15 Ocak 2021 Cuma

KESK’ten göreve iade talebi

KESK’ten göreve iade talebi

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, OHAL ile işten çıkarılan arkadaşlarının görevlerine geri iade edilmesini talep etti

07 Ocak 2021 Perşembe 16:25 Güncel

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile kamudan, haksız ve hukuksuz bir şekilde binlerce kamu emekçisi arkadaşları için basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK Şubeler Platform adına açıklamayı İl Temsilcisi Emre Toptaş okudu. Toptaş okuduğu açıklamada, “İktidar; emekçilerin, anayasal ve demokratik bir hak olan çalışma hakkını elinden alarak, açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışmaktadır. Kamudan İhracı bir silah olarak gören AKP iktidarı, kendine biat etmeyen, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden, sendikal hak ve özgürlük mücadelesinden yana kesimleri susturmak, baskılamak amacıyla kullanmaktadır.

“HUKUKU AYKIRI”

Şube Kadın Sekreterlerimizden Esra Ademhan ile KESK Üst Kurul Delegemiz İzzettin Ekin arkadaşlarımız, “Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen.” maddesine dayanarak, haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilmişlerdir.  Esra Ademhan arkadaşımız fiilen görev başındayken eline tutuşturulan, İzzettin Ekin arkadaşımız ise posta yoluyla kendisine tebliğ edilen yazılarla, hukuka aykırı olarak çalışma hakları ellerinden alınmıştır. Üyelerimize herhangi bir dava bile açılmamışken, tebliğ yazılarında da mesnetsiz ve dayanaksız iddiaları destekleyecek hiçbir delil veya gerekçe dahi gösterilmemişken, Bakanlıkça ihraç edilme kararları hukuka aykırıdır. 

“BU UYGULAMALAR ANTİ DEMOKRATİK”

Geçtiğimiz Eylül ayında yine aynı gerekçeler bahane edilerek ihraç edilen üyemiz ve 4 no’lu şube yöneticimiz, Mehmet Emin VARLI açtığımız dava sonrasında mahkeme tarafından ihracı hukuka aykırı bulunmuş ve arkadaşımız işine geri dönmüştür. Aynı gerekçelerle, kes kopyala mantığıyla ve tüm hukuk normlarını çiğneyerek alınan bu karar da, er ya da geç arkadaşlarımızın dönüşüyle sonuçlanacaktır. Hükümetin bu uygulamalarının anti demokratik olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

“DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER KAZANACAK”

İhraç edilen tüm arkadaşlarımız işlerine iade edilene kadar mücadelemizin süreceğinin bilinmesini istiyoruz. Tüm bu baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz. OHAL, KHK rejimi ve sonrasında teftiş kurulu raporları ile ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızın tamamı işine geri dönecek; biz kazanacağız, emek kazanacak, demokrasi ve özgürlükler kazanacak. Tüm hukuksuzluklar son bulacak, siz gideceksiniz ve biz kalacağız.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’li Kenan Akman son yolculuğuna uğurlandı

CHP’li Kenan Akman son yolculuğuna uğurlandı