28 Mart 2020 Cumartesi

Kocaeli'de depremler 46 noktadan gözleniyor

Kocaeli'de depremler 46 noktadan gözleniyor

KOTO Şubat ayı meclis toplantısında konuk konuşmacı olarak yer alan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “Afetlere yönelik harita çalışmalarımız devam ediyor. Akıllı kent uygulama projesi üniversite ve büyükşehir belediyesi ortaklığında sürüyor. Deprem gözlem istasyonları ilimizde 46 tane bulunuyor" dedi

26 Şubat 2020 Çarşamba 13:01 Güncel

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Şubat ayı meclis toplantısı KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın başkanlık ettiği toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut, yönetim kurulu üyeleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) İl Müdürü Salim Tekoğul, KOTO Ekonomi Danışmanı Yusuf Bayraktutan ve oda üyeleri katılım sağladı. Toplantıda konuşan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul selamlama konuşmasının ardından, “Afet hazırlıkları bağlamında yapılan çalışmaları ve birlikte hazırlanma noktasındaki talepleri iletmek için buradayım. 1999 depremi her şey için bir milat anlamı taşıyor. Hem bireysel hem kurumsal manada zihinsel dönüşümlere sebep oldu. AFAD başkanlığı bu zihinsel dönüşümün devlet refleksi olarak oluşmuştur” açıklamasında bulundu.

İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ SIRADA

Sözlerini sürdüren Tekoğul, AFAD’ın tarihi ve yönetim yapısı hakkında bilgilere vererek, “Bizler afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında çalışan bir kurumuz. Afet sonrasında iyileştirme çalışmalarımız oluyor. Kalıcı konutlar, geri ödemeler gibi ayrıntıları barındıran bir döngüdür bu. Afetlere yönelik harita çalışmalarımız devam ediyor. Akıllı kent uygulama projesi üniversite ve büyükşehir belediyesi ortaklığında sürüyor. Deprem gözlem istasyonları ilimizde 46 tane bulunuyor. Türkiye’de İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye afet bilgi bankamızdan Türkiye’nin afet tarihini edinebilirsiniz” diye konuştu.

ÇOK ZAMANIN KALMADIĞINI GÖRÜYORUZ

Tekoğul sözlerinin devamında, “Afetlere hazırlık projemiz başladı. Afetler olmadan bir zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek ve bunu vatandaşlar arasında yaymak adına her ay farklı bir başlıkla bu faaliyeti yürütmeye çalışacağız. Afet riskleri, afet çantası, afet sigortası, ilk yardım gibi konular hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmeyi planlıyoruz. Kocaeli risk potansiyeline baktığımızda önemli bir fay üzerinde bulunuyor. Bu coğrafyada 100 yılda bir büyük deprem oluyor. Yaklaşık 25 yılda bir deprem oluyor. Son Kocaeli depremini düşündüğümüzde 20 yıl geçti. Bunu 30 yıl olarak düşündüğümüzde çok bir zamanın kalmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

TOPLAM 16 BİN 341 KİŞİ KAPASİTESİ

Sözlerini sürdüren Tekoğul, “Depremde hasar alan orta hasarlı binalarda güçlendirme çalışmaları büyükşehir belediyesi ile birlikte yürütülmektedir. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ilgili kurumların yetkilileriyle her sene 2 defa toplanarak bu planı güncel tutmaya çalışıyoruz. Kocaeli versiyonu da 2015 yılında onaylandı. Entegre bir şekilde çalışan bir planlamadan bahsediyoruz. Çok ayrıntılı işleyen bir plan içerisinde mesai saatlerinden, alternatif yol haritalarına, toplanma alanları, lojistik dağıtım merkezleri, tatbikatlara kadar uzanan bir organizasyon yapısından bahsediyoruz. Toplam 16 bin 341 kişilik bir insan kapasitesi var bu plan içerisinde” şeklinde konuştu.

DESTEK VE ÇÖZÜM ORTAKLIĞI İÇERİSİNDESİNİZ

“Kocaeli’de ise bu plan dahilinde 16 tane kuruluş bulunuyor” sözlerini kullanan Tekoğlu, “Bu anlamda yardım, defin, güvenlik ve tahliye çalışmalarına dahil olacak. Sizler de KOTO olarak destek ve çözüm ortaklığı görevini üstlenmektesiniz. AFAD gönüllüsü konusunda 1 senede 102 bin kişiye ulaştık. Kocaeli’de ise bin 411 kişiyiz. E-devlet üzerinden gönüllü olmak istediğinizde link üzerinden eğitim veriliyor. Kocaeli İtfaiyesi her türlü donanımı barındırıyor ancak aracını yanlış park eden vatandaş yüzünden o donanım bir işe yaramıyor. Daha çok dikkatli olmamız lazım” dedi.

KOTO’NUN GELİR GİDER BÜTÇESİNİ PAYLAŞTI

Tekoğlu’nun ardından konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Geçen ay birçok ziyaretçimiz oldu. Bunlardan birisi kamu denetçisiydi. Daha önce görüşmemiştik. Görüşme sonrası anladık ki bazı sıkıntıları o kurum üzerinden bir üst tarafa iletebilir ve sıkıntılarımızı çözebiliriz. Yine 3’üncü meslek komitemiz sıklıkla şikayet ettiği çekici araçların iş makinesi olması meselesi vardı. Bu konuda genel müdürümüz Mahmut Gürses Bey ile istişarelerde bulunduk. Yine Çevre ve Şehircilik İl Müdürü’müz ile görüşmemiz oldu. Bunlar haricinde ay içerisinde komitelerimizin çalışmaları oluyor. Önümüzde İDEV ile ilgili bir çalışmamız ve büyükşehir ile birlikte yapacağımız tarımla ilgili bir çalışmamız olacak” sözlerini kullandı. Ardından kürsüye gelen KOTO Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim Şahin Ocak ayı mizanını sunarak, “1 milyon 8 bin gelirimiz, 676 bin 744 TL giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 6, 95’ini, gider bütçemizin de yüzde 4, 67’sini oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İlk iş günüydü... 3. kattan düştü

İlk iş günüydü... 3. kattan düştü