18 Ocak 2021 Pazartesi

Kazan ve basınçlı kapların bakımı çok önemli

Kazan ve basınçlı kapların bakımı çok önemli

MMO Şube Başkanı Murat Kürekçi, tedbir alınmadığında can ve mal kaybına sebep olan kazan ve basınçlı kapların kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğin hatırlattı

24 Aralık 2020 Perşembe 12:31 Güncel

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekçi, kış aylarında yoğun olarak kullanılan kazan ve basınçlı kaplar konusunda uyardı. Bu araçların kontrollerinin periyodik olarak mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden Kürekçi, oda olarak bu konuda eğitim verdiklerini de hatırlattı.

‘YASAL ZORUNLULUK’

Kış mevsiminin kendisini hızla hissettirmeye başlamasıyla merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan sıcak su (kalorifer) kazanları da devreye girdiğini hatırlatan Kürekçi, “Endüstriyel tesislerde kullanılan kazanlar gibi ısınma amaçlı konut ve hizmet binalarında kullanılan kazanların ve hidrofor gibi basınçlı kapların da yılda en az bir kez periyodik test ve kontrollerinin yapılması yasal bir zorunluktur. Diğer taraftan bu kazanların, kazan türüne göre eğitim almış personellerce işletilmesi gerekmektedir. Eğitimli personeller tarafından işletilmeyen periyodik test ve kontrolleri yapılmayan kazanlar ve basınçlı kapların patlamalara ve iş kazalarına yönelik güvenlik riski göz ardı edilmemelidir” dedi.

‘KONTROLLER KAYIT ALTINA ALINMALI’

2013 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin işyerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları içerdiğini söyleyen Kürekçi, “Anılan yönetmelik; kısaca iş ekipmanı olarak tanımlanan işin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ve tesisatın yine yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak yetkili kişilerce muayene, deney ve test faaliyetlerinin yapılmasını, kontrol sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve yetkililer her istediğinde gösterilmek üzere uygun şekilde saklanmasını hüküm altına almıştır” dedi.

‘VANA AÇMA TESTİ YAPILMALI’

“Her yıl gazete manşetlerinde gördüğümüz ölümlü iş kazalarının önlenmesi için kazanların ve genleşme tankı, hidrofor, hava tankı, boiler, otoklav gibi içerisinde 0,5 bar üzerinde basınç bulunduran diğer basınçlı kapların periyodik kontrolleri ilgili standardında belirtilmemiş ise yılda en az 1 kez yapılmalıdır” diyen Kürekçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Periyodik kontrollerde, kazanların ve basınçlı kapların iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından kontrolleri ve hidrostatik testleri ile emniyet vanalarının açma testleri yapılmalıdır. Emniyet vanalarının açma, kapama ve sızıntı kabul testleri ayrıca yapılarak ayarlarının bozulmayacak şekilde mühürlenmesi ayrıca tavsiye edilmektedir.”

‘PERİYODİK KONTROL YAPIYORUZ’

Kürekçi, “Basınçlı kapların risk değerlendirilmesinde veya basınç testi yapılamaması durumunda uygun tahribatsız muayene yöntemleri kullanılarak kalınlık, korozyon ve kaynak kontrolleri yapılmalıdır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak şube ve temsilciliklerimizde görevli tecrübeli kadromuz, kamusal güvenliği ön planda tutarak yıllardır periyodik kontrol hizmetlerini büyük bir özenle akredite A tipi muayene kuruluşu olarak yürütmektedir” ifadelerini kullandı.

‘TEKNİK PERSONEL YETİŞTİREBİLİYORUZ’

Kanunen yaptırılması zorunlu olan periyodik kontrolleri yaptırmayan sanayi kuruluşları yetkilileri ve site yöneticilerinin büyük riskler aldığını belirten Kürekçi, “Aynı Yönetmelik’in 11. Maddesi ‘İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır’ ibaresini içermektedir. Bu madde gereğince kazanların işletmesinden sorumlu personellerin ilgili kazan tipine göre kazan işletmecisi eğitimlerine katılmalıdır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası, teknik personelin yetiştirilmesi için gerektiğinde ilgili kuruluşlarla işbirliği yaparak düzenlemekte ve belgelendirmektedir.

UYGULAMALI DERSLER

Kürekçi, “MMO Kocaeli Şubesi’nce buhar kazanları, kızgın su kazanları, kızgın yağ kazanları ve sıcak su (kalorifer) kazanlarını işleten personele yönelik olarak yürütülen sanayi kazanları işletmeciliği eğitimleri, iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartlar yönetmeliği ve MMO ana yönetmeliği kapsamında düzenlenmektedir. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılara kurs katılım belgesi düzenlenmektedir. Bu eğitimlerimizdeki teorik konular,  uygulamalı eğitim merkezimizdeki üniteler üzerinde yapılan uygulamalı dersler ile desteklenmektedir” diye konuştu.

‘ŞUBELERİMİZDE EĞİTİM VERİYORUZ’

Konuşmasını sürdüren Kürekçi, “Bu eğitimlerin İzmit’te bulunan şube merkezimiz ve uygulamalı eğitim merkezimizde düzenlenmesi Kocaeli, Gebze, Sakarya ve Bolu sanayicileri ve site yöneticileri için büyük kolaylık sağlamaktadır. Periyodik Kontroller ve Sanayi Kazan İşletmeciliği Eğitimleri hakkında bilgi almak isteyen sanayi kuruluşları ve site yönetimi yetkilileri  0 262 324 69 33 numaralı telefon veya kocaeli.kontrol@mmo.org.tr elektronik posta adresini kullanarak şube ve temsilcilik çalışanlarımızla ile iletişime geçebilirler. Basına ve kamuoyuna duyurulur” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’den online toplantı

CHP’den online toplantı