18 Şubat 2020 Salı

Kocaeli’ye gelen turist sayısında artış

Kocaeli’ye gelen turist sayısında artış

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy turizm çalıştayında yaptığı açıklamada: “10 yıl önce Türkiye’deki toplam konaklamalı turistlerin binde 6’sını ağırlayan Kocaeli, bugün yüzde 1 seviyesini aşmıştır” dedi

09 Ekim 2019 Çarşamba 14:32 Güncel

Türkiye’nin turizmde 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen “Türkiye Turizm Stratejisi” kapsamında Kocaeli’de Turizm Çalıştayı düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın işbirliğinde düzenlenen Turizm Çalıştayı dün Başiskele Tryp By Wyndham Otel’de 2 gün boyunca gerçekleştirilmek üzere başladı.

111 BİN YABANCI TURİSTİ AĞIRLADIK

Çalıştayda ilimizin turizm rakamları ile ilgili bilgiler veren Vali Hüseyin Aksoy: “Kocaeli’de turizm özellikle 2010 yılı sonrasında hızlı bir gelişme göstermiştir. Girişimcilerimizin nitelikli turistik tesis yatırımları, yerel yönetimlerimizin altyapı yatırımları, etkili tanıtım faaliyetleri, kalkınma ajansımızın destek programları ve tanıtım etkinlikleri, KOSGEB başta olmak üzere devlet destek ve teşvikleri ile hareketlilik kazanan sektör 2018 yılında 602 bin yerli, 111 bin yabancı turisti ağırlamıştır.

BİNDE 6’DAN YÜZDE 1’E

Bu rakamlar on yıl öncesinin yerli turist sayısının 3, yabancıların ise 2,5 katına tekabül etmektedir. 10 yıl önce Türkiye’deki toplam konaklamalı turistlerin binde 6’sını ağırlayan Kocaeli, bugün %1 seviyesini aşmıştır. Bu konaklamalı turistler haricinde önemli bir de günübirlik turizm hareketi ilimizde görülmektedir. İlimize gelen turistlerin ortalama kalış süreleri ülkemiz ortalamasının altında olsa da, son 2 yılda görülen artış memnuniyet vericidir” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Vatandaş bıkmıştı: Broşür dağıtan 3 güzellik merkezi kapatıldı

Vatandaş bıkmıştı: Broşür dağıtan 3 güzellik merkezi kapatıldı