22 Eylül 2019 Pazar

Körfez’i doğal ittifakla rahat alırız

Körfez’i doğal ittifakla rahat alırız

CHP Körfez Belediye Başkan aday adayı Bozkurt Uslu, “Körfez Belediyesi’ni biz alırız. Bunu görüyorum. Halkta, tabanda ciddi bir bekleyiş olduğunu görüyorum. Ama meclisi paylaşmak zorundayız. Bu çok açık. İttifak ama bu klasik bir laf değil, doğal ittifak olmalı’’ dedi

24 Kasım 2018 Cumartesi 17:44 Güncel

*Bozkurt Bey, Körfez’e aday adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

-Ben bu işe nasıl girdim; niye aday adayı oldum. Partimde ben 30 yıla yakın hizmet ediyorum. Gençlik kolları, örgütlenme komisyonları, il başkanlığı İsmail Cem ile… Sivil toplumda ADD Başkanlığı, il sekreterliği, son 5-6 seçimde de SKM ve referandum kurul başkanlığı gibi görevler yaptım. Tabi hep örgütlerin içindeyiz, ben bu siyasi görevlerin çoğunu merkezde yaptım. Ame ben Yarımcalıyım. Biz 1964’de Yarımca’ya geldik. Daha Petkim’de hiçbir şey yoktu, sadece bir kulube vardı. Sonra 1994’te ayrıldık. Babam Petkim’in kurucularından. Ben o şehrin takım kaptanıydım. Kardeşlerim o bölgede çok sevilir. Yelken sporuyla ilgilendiler. Türkiye ikincisi, üçüncüsü oldular. Babam Petrol-İş’in kurucusudur. 4 üyeden biridir. Bir sürü orada hizmetimiz var. Yine babam, rahmetli Hüseyin Avni Şirin’in dava arkadaşlarındandır. Belediye başkan yardımcılığı yaptı. Yani bizim Körfez’de unutulmaz bir geçmişimiz ve anılarımız var. Ben o şehrin ilk yılın sporcusuyum. Oğlum ve kızım Körfez’de doğdu. Ben ithal değil tam safkan Körfezliyim. 1995 yılında İzmit’e geldik. Referandumda bizim tekrar Körfez ile duygusal bir bağımız oluştu. Orada son yıllarda yüzde 20 ve az aşağısında seyreden oylarımızı yüzde 47’lere çıkardık. Ben Kocaeli’de referandum kurulu başkanıydım ama Körfez ile de duygusal bir bağımız oluştu, tabi ilgilendik. Referandumda başarılı olduğumuzu düşünüyorum ama malum nedenlerle referandumu kaybettik. Daha önceden de bana hep arkadaşlarım, ‘Gel Körfez’de çalış, burası birlikte alınır’ gibi teklifler sunuyordu. Son yıllarda bu çağrı artmıştı. Ben bir yıl önce bu tekliflerin artmasıyla birlikte, bir yıl önce çalışmaya başladım. Alt yapıyı oluşturdum, gördüm. Ve bu işin olabilirliğini fark ettim. Tıpkı referandumda nasıl oradaki bileşenleri bir araya getirdiysek bunu da yapabiriz diye düşümdüm. Başka bir şey daha gördüm; bu duyulmaya başladıkça merkezdeki birikimlerim de oraya aktı. Çünkü Körfez dışarıdan göç alıyor ama Körfez’in bazı aileleri de benim gibi iş hayatı için merkeze gidiyor. Merkezden şuan oraya benim için büyük bir çalışma var. Onu da görüyorum ve çok ümitleniyorum. Dolayısıyla bu duygularla aday adayı oldum Körfez’e. Herhangi bir unvan için değil, partim bana bir sürü ünvanı verdi zaten. Ben kazanmak için bu yola çıktım, kazanacağımı düşünüyorum, hissediyorum. Bunun için de çalışıyorum.

MECLİSİ PAYLAŞACAĞIZ

*CHP son yerel seçimde, Körfez’de üçüncü parti olmuştu. Bu farkı nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz?

-Meclisi paylaşmak zorundayız. Bu çok açık. İttifak ama bu klasik bir laf değil, doğal ittifak olmalı. Şimdi orada bir çok doğudan, güneydoğudan gelmiş kardeşimiz var. Bir kere bunların orada bir parti adına temsil edilmesinden daha önemlisi onların sevdiği, saydığı insanların temsilci olması. Onların hepsinin partisel düşünceleri olabilir ama biz bunu birleştireceğiz. Kazanma şansı olmayan ama yüksek oy alan partiler var. İYİ Parti yüzde 10-11 oy alıyor. HDP öyle. Saadet Partisi’nin nereden baksanız yüzde 5’e yakın oyu var. Önemli oy oranları bunlar. Ama bunların bir tane temsicileri yok Körfez’deki mecliste. Ben adaylığım açıklanır açıklanmaz  bu yol haritasını çizmek istiyorum. Orada iyi bir bikliktelik sağlamak istiyorum.
KÖMÜRE MAHKUM ETMİŞLER

*Körfez ilçenin sorunları nelerdir?

