23 Eylül 2020 Çarşamba

Kadir Durmuş'tan esnafa acil destek çağrısı

Kadir Durmuş'tan esnafa acil destek çağrısı

Kocaeli Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, pandemi sebebiyle günden güne zarar eden esnafa acil destek çağrısında bulundu

14 Ağustos 2020 Cuma 15:36 Güncel

Mart ayından bu yana ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınını etkileri sürüyor. Bu süreçte esnaf ve vatandaş başta olmak üzere tüm ülke sıkıntı yaşadı. Ekonomik olarak büyük zarara uğrayan esnaflar, hükümetten destek istedi. Kocaeli Esnaf ve Saantkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

‘KANTİNCİ,SERVİSÇİ YİNE MAĞDUR’

Esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Durmuş, “Pandemi nedeniyle örgün eğitim-öğretime ara verildiği için 6 aydır iş yapamayan servisçi ve kantinci esnafımız yeni eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle başlayacak olmasıyla çok zor günler geçirmektedir. Yüz yüze eğitimin 21 Eylül itibariyle başlayacak olması sektörde çalışan yaklaşık 200 Bin servisçi esnafı ile onların yanlarında çalışan şoförlerin ve 100 Bine yakın kantinci esnafını mağdur edecektir. Altı aydır çalışamayan servisçi ve kantinci esnafı için de çalışanlarda olduğu gibi kısa çalışma ödeneği desteği verilmelidir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZDAN DESTEK İSTİYORUZ’

“Korona virüs salgının ardından okulların kapanması ile faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan servisçi ve kantinci esnafımız zor günler geçiriyor” diyen Başkan Durmuş, “Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan esnafımız evine ekmek götüremiyor. Kantinci esnafımız da birikmiş iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, ısınma, vergi ve işçi ücreti, Bağ-kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Zor günlerden geçen kantinci ve servisçi esnafımızın sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve tüm hükümet yetkililerinden destek bekliyoruz” diye konuştu.

‘BORÇLARI ÖDEYEMİYORUZ’

Durmuş son olarak “Servisçi esnafımız araç sigortasını, vergisini, vize, Bağ-kur ve SSK ödemelerini yapmak zorunda. Aynı zamanda 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yüz yüze eğitimin başlayacağı bildirildiğinden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan taşımalı eğitim ihalelerine giren esnafımız bir de teminat mektubu vermek zorunda. Çalışmadığımız halde verilen teminat mektupları için bankalara faiz ödüyoruz. Diğer önemli bir konu ise bazı servisçilerimiz araçlarının yaşı dolduğu için kredi ile yeni servis aracı alan esnafımız borçlarını ödeyemez halde. Bu durumda acilen devlet bankaları faizsiz yeni kredi vererek özel bankalara olan borçlar kapatılmalı” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gelecek İzmit’te başkan Ömer Uçar

Gelecek İzmit’te başkan Ömer Uçar