20 Ocak 2021 Çarşamba

Kocaeli'deki hasarlı binaların akıbeti Meclis'te

Kocaeli'deki hasarlı binaların akıbeti Meclis'te

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile Kocaeli’deki hasarlı binaların akıbetini sordu

06 Kasım 2020 Cuma 15:29 Güncel

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi vermiş, 1999 Marmara Depremi’nin ardından Kocaeli’deki hasarlı binaların akıbetini sormuştu. Ancak Türkkan’ın bu önergesine Bakanlık’tan cevap gelmedi. 30 Ekim Cuma günü meydana gelen İzmir depreminin ardından İYİ Partili Türkkan cevap alamadığı önergesini tekrar gündeme getirdi. Önergesinde; “17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Kocaeli’de çok sayıda bina hasar almış; ağır hasar statüsünde olan ve yıkılmayı bekleyen İzmit’te 19, Başiskele’de 3, Körfez’de 3, Derince’de 3, Karamürsel’de 1 olmak üzere toplam 29 bina bulunduğu tespit edilmiş, orta hasarlı bina sayısı ise bin 250 olarak belirlenmiştir.” diyen Türkkan, 2012 yılında çıkan kanun çerçevesinde kentsel dönüşüm için 5 bin bina hakkında başvuru yapıldığını, bu binalardan 4 bin 500’ünün yıkıldığını yazdı. Türkkan, önergesinde İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin daha önce yaptığı açıklamaya da yer vererek, “İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi de aradan geçen 21 yılda 29 tane ağır hasarlı binanın Kocaeli’nde hala ayakta olduğunu açıklamıştır. Bin 500 tane binanın da orta hasarlı olarak içerisinde insanları barındırmaya devam ettiği ifade edilmiştir” ifadesini kullandı.    

KOCAELİ’DE GÜÇLENDİRİLEN BİN 540 HASARLI BİNA

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AFAD İl Müdürü Tekoğul’un basında yer alan açıklamalarını da önergesine taşıdı. “Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Ağustos ayında yaptığı açıklamada Kocaeli’ndeki 1.540 hasarlı binanın güçlendirildiğini, ancak iskansız ve ruhsatsız yapıldığını ifade etmiştir.” diye yazan Türkkan, “Kocaeli’nde 496 acil toplanma yeri bulunduğu, bu alanların yüzde 60’ının da tabelalarının bittiği yine İl Müdürü tarafından ifade edilmiştir.” dedi.

İşte Türkkan’ın soruları:

1- 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra Kocaeli’de ağır hasarlı olduğu tespit edilen 29 binanın hala ayakta olduğu doğru mudur, aradan geçen 21 yılda bu binalar ile ilgili olarak neden bir adım atılmamıştır, olası bir depremde yıkılması beklenen bu binalar neden Bakanlık tarafından hala yıkılmamıştır?

2- İlgili Belediyelerin yazıları ve çeşitli mahkeme kararları olmasına rağmen bu binalar için neden bu yazılara ve mahkeme kararlarına uyulmamıştır?

3- Ağır hasarlı 29 binanın yıkılması Bakanlık programı dahilinde midir, bunun için işletilecek bir takvim belirlenmiş midir, büyük tehlike yaratan bu binalar ne zaman yıkılacaktır?

4- Depremden sonra tespit edilen Kocaeli’ndeki bin 250 adet orta hasarlı binalar ile ilgili olarak nasıl bir yol izlenmiştir?

5- 2012 yılında çıkan kanun çerçevesinde kentsel dönüşüm için başvurusu yapılan 5 bin binanın tamamı yıkılmış mıdır, bu binaların kentsel dönüşümü ne zaman tamamlanacaktır?

6- Olası bir depremde ağır hasarlı ve orta hasarlı binaların yıkılma tehlikesine karşı aynı acıların tekrar yaşanmaması için Bakanlığınızın aldığı bir tedbir bulunmakta mıdır? Bu tedbirler nelerdir?

7- Kocaeli’de bin 500 tane binanın orta hasarlı olarak içerisinde insanları barındırmaya devam ettiği doğru mudur, bu binalar ile ilgili olarak nasıl bir yol izlenecektir? 

8- Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul tarafından açıklanan, güçlendirilen bin 540 hasarlı binaya iskansız ve ruhsatsız olması nedeni ile Bakanlık tarafından bir işlem uygulanmış mıdır?

9- Kocaeli’de belirlenen 496 acil toplanma yeri nerelerdir, bu yerler neye göre belirlenmiştir, bu alanlar vatandaşların can ve mal güvenliği için tam anlamıyla hazır hale getirilmiş midir?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kamerayı fark eden hırsız, başına poşet geçirdi!

Kamerayı fark eden hırsız, başına poşet geçirdi!