12 Aralık 2018 Çarşamba

  • 5,356 TL
  • 6,074 TL
  • 214,47 TL
  • 91.968

İzmit'ten bir ilk: Çocuk işçiliği ile mücadele merkezi

İzmit'ten bir ilk: Çocuk işçiliği ile mücadele merkezi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Türkiye’nin ilk çocuk işçiliği ile mücadele merkezini İzmit’e kazandırıyor.

13 Mart 2018 Salı 11:24 Güncel

Cephanelik bölgesinde yapımı tamamlanan merkezde incelemelerde bulunan Başkan Doğan, projenin son durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çocuk işçiliğinin toplumsal problem olduğunu belirten Doğan, "15 yaşın altındaki çocukların bir şekilde ticari faaliyetlerin içerisinde bulunması, bir şiddetin, istismarın çeşididir. Çocuk işçiliği ülkemizin hatta dünyanın zaman zaman zorlandığı önemli sorunlardan biridir. Çocuk işçiliğinin, çocukların bulunduğu ortamlar ve bunun getirdiği bağımlılık yapıcı bir takım maddeler çocuklar ve gençler üzerinde çok zararlı etkileri bulunmaktadır. Küçük yaşta çalıştırılan çocuklar, geleceğin sorunlu büyükleri olarak karşımıza çıkan toplumsal problemdir. 

ÇOCUKLAR TOPLANIP MERKEZE GETİRİLECEK

Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzle birlikte hayata geçirdiğimiz proje kapsamında oluşturulan mobil ekiplerle sokakta çalıştırılan çocuklar toplanarak merkeze getirtilecek. Çocukların ve ailelerinin sosyal incelemeleri yapıldıktan sonra diğer kurumlarla koordinasyon sağlanacak. Çocuklar için hobi de dahil, çevreyle ilgili sportif faaliyetlerin, ruhsal gelişimlerine olumlu katkı sağlayacak etkinlikler ve eğitimler verilecek” dedi.


DUYGUSAL DAVRANMAMALIYIZ

Vatandaşlardan, duygusal davranıp çocuklar tarafından satışı yapılan ürünlerden alınmamasına da isteyen Başkan Doğan, “Yolda giderken para isteyen bir çocuğa para vermek, mendil almak, bu tür şeyler çocuğun istismarına yol açmaktır. Çocuk işçiliğine zorlanan çocuklar, aslında arkasında bulunan kişiler tarafından sömürülen ve istismara uğrayan çocuklardır. Bu çocuklar, çocukluğunu kaybeden sorunlu erişkinliğe giden bireylerdir. Burada hepimize görevler düşüyor. Bu tür durumlarda duygusal davranmayacağız” şeklinde konuştu. İçinde etüt sınıfları, mutfak, bay ve bayan tuvaletler, çok amaçlı salon, atölye ve bekleme salonlarının bulunduğu Çocuk İşçiliği ile Mücadele Merkezi'nin, önümüzdeki Nisan ayında hizmete gireceği kaydedildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cedit'te kentsel dönüşüm için imzalar atıldı

Cedit'te kentsel dönüşüm için imzalar atıldı