11 Ağustos 2020 Salı

Karadeniz: Yerel yönetimler şoför esnafına el uzatmalı

Karadeniz: Yerel yönetimler şoför esnafına el uzatmalı

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, pandemi süresince zorlanan ve ekonomik sıkıntı içine giren şoför esnafına yerel yönetimlerin el uzatarak toparlanmaları için destek verilmesi gerektiğini söyledi

05 Temmuz 2020 Pazar 10:42 Güncel

Korona virüsünün olumsuz etkilerini azaltmak için şoför esnafının sorunlarına çözüm önerilerini yetkili makamlara iletildiğini, indirimli akaryakıt konusunda yoğun talepleri olduğunu belirten Ali Karadeniz, “Taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü, servis aracı ve kamyoncu gibi yük ve yolcu taşıyan esnafımıza ticari akaryakıt ile desteklenmeli. Yerel yönetimler de esnafımıza el uzatırsa el birliği ile virüsün olumsuz etkilerinden kurtulabiliriz ve bunun da ekonomiye katkısı olumlu olur” dedi.

"ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR"

Pandemi sürecinde  şoför esnafının en çok etkilenen kesimlerden biri olduğunu söyleyen Karadeniz, “Covid-19‘un en çok olumsuz etkilediği kesimlerden birisi de şoför esnafımız oldu. 'Evde kal' çağrıları sonucunda yolcu sayısında çok büyük oranda azalma yaşayan taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü esnafımız zor dönemden geçiyor. Tabii ki tek temennimiz ülkemizin bu salgından bir an önce kurtularak hayatının normale dönmesi fakat kontak açabilen esnafımız da bu dönemde unutulmamalı. Örneğin tek çift plaka uygulaması, hafta sonları sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalar nedeniyle bir taksici ayda 1 hafta yolcu bulabilirse ancak çalışabiliyor. Dünyada motorinin fiyatları adeta yerde süründüğü bir ortamda motorinde kayda değer bir indirim yapılmalı veya ticari akaryakıt desteği sağlanması şoför camiasını çok mutlu eden bir gelişme olacaktır” şeklinde belirtti.

"YERELYÖNETİMLER DESTEK OLMALI"

Yerel yönetimlerin de bu aşamada şoför esnafına destek olması gerektiğini ifade eden Karadeniz, “ “Bu yıl indirim ve zamlar sonucunda benzin fiyatı 1,7 lira azalırken, motorin fiyatı 1,4 lira azaldı. Hijyen nedeniyle de maliyetlerin artması ve işlerin ise azalması çıkmazına giren şoför esnafımız için hatırı sayılır bir motorin indirimi gerekli. Öte yandan torba yasa ile yerel yönetimlerin insiyatif kullanarak esnafımızı destekleyici uygulamalarda bulunmasının önü açıldı. Yani her şeyi devletten beklemenin yanı sıra yerel yönetimlerin de esnafımıza el uzatması, el birliği yapması çok olumlu olacaktır” diye konuştu.

"ÇALIŞMASA DAHA İYİ"

Şoför esnafının çalışmadığı takdirde daha karda olacağını ifade eden Karadeniz, "Esnafımız çalıştığı zaman yakıtın yarısı kadar bile gelir elde edemiyor. Hükümetten en kısa zamanda şoför esnafı için bir müjde bekliyoruz. Belediyeden ruhsatlı araçlar kamu görevi yaptıkları için çalışmak zorundalar fakat çalıştıkça da batıyorlar. Şehirlerarası otobüslerde çok farklı fiyatlar alınıyor ama bizim tarife dışında ücret almamız mümkün değil. Çok zarar ediyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisleri karar alarak Nisan-Mayıs-Haziran ayı harçları ertelendi. Fakat sonrasında ödeme zorluğu ortaya çıkacağı kesin. Nisan-Mayıs-Haziran ayı harçlarının iptali için çaba gösteriyoruz. Zaten esnaf zarar ediyor. Zorunlu bir şekilde çalışıyorlar. Çalışmasalar daha iyi olacak. Bu araçların sigortası, kaskosu, belediyeye olan borçları var. Bu bakımdan da problem yaşıyoruz" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sedaş uyardı: Kocaeli'nin 5 ilçesi bugün elektriksiz kalacak

Sedaş uyardı: Kocaeli'nin 5 ilçesi bugün elektriksiz kalacak