görevli bazı işçilere 4857 sayılı İş Kanunu’na aykırı olarak bir yıl içerisinde iki yüz yetmiş saati aşacak şekilde fazla çalışma yaptırıldığı görülmüştür. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 41’inci maddesinin 8’inci fıkrasında; fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı ifade edilmiştir. İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği’nin “Fazla Çalışmada Sınır” başlıklı 5’inci maddesinin 1’inci fıkrasında da fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamayacağı ve bu süre sınırının işyerlerine veya yürütülen işlere değil işçilerin şahıslarına ilişkin olduğu açıklanmıştır. Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere; yıllık 270 saatin üzerinde fazla çalışma yaptırılması kanun ve yönetmeliğe aykırı bir işlemdir. Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir” dendiği raporda görüldü.

SINAVSIZ ATAMA

Ayrıca raporda, "Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmadan zabıta müdürlüğü kadrosu kullanılarak diğer müdürlüklere sınavsız atama yapılması. Özel kalem müdürlüğü kadrosuna yapılan atamaların memuriyete sınavsız giriş yöntemi olarak kullanılması. İş kanunu’na tabi olarak çalışan işçilerin yıllık izinlerinin kanuna uygun olarak kullandırılmaması” görüldü.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sayıştay'ın Büyükşehir raporunda usulsüzlükler ortaya çıktı

Sayıştay'ın Büyükşehir raporunda usulsüzlükler ortaya çıktı