23 Ekim 2018 Salı

  • 5,735 TL
  • 6,573 TL
  • 223,01 TL
  • 94.682

İzmit'teki o fabrika faturayı işçiye kesti: İzinler iptal!

İzmit'teki o fabrika faturayı işçiye kesti: İzinler iptal!

İki hafta önce çıkan yangın sonucunda üretimi durduran Federal Mogul Fabrikası'nda fatura işçiye kesilerek izinler iptal edildi

31 Aralık 2017 Pazar 13:42 Güncel

Plajyolu'nda faaliyet gösteren Federal Mogul Fabrikası'nda çıkan yangın sonucu üretimin 3 gün durdurulmasından sonra fatura işçiye kesildi. İşçilerin sene sonunda kullanmak istedikleri yıllık izinler telafi gerekçesiyle iptal edildi. İki hafta önce fabrikada çıkan yangının ardından Türk Metal Şube Başkanı'nın fabrikaya geldiğini belirten Arslanbey fabrikasında çalışan bir işçi “Bize izinlerin iptal edildiği söylendi. Biriken izinlerimizi yıl sonu kullanacaktık, fabrikanın tamamı duracaktı ama yangından sonra verilen 3 günlük izni bizim izinlerimizden kestiler. Daha sonra da izinlerin tamamen iptal edildiğini söylediler. İşverenin isteklerini harfiyen yerine getiren bu sendikacılara biz nasıl güvenelim?” dedi.

SENDİKA SESİNİ ÇIKARMIYOR

Kuruçeşme fabrikasında çalışan başka bir işçi ise “Mesaiye kalmama eylemlerini sürdürüyoruz. Bu yüzden de içeride biriken pistonlar var; bunların kontrollerinin yapılması için izinleri iptal ettiler. İzinde olan arkadaşlarımızı da geri çağırdılar. Sözleşme döneminde böyle bir hamlenin yapılması normal mi? Biz üretimi yavaşlatalım, şalteri indirelim diyoruz, sendika izinlerimizin iptal edilmesine bile ses çıkarmıyor. Bu koşulların değişmesi için birlik olmalıyız. Geçtiğimiz dönem istifa etmemizin sonuçlarını hep beraber gördük, ufacık bir kıvılcımın yarattığı etkileri gördük. Bu fabrikada daha önce erzak dağıtılmazdı ama bu yıl, yılbaşı kumanyası verildi, yemekhane değişti, servisler değişti” dedi. Başka bir işçi de “Pazar günü 16.00-00.00 vardiyası çalışmaya geliyor, sendika sesini çıkarmıyor. Mesai yasak olduğu halde posta başlarını pazartesi akşamı saat 20.00’de mesaiye çağırıyorlar. Türk Metal her zamanki gibi yapacağını yapıyor” diyerek tepki gösterdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Orhan Tüzmen

17 Ocak 2018 Çarşamba 02:07

Türk Metal Sendikasının bu zamana kadar işçinin yanında değil daima işverenlerle birlikte olduğunu ve hiç bir zaman işçi sınıfına,üyelerine doğru bir önderlik yaptığını görmedik,göremeyiz de.Bu sendika işveren sendikaları ile birleşsin,adını da işçi sendikası olarak değil işveren sendikası olarak değiştirsin.

Yakup bey

01 Ocak 2018 Pazartesi 12:09

İzmit sube başkanı Yakup beyi işveren aramıştır Yakup beyde siz merak etmeyin efendim biz herzqmn gibi yaparız göz yumariz demiştir

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Zorunlu trafik sigortasına zam

Zorunlu trafik sigortasına zam