-Mesela işsizlik problemi var. Bu çok önemli bir problem. Körfez gibi bir ilçeye hiç yakışmıyor bu. Bir insan isterse neler yapabileceğini bize en iyi gösteren insan Mustafa Kemal Atatürk’tür. O yokluklarda 10 yılda hem Kurtuluş Savaşı’nı yapıp hem de devrimleri hayata geçirdi. Bugün hala sata sata bitiremedikleri bir ülkeyi yaratan bir önderimiz var, bir örneğimiz var. Bir de Körfez’de yokluklar içinde bir Hüseyin Avni Şirin örneği var. Şimdiki imkanlar bir çok şeyi yapmaya daha uygun.İnsanımızı kömüre mahküm etmişler, yeşil karta mahkum etmişler. Bunları yapmak zaten sosyal belediyeciliğin, devletin temel görevi. Sen devletsen, belediye isen yoksula bakacaksın. Ya iş vereceksin, ya da bakacaksın. Ama onlar bu görev olması gereken şeyi mecburiyet haline soktular. En büyük sıkıntı burada yaşanıyor. İnsanlar belediyeye mecbur olmamalı, belediye onlara mecburen bir şeyler yapmak zorunda. Biz sistemi böyle işleteceğiz. Hiçkimse Bozkurt Uslu belediye başkanı belediye başkanı olursa bizi işten çıkartır, bizi iktidar partisi işe aldı diye sakın düşünmesin. AKP kimseyi babasının hayrına işe almadı. Ben niye çıkartayım o insanları. Tam tersine bu insanları şartlarını iyileştireceğim. Olabiliyorsa belediyenin fazla istihdamını sağlayacağım. Yani bin 500’e yakın dolaylı işçi çalışıyor bugün, biz bunu ilk etapta 2 bine çıkartmayı düşünüyoruz. Paylaşmayı öğreneceğiz. Orada işine giden bir insan işsiz bir komşusu varsa mutlu olmasın. Ayrıca bu yardımları çok etkili bir hale getireceğiz. Mesela Körfez’de doğan her çocuğun sütünü ve bezini biz iki yaşına kadar karşılayacağız. Kim olursa olsun o ailenin talebi yeterli olacaktır. Biz o ailenin durumunu araştırmayacağız bile. Körfez’de doğan her çocuk sağlıklı büyümeli. Böyle projelerimiz var. İlk etapta bunu kurumsallaştıracağız. Ben ilk etapta tertemiz bir çevre vaadi veriyorum, bir tane işsiz kalmayacak vaadi veriyorum. Bunun dışında oradaki sanayi kuruluşları o ilçede istihdam yapıyarlar, iş yapıyorlar, o ilçeye de katkı sağlayacaklar. Onlar da bu yardımlaşmanın bir parçası olacaklar. Biz orada asla kişilere bağlı değil, kurumlara dayalı bir dayanışma yaratacağız ve bunu kurumsallaştıracağız.

DOĞRU BİR İŞ YAPTILAR

*CHP Genel Başkan Yardımcısı, Kocaeli’ye gelerek aday adaylarıyla bir görüşme yaptı. Bu görüşmede neler konuşuldu?

-Bugünkü (dünkü) görüşme bizi tanımak için, aday adaylarını tanımak için yapıldı. Bunu da daha sağlıklı karar vermek amacıyla yaptılar. Sadece bizimle de görüşmediler; ilçe başkanı ve il başkanı ile de görüştüler. Onların düşüncelerini de aldılar. Genel merkezin bizim, yani aday adaylarının ve örgütün düşüncelerini alması doğru bir işti. Aday adaylarının haklarının korunması anlamında bu önemli bir durumdu. Çünkü hepimiz ciddi emekler veriyoruz. Ben ömrünüm yarısını bu işe veriyorum. Bu iş ne; memleket. Sanıyorum milletvekillerimizle de görüşmüşlerdir. Hatta kamuoyuna da düşüncelerini soracaklarmış. Mesela Körfez için gidip orada, Bozkurt Uslu mu, Serap hanım mı bunu soracaklar. Sorular  sordular, projelerimizi sordular. Ben ağırlıklı olarak projemin seçimi kazanmak olduğunu söyledim. Seçimi kazandıktan sonra orada, oranın potansiyelinin yüksek olduğunu anlattım. Çünkü Türkiye sanayisinin ana damarları orada. Hüseyin Avni Şirin olanaksızlıklara rağmen orada çok şey yaptı. Bunu biliyoruz. Biz de çok şey yapacağız. Körfez’de çok ciddi, çok büyük sanayi kuruluşları var. Eğer bu ilçede bir işsiz varsa, bu orayı yönetenlerin ayıbıdır. Ki var. Benim ilk taahhüdüm, Körfez’de bir tane işsiz kalmamasıdır. Bugün insanlar öyle bir halde ki, insanlar sigortasız çalışmala hem mecbur halde, hem de tercih ediyorlar. Niye;  çünkü bir yerde çalışmıyor gözükmez ise yardım alıyor. İnsanlarımızı kullaştırdık. Bu çok acı bir durumdur.

