16 Ocak 2021 Cumartesi

KESK 21 gün tam kapanma istiyoruz!

KESK 21 gün tam kapanma istiyoruz!

KESK Kocaeli Şubeler Platformu yazılı bir basın açıklaması yaparak, “Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün iş kollarında üretime son verilmelidir. 21 gün tam kapanma ve izolasyon sağlanarak, emekçiler sosyal ve ekonomik olarak desteklenmelidir” dedi

30 Kasım 2020 Pazartesi 15:22 Güncel

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına yazılı bir açıklama yapan dönem sözcüsü Etem Kartal, “Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün iş kollarında üretime son verilmelidir. 21 gün tam kapanma ve izolasyon sağlanarak, emekçiler sosyal ve ekonomik olarak desteklenmelidir” dedi. Kartal’ın açıklaması şöyle “Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını her geçen gün yayılmaya devam etmekte, derinleşen ekonomik krizle birlikte emekçiler, işsizlik ve yoksulluğun kıskacında virüsle-açlık arasında tercih yapmaya mahkum edilmektedir. Mart ayından bu yana gerçekçi önlemler almak yerine vaka ve yaşamını kaybedenlerin sayılarını düşük göstererek, kendisine başarı hikayesi yazmaya çalışan siyasi iktidarın, “çarklar dönecek” ısrarı salgının daha fazla yayılmasına, ölümlerin artmasına neden olmuş ve salgın kontrolden çıkmıştır.

EMEKÇİLERİN CANIYLA DÖNÜYOR

2021 yılı merkezi hükümet bütçesi TBMM plan ve bütçe komisyonunda kabul edilmiştir. Önceki bütçelerden hiçbir farkı olmayan 2021 yılı bütçesi de işsizlere, asgari ücretlilere, emeklilere, emekçilere ve yoksul halka hiç bir gelecek vaat etmemektedir. Halkın sağlığı için ekonomik ve sosyal tedbirleri almayan iktidar, şirketlerin vergi borçlarını sıfırlarken, hazine garantili yeni ihaleler ve ödemeler yapmaktan da geri durmamaktadır. Çarklar işçi ve emekçilerin canıyla dönerken, sermayenin çıkarları halk sağlığının önüne geçmektedir.

EN AZ 21 GÜN KAPANMALI

Başta TTB olmak üzere sağlık örgütleri salgının merkezinin kamu binaları ve fabrikalar olduğunu açıklamalarına rağmen hizmet ve üretim aralıksız devam etmektedir. Pandemi ile ilgili açıklanan tedbirlerde binlerce işçi ve emekçinin çalıştığı işyerlerine dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Söz konusu salgının yayılmasının ve can kayıplarının önüne geçmenin yolu tam kapanmadan geçmektedir. Bu süreçte zorunlu olmayan tüm hizmetler durdurulmalı, en az 21 gün karantina uygulanmalıdır.

RAHATSIZLIĞI OLANLAR BİLE ÇALIŞIYOR

Kamuda yayınlanan genelgelerle tedbir alınıyormuş gibi görünse de,  genelgelerin uygulanması idarecilerin keyfiyetine bırakılmıştır. Bu nedenle 60 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar dahi iş yoğunluğu, personel yetersizliği gerekçe gösterilerek çalıştırılmaya devam ediliyor. Dönüşümlü çalışma uygulamaları kurumların çoğunda rafa kaldırılmış durumdadır. Kamuya ivedilikle yeni personel alımı yapılmalı, insan hayatını hiçe sayan bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmelidir.

YOĞUN BAKIMLAR DOLMUŞ

Dünya Sağlık Örgütü Ocak ayında 3. bir dalgadan söz ederken, Sağlık Bakanının açıklamalarına göre bazı şehirlerde 3. dalga çoktan görülmeye başlanmıştır. Hastanelerin yoğun bakım üniteleri dolmuş durumdadır. Son açıklanan verilerde göstermektedir ki temasın azaltılmaması, işçilerin ve emekçilerin yoğun olarak uzun saatler çalıştırılmaya zorlanması bu durumu içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir. Örgütlü olduğumuz işkollarında söz konusu kapanmanın uygulanabilmesi için yasal sürelerin bir an önce durdurulması zorunludur.

TALEPLERİMİZ KABUL EDİLSİN

İktidar, halka mesafeni koru, maskeni tak, hijyene dikkat et diyerek sorumluluğu üzerinden atmak ve tedbirlerin bireysel olarak alınmasını istemektedir. Salgınla mücadele bireysel tedbirlerle değil, siyasi iktidarın her türlü ekonomik ve sosyal korumayı halka sağlamasıyla olacaktır. Bu nedenle kamu emekçileri olarak pandemi ile mücadelede toplumun tüm kesimlerini gözeten bir yerden aşağıda belirttiğimiz taleplerin kabul edilmesini istiyoruz.

İŞTE O TALEPLER

-Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün iş kollarında üretime son verilmelidir

-Kamuda bütün yasal süreler durdurulmalıdır. (davalar, icra takipleri, vergi ve SGK yapılandırmaları, zamanaşımı vb.)

-21 gün tam kapanma ve izolasyon sağlanarak, emekçiler sosyal ve ekonomik olarak desteklenmelidir.

- Her kademede sağlık personeli açığı giderilmelidir.  Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

-Zorunlu olarak hizmete ve üretime devam eden işyerlerinde emekçilere düzenli ve yaygın testler ücretsiz olarak yapılmalıdır.

-Eğitime ara verildiği sürece 10 yaş altı çocuğu olan ebeveynlere ücretli izin verilmelidir.

- Vatandaşların zorunlu harcamalarının (su, elektrik, ısınma vb) faturaları devlet tarafından ödenmeli, kredi borçları ertelenmeli ve tüm vatandaşlara yurttaşlık temel geliri sağlanmalıdır.

- İşsizlik fonu bu süreçte işçiler ve emekçiler için kullanılmalı, salgın bitene kadar bu kesimler desteklenmelidir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Engin Koyun koronavirüse yakalandı

Engin Koyun koronavirüse yakalandı