19 Şubat 2019 Salı

Kocaeli'deki Erzurum Tanıtım Günleri başladı

Kocaeli'deki Erzurum Tanıtım Günleri başladı

1-5 Şubat tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak olan Erzurum Tanıtım Günleri başladı

01 Şubat 2018 Perşembe 15:55 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi ve Kocaeli Erzurumlular Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 1-5 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Erzurum Tanıtım Günleri Uluslararası Fuar Merkezi’nde başladı. İlk kez düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri’nin açılış programına Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurumlular Derneği Kocaeli Şube Başkanı, Avni Gözütok, İl Müftüsü Yusuf Doğan ve dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Açılış törenin ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen Vali Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na oltu taşı tesbih hediye etti.

ERZURUM’U YAŞAYALIM

Kocaeli Erzurumlular Dernek Başkanı Avni Gözütok programda yaptığı açılış konuşmasında, “Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Burada daha önce tanıtım günleri yapıldı. Biz Erzurum’un kültürün yansıtmak için çalışmalarımızı yaptık. Tanıtım günlerimiz hayırlı olsun. Beraberce burada Erzurum’u yaşayalım” dedi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen programda yaptığı konuşmada, “Bu etkinliği tertip eden derneklerimize, federasyonumuza teşekkür ediyoruz. Erzurumlu birçok hemşerimiz farklı illerde yaşıyor. Hemşerilerimiz burada gelenek, göreneklerini yaşatıyor. Hemşerilerimiz ülke bütünlüğüne katkıda bulunmak için faaliyette bulunuyorlar. Bir milleti millet yapan değer yargılarıdır. Biz değerlerimizi korursak bir oluruz. Kocaeli’deki çalışmaları takip ediyoruz. Güzel çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

YANLARINDA OLACAĞIZ

Sekmen’in ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Erzurum Tanıtım Günleri hayırlı olsun. Birçok hemşeri derneklerimiz var. Bu dernekler ve vakıfları tanışma anlamında güzel işler yapıyor. Eğitime de önem vermeliyiz. Gençlerimizi boş bırakmayalım. Bizim bilgi evlerimiz var. Ama derneklere vakıflara ihtiyacımız var. Gençlerimizi kültürler, bilgiyle donatırsak geleceğimizi güvence altına alırız. O ruhu vermeliyiz gençlere. Şu anda biz Kocaeli’de 50 bin kadın kardeşimize spor yaptırıyoruz. Hedefimiz 2018’de bunu 100 bine çıkarmak. Kadınımızın ruh ve beden sağlığı şehir hayatında bozuluyor. Bunlara bizim çare bulmamız lazım. İnsanımızı mutlu edeceğiz. Mesela Erzurumlular derneği olarak bilgi evi açın masanızı, bilgisayarınızı ben vereceğim. Söz veriyorum size herkesin huzurunda. Ne gerekiyorsa yapacağız. Öyle kahvehane kültürüyle olmuyor bu iş. Gençlerimizin ve bayanlarımızın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

AKSOY NÜFUS RAKAMLARINI PAYLAŞTI

Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin her bölgesinden göç almış ve bu insanların huzur içerisinde yaşadığı bir kent. Kocaeli Türkiye ekonomisine en fazla katkı veren illerin başında geliyor. 69 milyarlık vergi geliriyle İstanbul’dan sonra ikinci sırada Kocaeli geliyor. 2017 yılının nüfus sonuçları açıklandı. Nüfusumuz 80 milyona ulaşmış. Kocaeli nüfusu 1 milyon 883 bin. Bu, Türkiye nüfusunun yüzde 2.33’üne tekabül. Nüfus artış hızında da Kocaeli Türkiye’de 6. Sırada yer almaktadır. 86 bin kişi Erzurumlu nüfusuna sahip kişi Kocaeli’de yaşıyor” diye konuştu. Salonun girişine Cengiz Topel Havalimanı'ndan Erzurum’a uçuş talebini içeren pankartı gördüğünü belirte Vali Aksoy konuyla ilgili, “Cengiz Topel konusunda ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Pazartesi günü değerlendirme toplantısı yaptık. Bizler Kocaeli’den belirli bölgelere uçuş yapılmasını istiyoruz. İnşallah Kocaeli’den Erzurum’a ve farklı noktalara bu uçuşu gerçekleştiririz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de Afrin Harekatı'na destek için zeytin fidanı dağıtıldı

Kocaeli’de Afrin Harekatı'na destek için zeytin fidanı dağıtıldı