02 Haziran 2020 Salı

İzmit bir beladan kurtuldu: Çöp fabrikası projesi iptal!

İzmit bir beladan kurtuldu: Çöp fabrikası projesi iptal!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Umuttepe bölgesindeki ormanlık alana yapmayı düşündüğü çöp fabrikasının ÇED’i bakanlık tarafından iptal edildi

08 Mayıs 2019 Çarşamba 11:51 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Umuttepe bölgesinde ormanlık alanda yapmayı düşündüğü “Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” projesi ÇED’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi. Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinin Kuzey Doğusu’nda kalan 205 dönüm ormanlık alanda yapılması planlanan çöp fabrikasına hem böge sakinleri hem de ilimizdeki Akademik Odalar karşı çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak birçok eylem ve imza kampanyaları düzenlenmişti. Proje hayata geçirilseydi kentin akciğerleri sayılan sayılan bölgede 12 bin civarında ağaç kesilecekti.

KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Projeyenin yerine başından beri karşı çıkan Akademik Odalar, sürekli olarak “Yerinde ayrıştırma” önerisi getirmişti. Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Prof. Dr. Sait Ağdacı ise Ankara’da bakanlıkta yapılan toplantıya karılarak, “Tesis bu bölgeye yapılırsa gerek yakın ve gerekse uzak çevresine, gelecekte geri dönülemez zararlar verecektir. Tesis alanı olarak tespit edilen yer seçimi kararı yanlıştır. Bu karardan vaz geçilsin” şeklinde itirazlarını dile getirmişti. Diğer yandan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da seçim sürecinde projenin bir daha gözden geçirileceği sözünü vermişti.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Kocaeli ili İzmit ilçesi ve Derince ilçeleri mevkiinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Kocaeil Büyükşehir Belediyesi Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesi ile ilgili olarak “Sıfır Atık” uygulaması kapsamında atıkların kaynağında ayrı toplanması hedefi doğrultusunda projenin tasviye edilmesine ait iş ve işlemlerin yürütülmesi talep edilmektedir. Bu doğrultuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atık bertaraf ve enerji üretim tesisi projesinin ÇED süreci söz konusu talep üzerine sonlandırılmıştır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

KOTO’dan Başkan Yıldırım’a tebrik ziyareti

KOTO’dan Başkan Yıldırım’a tebrik ziyareti