25 Eylül 2020 Cuma

Kaya; Meydanlarda olmaya devam edeceğiz!

Kaya; Meydanlarda olmaya devam edeceğiz!

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı, Türkiye’de giderek artan kadın şiddeti ve cinayetlerine yönelik 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, yapılanların kabul edilemez olduğunun altını çizerek, katliamlar son bulana kadar meydanlarda olmaya devem edeceklerini kaydetti

28 Temmuz 2020 Salı 14:18 Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanlığı, Türkiye’de son zamanlarda artan kadın şiddeti ve cinayetleri ile ilgili 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması düzenlendi. CHP İl Başkanlığı’ndaki açıklamaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, CHP Gebze İlçe Kadın Kolların Başkanı Yaşa Erdoğan CHP Karamürsel İlçe Kadın Kolları Başkanı Feryal Denizel, CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, CHP Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı Kezban Çamcı, CHP Körfez İlçe Kadın Kolları Başkanı Naciye Seçilmiş ile çok sayıda partili kadın katıldı.

“SIRF ‘HAYIR’ DEDİKLERİ İÇİN”

Ortak basın metnini saat 11.00’de okuyan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gültekin ve daha binlerce kadın; hepsinin hikayesi aynı. Sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler. Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için mecliste komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur” dedi.

“MEYDANLARDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhuriyet kadın devrimidir diyen Kaya, “Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Cumhuriyet bir kadın devrimidir, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak Cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten,  kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Yaşasın kadınlar! yaşasın mücadelemiz!” açıklamalarında bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet 10 yıllık hasreti, 10 günde bitirdi!

Hürriyet 10 yıllık hasreti, 10 günde bitirdi!