25 Ocak 2021 Pazartesi

Kocaeli’yi vitrine koymak istiyoruz

Kocaeli’yi vitrine koymak istiyoruz

Büyükşehir Belediyesi’ nin düzenlediği turizm sektör buluşmasında konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Burada ne ararsanız bulabilirsiniz. Parmakla gösterilecek başarı hikayesi yazmış olan Kocaeli’yi artık vitrine koymak istiyoruz” dedi

05 Kasım 2020 Perşembe 12:40 Güncel

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği turizm sektör buluşması Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Seddar Yavuz, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, İl Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜRSAB Genel Başkanı FiruzBağlıkaya, ilçe belediye başkanları ve turizm hizmeti veren sektörler katıldı.

SAĞLIK VE HİJYEN ÖNEMLİ

Programda ilk konuşan TÜRSAB Genel Başkanı FiruzBağlıkaya, 2019; turizm sektörü açısından hareketli ve yeni yatırımların gerçekleştiği bir yıl oldu. Türkiye’de ve Kocaeli’de önemli başarılar elde ettik. Devletimizin verdiği destek ve yatırımlarla; Sektörün 2020’de daha da büyüyeceğini öngörüyorduk. Ancak pandemi, tüm planları, hedefleri olumsuz yönde etkiledi. Salgının en çok etkilediği sektörlerin başında ise turizm geliyor. Pek çok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de müşteri alışkanlıklarında büyük değişimler yaşanıyor, tatil tercihlerinde sağlık ve hijyen; eskisinden çok daha belirleyici” dedi.

KOCAELİ BİR ADIM ÖNDE

Konuşmasını sürdüren Bağlıkaya, “Artık; konaklama mekanlarının sosyal mesafe kurallarına göre tasarlanıp tasarlanmadığını; hijyenik standartları konuşuyoruz. Tatil tercihlerimizde bu iki kriteri esas alıyoruz. Kocaeli Butik Şehir 2019 yılının en çok ziyaret edilen korunan alanı Ormanya, 2517 km ile Türkiye’nin en uzun doğa turizmi parkurları, Türkiye’nin ilk kaya tırmanış bahçesi Ballıkayalar’ı ve daha pek çok güzelliği ile 4 mevsim turizm destinasyonudur. Ayaklarımız denizde, başımız zirvede. Kalbimizde Körfez’imiz, 6 mavi bayraklı plajımız var. Nikomedia, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle dolu olan şehrimiz; turizmin tüm çeşitleri için varış noktasıdır. Sektörün yeniden tanımlandığı, beklentilerin değiştiği bu dönemde, Kocaeli tarihi- doğal ve butik kimliğiyle bir adım öne çıkmaktadır” dedi.

ASYA VE AVRUPA’YI BİR BİRİNE BAĞLIYORUZ

Bağlıkaya’nın ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Ne kadar değeriniz, hazineniz, kaynağınız olursa olsun; bilinmek, tanınmak, ulaşılır olmak; tüm sektörlerde olduğu gibi; turizmde de vazgeçilmez. Biraz önce ifade ettiğim gibi büyük avantajlarımız var. Ulaşım, konaklama ve erişim konusunda iyi bir yerdeyiz. Hava, kara, deniz, demir yollarıyla ulaşım imkanına sahip. Nadir şehirlerden biriyiz. Akçarayımız, şehrin tamamını kuşatacak şekilde genişliyor. İstanbul’u Kocaeli ile yerin altından birleştirecek. Metro hattımız hızla ilerliyor. Diğer taraftan; Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan yolların kesiştiği yerdeyiz” dedi.

TURİZM’ DE PATLAMA YAŞANACAK

Maceraya bir adım yakınız. Doğaya bir adım yakınız. Denize bir adım yakınız. Sağlığa bir adım yakınız. İstanbul’a bir adım yakınız. Onlarca ülkeye birkaç saat yakınız. Bu yakınlıklardan iyi derecede istifade edip, Şehir ekonomisi içinde bacasız sanayinin payının önümüzdeki süreçte hızla büyüyeceğine inanıyoruz. Yakınlığımızı, Sunduğumuz fırsat ve avantajları, Sizlerin katkı ve desteğiyle… Tüm insanlığa açmak için gayret gösteriyoruz. Bu süreçte bizim - size, Sizin - bize katacağınız değer çok önemli. Aramızda oluşturacağımız sinerji; Kocaeli’nin turizmde marka olmasına büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Pandemiden sonra tüm sektörlerde olduğu gibi bilhassa hizmet ve turizm sektörlerinde büyük bir patlama yaşanacak” diye konuştu.

GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan turizmin eski ivmesini belki de katlayabileceğini de ifade eden “Pandemi sonrasına birlikte hazırlanmalıyız. Sunduğu fırsat ve avantajları, Birlikte kazanca dönüştürmeliyiz. Bu yapılan info ve sektör buluşması pandemi süreci nedeniyle dar kapsamlı planlanmıştır. Önümüzdeki süreçte yurt içi ve yurtdışı acentalarında katılacağı tüm Kocaeli kapsayacak şekilde planlayacağız. İkincisi daha uzun süreli ve farklı destinasyonları da kapsayan detaylı bir program olarak organize edilecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen değerli acenta temsilcilerimiz sayesinde varlık ve kıymetlerimizin daha kapsamlı ve nitelikli tanıtılması mümkün olacaktır. Bu hedeflerle yapacağınız tüm yeni çalışmalarınızda bu buluşmanın bir gönül köprüsü vazifesi görmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

KOCAELİ KOMPLİKE BİR ŞEHİR

Vali Seddar Yavuz, “Türkiye’nin en müreffeh ve en zengin şehrinden bahsediyoruz. Yaklaşık 18 Bin Dolar kişi başına düşen gelirle Türkiye’nin açık ara birini şehridir. Ödenen vergiler bakımından 3. Şehri, Bursa’nın 10 katı verdi veren bir şehir. İstanbul ile er alanda yarışabilecek bir şehir Kocaeli. Dünya ve Türkiye’yi yarıştıran bir şehir Kocaeli. İleriki dönemlerde Bilişim Vadisi başta olmak üzere turizmin çeşitlenmesinde farklı alanları önümüze koyabilecek bir şehir. Teknoparklar ve teknokentler insanların merak ettiği bir alan. Sadece yeşili mavisi olan değil, Kocaeli komplike bir şehir. Ne ararsanız bulabilirsiniz burada. Az tanıtmışsak bu bizim eksikliğimiz” dedi.

VİTRİNE KOYMAK İSTİYORUZ

Konuşmasını sürdüren Vali Seddar Yavuz, “Kocaeli’nin eşsiz bir şehir olduğunu hatırlatan Çakmak Kocaeli. Yoğun bir ekip çalışması ile bu şehir size büyük fırsatlar sunacak. Gelen misafirlerini mutlu edebilecek. Bütün göstergeler baktığınızda parmakla gösterilecek başarı hikayesi yazmış bir şehir. Kocaeli’yi artık vitrine koymak istiyoruz. Vitrine çıktığında herkesin ilgisini çekebilmeli Kocaeli. Önemli olan sizlerle yalın temas kurmak. Eksik olan ne varsa tamamlamak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

“Adrese teslim yasayla insan ve çevre sağlığını tehlikeye atamazsınız”

“Adrese teslim yasayla insan ve çevre sağlığını tehlikeye atamazsınız”