24 Ekim 2020 Cumartesi

Kandıra yine sahipsiz: ÇED’i yapmadan çalışmaya başlamışlar!

Kandıra yine sahipsiz: ÇED’i yapmadan çalışmaya başlamışlar!

Kandıra bölgesine yapılması düşünülen rüzgar türbinleri için bugün bir ÇED toplantısı yapıldı. Pandemi nedeniyle toplantıya katılımcı sayısı sınırlı tutuldu. Toplantıya katılan bazı vatandaşlar, ÇED toplantısı yapılmadan, çalışmaya başlandığını belirterek, yetkililerin suç işlediğini iddia etti

24 Haziran 2020 Çarşamba 17:37 Güncel

Kandıra bölgesinde çok sayıda rüzgar türbini (RES) yapılacak. Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) tarafından yapılacak olan rüzgar enerji santralleriyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı bugün saat 11.00’da Belediye Şehri Teras Cafe’de gerçekleştirildi. Pandemi deneniyle toplantıya katılım sayısı az tutuldu. Toplantıya katılanlardan, pandemi gerekçe gösterilerek girişte imza alındı.

BİR TUHAF ÇED TOPLANTISI

Toplantıda rüzgar türbinlerinin etkilerinden daha çok kısa bir süre boyunca, enerji iletim hatlarıyla ilgili bilgi verildi. Rüzgar türbininin etkileri, kaç adet ağaç kesileceği gibi konularda bilgi verilmedi. Bazı vatandaşlar, Bağırganlı-Hacımazlı bölgesinde, ÇED toplantısı daha yapılmadan, çalışmaların başladığını, bunun bir suç olduğunu firma yetkililerine söyledi. Diğer yandan bazı iletim hatlarının betonlarının vatandaşın arsasına döküldüğü, kamulaştırma yapmadan böyle bir işlemin de yapılmasının yasalara aykırı olduğu vurgulandı. Toplantı sonunda vatandaşlara, toplantı tutanağı da verilmedi.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Koca’dan önemli açıklamalar