29 Mayıs 2020 Cuma

Katliamı durdurmak için kendimizi mi yakalım

Katliamı durdurmak için kendimizi mi yakalım

Umuttepe bölgesine yapılması düşünülen çöp fabrikasına karşı itiraz dilekçesi veren CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, “Bu duruma dikkat çekmek, bu katliamı durdurmak için daha ne yapmalıyız? Kendimizi mi yakalım, söyleyin ne yapalım?’’ dedi

25 Kasım 2018 Pazar 15:01 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Umuttepe’de yapmayı planladığı Katı Atık Yakma Tesisi ile ilgili itirazlar devam ediyor. CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, üyeler Dr. Fatih Mehmet Çağlar, Gazeteci Bülent Karagöz ve Dr. Ömer Tan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasına giderek çöp fabrikasının yapılması düşünülen yerin yanlış olduğu ve 2018/437 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararının iptali için itiraz dilekçelerini verdi.

DOĞA KATLİAMI

Dilekçeleri verdikten sonra Müzeyyen Topçu Tan şunları söyledi: ‘’En başından beri Katı Atık Yakma Tesisi yapmak yerine kaynağında ayrıştırmanın daha sağlıklı olduğunu, tesisin yapılması planlanan bölgenin yanlış olduğunu söylemekten dilimizde tüy bitti.Tesis için on binlerce ağacın kesilmesi orman katliamına sebep olmakla kalmayacak, sadece ağaçların değil o bölgede yaşayan binlerce canlının yok olması ile eko sistemin zarar görmesi ile doğa katliamına sebep olacaktır. Ayrıca uzmanların belirttiği üzere tesisin kurulacağı yerin kente doğru esen hakim rüzgarların güzergahında olması, Umuttepe’deki Tıp Fakültesi Hastanesinin ve yerleşim alanlarının yakın olması ise ayrı bir handikap.

DUYMAZDAN GELİYORLAR

Ülkeyi ve kenti yönetenlere, su havzası olan bir yere böyle bir tesis kurulamaz diyoruz. Hastane var, köy var, okul var, orman var, kuşlar var,  ormanda yaşayan börtü böcek var diyoruz; yine duymazdan geliyorlar. Yani bu tesis insanlara zarar verecek, doğaya zarar verecek, ormanda yaşayan canlılara zarar verecek ama tüm bilimsel kuramlar yok sayılarak “yapacağız” diye diretiliyor kılıfına uydurulmaya çalışılıyor. ÇED raporunda tesisin yapılacağı yerde ağaç yoktur denilerek,  İnsanlar kandırılmaya çalışılıyor.

İTİRAZ HAKKINIZI KULLANIN

Uzmanlar kentimizde hava kirliliği sebebiyle kanser vakaları arttığını, yeni doğan bebeklerin dışkılarında ağır metal olduğunu söylüyor. Bu durum sizi hiç mi endişelendirmiyor? Bu duruma dikkat çekmek, bu katliamı durdurmak için daha ne yapmalıyız? Kendimizi mi yakalım, söyleyin ne yapalım? Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkmış olan ‘Katı Atık bertaraf tesisi ile ilgili planlar’ 26 Kasım 2018 Pazartesi günü askıdan inecektir. Çevre ve insan sağlığına duyarlı tüm yurttaşlarımızı Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na giderek itiraz dilekçesi vermelerini rica ediyoruz.’’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Körfez için şok iki isim konuşuluyor!

İYİ Parti Körfez için şok iki isim konuşuluyor!