05 Haziran 2020 Cuma

İzmit Belediyesi’nin toplam borcu belli oldu

İzmit Belediyesi’nin toplam borcu belli oldu

İzmit Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında, belediyenin toplam borcu açıklandı

14 Mayıs 2019 Salı 16:22 Güncel

İzmit Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının 2’nci birleşiminin 1’nci oturumu gerçekleştirildi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleştirilen Meclis toplantısında İzmit Belediyesi 2018 yılı kesin hesabı görüşüldü. 2018 yılı kesin hesap cetveliyle ilgili gündem maddesine dair söz alan CHP’li meclis üyesi Necat Çakır, “Nevzat Doğan  geçmiş dönemde yaptığı bütçe konuşmasında gelir ve gider bütçesinin yüzde 90’lar oranında gerçekleştiğini söylemişti.  2018 mali yılı gelir gider hesap cetveline bakıldığında başkanın dediği gibi olmadığı görülüyor. Bütçenin gerçekleşme oranı gelirlerde yüzde 84, giderlerde yüzde 86’dır” dedi.

TOPLAM BORÇ 207 MİLYON

Konuyla ilgili sözlerini sürdüren Çakır, “Başkan esnafa borcumuz yok dedi fakat tablo bunun gerçek olmadığını gösteriyor. Vadesi geçmiş borçların 13 milyon lira olduğunu görüyoruz. Kısa vadede ödenecek borçların toplamı 50 milyon 536 bin liradır. Uzun vadeli borçlar ise 157 milyon 212 bin liradır. Toplam borç 207 milyon 749 bin liradır. Tahsil edilemeyen vergi geliri 32 milyon liradır. 56 milyon lira yatırım tutarı var. Bu bütçenin yüzde 25’idir ve bu rakam düşüktür. Önümüzdeki dönemde gerçekleşme oranı daha güzel bütçeler yaptığımız zaman inanıyorum ki her şey çok daha güzel olacaktır” şeklinde konuştu.

DOĞAN AKÇELİ İŞLERE BULAŞMAMIŞTIR

CHP’li Çakır’ın ardından, söz alan AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü, “255 milyon lira 2018 bütçesidir. 300 milyon olan 2019 bütçesidir. 255 milyonluk bütçenin yüzde 86’ü gider bütçesi olarak gerçekleşti. Gelir bütçesi ise yüzde 86 olarak gerçekleşti. Şirket hesabı olarak düşündüğünüzde bu firma 35 milyon lira kar etmiş diyecektik. Kısa vadeli olarak 22 milyon 278 bin lira kamu kurumlarına olan borçtur. Dönen varlıklarda 58 milyon liramız var. Gültepe’de 120 tane mülkiyeti var. Tahmini olarak bu 50 milyon lira gelecek. Nevzat Doğan’ın akçeli işlerde olmadığını söylüyoruz. Bugüne kadar İzmit Belediyesi'nde işçilerin maaşı tıkır tıkır ödenmiştir. Bu hesapların gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

KARŞILIKSIZ ARSA TEMİNİ

AK Partili Ünlü’ye kısa bir yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Keşke başkanın çizdiği gibi pembe bir tablo olsa. Cedit’te, TOKİ’ye karşılıksız nasıl arsa temini yapıldı, Nevzat Doğan’ın nelere imza attığını açıklayacağım.  Sizin becerisizliklerinizi bakalım nasıl toplayacağız göreceğiz” dedi.

ŞİŞLİ'DEN GELEN UZMANLAR İNCELEDİ İDDİASI

Mecliste söz alan AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Geçtiğimiz meclis toplantısında, İzmit Belediyesi’nde hukuksuzluk yapıldığı söylenmişti. Şişli’den uzmanların gelip incelediği söyleniyor. Eğer öyleyse gülümse İzmit, Şişli seni denetliyor. Bir hukuksuzluk varsa gereken yapılsın. İçişleri bakanlığı müfettişleri bu denetlemeleri yapsın. İncelenen dosyadan birisi evrağı çıkarıp, sizin ihale dosyasında eksik var derse ne olacak?” dedi.

“RAHATSANIZ DENETİMDEN KORKMAYIN”

AKP Grup Başkanvekiline yanıt veren Başkan Hürriyet, “Her şey keşke bazı şeyler sizin dediğiniz gibi masum olsa. Masum olmayan konularla ilgili gerekenleri yapacağız. Rahatsanız denetimden korkmayın. Yanlışın partisi olmaz” diye konuştu. 

“SAT SAT, BÜTÇE YAPTIK DE”

CHP’li meclis üyesi Tuncay Aşkın, “Geçmişte yapılanları sat sat sat sonra ben ne kadar güzel bütçe yaptık de ne kadar güzel dünya” dedi. AKP’li Hayrettin Ünlü Aşkın’a verdiği cevapta, “Keşke yapılanları da anlatsanız. 26 tane mahalle konağı yapılmış, 8 tane kapalı Pazar yeri yapılmış. 1 milyona mal olan Vadi Kent’ten 50 milyon bekliyoruz. Biz böyle belediyeye para kazandırdık” ifadelerine yer verdi. Bir sonraki meclis toplantısının 11 Haziran’da yapılması kararlaştırıldı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İsmail Devrim davasında dosya kapandı

İsmail Devrim davasında dosya kapandı