09 Temmuz 2020 Perşembe

Kandıra'da baraja karşı zafer köylülerin

Kandıra'da baraja karşı zafer köylülerin

Kandıra'da yapılması planlanan Sungurlu Barajı'nı köylülerin yargıya taşıması üzerine ÇED iptal kararı verilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve DSİ’nin temyize götürdüğü karar bozulmadı

31 Temmuz 2019 Çarşamba 13:56 Güncel

İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılmak istenen Kandıra’nın Akçaova ve Teksen köyleri dahil olmak üzere 16 köyü sular altında bırakacak Sungurlu Barajı vatandaşların büyük tepkisine neden olmuştu. Baraja karşı mücadele eden köylüler, konuyu yargıya taşıdı. Mahkemeden sevindirici haber gecikmedi. Hazırlanan ÇED raporu, İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından hukuka uygunsuz bulanarak iptal edildi.

İPTAL EDİLDİ

Mahkeme tarafından, projenin yapılacağı sahanın özelliğine göre gerekli ve yeterli bilimsel araştırma ve irdelemelerin yapılmadığı, keşif esnafında elde edilen bilgi ve bulgular ile dosyada mevcut veriler esas alınarak yapılacak değerlendirmenin ise çevresel etkileri tam anlamıyla ortaya koyamayacağı sonucuna varıldı. Eksik incelemeye dayalı olarak hazırlanan ÇED Raporu dayanak alınarak verilen dava konusu 4192 sayılı ‘ÇED OLUMLU’ kararı da hukuka uygun bulunmayarak iptal edildi.

TEMYİZE GÖTÜRÜLDÜ

Davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Devlet Su İşleri (DSİ) kararın bozulması için temyize götürdü. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Devlet Su İşleri’nin  temyiz başvurusunu reddederek 11. İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin kararını oy birliğiyle onadı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bulut: Üyemizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık

Bulut: Üyemizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık