27 Ocak 2021 Çarşamba

Karadeniz, sisli havalar için uyardı

Karadeniz, sisli havalar için uyardı

Mevsimsel koşullar nedeniyle son günlerde sabah saatlerinde gözüken ve görüşü olumsuz etkileyen sise karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, “Soğuk, karlı, sisli ve buzlu havalarda takip mesafesi; görüş mesafesi ve zeminin durumuna göre ayarlanmalı” dedi.

22 Aralık 2020 Salı 21:52 Güncel

Kocaeli’nde ve ülke genelinde son günlerde sabah saatlerinde görülen sisli ve soğuk hava nedeniyle yollarda oluşan buzlanma, sürücülere zor anlar yaşatıyor. Sis nedeniyle, özellikle kentin yüksek bölgelerindeki yollarda görüş mesafesi azalırken, sürücüler daha dikkatli olmaları konusunda uyarılıyorlar.

Direksiyon başına geçen sürücüleri bu konuda uyaran Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, ilk aşamada mesafenin korunmasının çok önemli olduğunu hatırlatarak, “Soğuk, karlı, sisli ve buzlu havalarda aracın durma mesafesi artacaktır. Bu nedenle takip mesafesi; görüş mesafesi ve zeminin durumuna göre ayarlanmalı. Ani hızlanma ve yavaşlamaların araç hakimiyetini kaybetmeye neden olacağı unutulmamalı. Sürüş esnasında çok kalın tabanlı ayakkabı ve hareketi sınırlayacak kat kat elbise giymek sürüş güvenliğini riske edecektir. Araç çalıştırılmadan önce koltuk ve aynalar da ayarlanmalı. Viyadük ve köprüler, buzlanmaya da fazlasıyla yatkındır. Bu nedenle güvenli bir sürüş için viyadük ve köprü geçişlerinde hızlı gitmemeye ve ani şerit değişikliklerinden kaçınmaya özen gösterilmeli. Hız açısından kavşaklara yaklaşırken, ilk geçiş hakkına bakılmaksızın her an durabilecek ve kazayı engelleyebilecek kadar bir hızla gidilmesi çok önemlidir” dedi.

Karadeniz, sürüş ve can güvenliği için dikkat edilmesi gereken bazı kuralları da sıralayarak;

* Motorun sağlıklı çalışabilmesi için araca uygun antifriz konulmalı.

* Hava sıcaklığı, 7 derecenin altına düştüğünde kış lastikleri takılmalı.

* Diş derinliği 1.6 milimetrenin altındaki lastikler kullanılmamalı.

* Lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı.

* Lastik havaları sık sık kontrol edilmeli.

* Deforme olmuş ve işlevini yerine getirmeyen sileceklerden kaynaklanan görüş zafiyeti, kazalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle silecek ve silecek suyu mutlaka kontrol edilmeli.

* Akü, farlar ve klima kontrol edilmeli.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Vali Yavuz: Misafir kabul etmeyin 

Vali Yavuz: Misafir kabul etmeyin