CİDDİ BİR BEKLEYİŞ

*Aday adaylığınız sonrası nasıl tepkiler aldınız. İlçe örgütü ile ilişkileriniz nasıl?

-Ben heyecanlıyım. Halkta, tabanda ciddi bir bekleyiş olduğunu görüyorum. İnsanlar bana hep listeler çıkartıyorlar, şurada çalışalım, şurada şu insanlar var vs diyorlar. Bu tip istemler son iki üç ay içinde çığ gibi büyüdü. Ben halkta karşılığımız olduğunu fazlasıyla görüyorum. Parti huzuru da çok önemli. Geçen ilçe örgütünde de onu söyledim. Ben aday olursam hepinizi yanımda görmek isterim. Çünkü bu olmadan belediyeyi kazansanız da verimli olamazsınız.

TEMİZ ÇEVRE İSTERİZ

*Körfez, sanayisi ve limanlarıyla ünlü bir yer. Bu bir taraftan şans olarak görülse de bir taraftan da sorunlar yaratıyor. Siz seçilirseniz sanayiye tavrınız ne olacak?

 -Mevcut sanayi kuruluşlarını sadece temiz bir çevre adına geliştirmeye davet edeceğiz. Artık orası sanayileşmiş ve çevre hakına ekmek veriyor. O sanayinin kaldırılması gibi veya onlara engel olunması gibi bir düşüncemiz olamaz. Olana da mani oluruz. Sadece biz onlardan temiz bir çevre isteriz, bir de bize daha fazla istihdam sağlamalarını isteriz. Ayrıca çokca projelerimiz olacak. Mesela Hereke halısını tekrar evlerde ürettirmek istiyoruz. Ev üretimi destekleyeceğiz, belediye olarak biz alacağız. Hayvancılık mı yapıyor, hayvanını alacağız, süt mü sütünü alacağız. 16 tane köyümüz var, kirazı kesinlikle geliştireceğiz. O köylerde hayvancılığı ve tarımı desteklemeyi düşünüyoruz. En önemli projemiz ise geri dönüşüm projemiz olacak. Geri dönüşümü çok önemsiyorum. Geri dönüşüm bize temiz bir çevre sağlayacak. İkincisi geri dönüştürürken kazandığımız o enerji ile Körfez’i doğal gaz propleminden kurtaracağımızı düşünüyorum.

BEN ÇOK ÜMİTLİYİM

*Son olarak ne söylemek istersiniz?

-Kazanmak istiyorum. Kazanınca bu söylediklerimizin hepsini yapabileceğimize yürekten inanıyorum. Daha çok çocuğumuza iş vermek istiyorum. Yurtlarda dinine, atasına bağlı çocuklar yetişsin. Tüm çocuklar eşit yetişsin, biri tokken biri aç olmasın. Ben çok ümitliyim.

BOZKURT USLU KİMDİR?

Bozkurt Uslu 1956’da İstanbul’da doğdu. Selanik ve Erzincan kökenli ailesi ile birlikte 1965 yılında Körfez, Yarımca’ya taşındı. Babası Merhum Mehmet Hayri Uslu Petkim’in ve Yarımca Belediyesi’nin ilk kurucularındandır.

Başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Uslu İzmit Lisesi’nde okurken Kocaelispor forması giydi. Yeşil siyahlı takımın Türkiye Şampiyonu olduğu 1973 döneminde kadronun önemli isimlerinden biri idi. Bu sezonlarda gösterdiği başarılı performans ile Yarımca’da Yılın Sporcusu seçilmiştir.

Bozkurt Uslu 1975 yılında siyaset sahnesine merhaba dedi. Üniversite yıllarında CHP İstanbul Gençlik Kolları’nda görev yapan Uslu 1980 Askeri İhtilali’ne kadar siyasi çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

2000 yılında Demokratik Sol Parti’den gelen teklif ile örgütlü siyasete yeniden merhaba dedi. DSP Merkez İlçe Yönetimi’nde Örgütlenmeden Sorumlu Komisyon Başkanlığı görevini üslenen Uslu, DSP’deki görevinin ardından, rahmetli İsmail Cem’in daveti üzerine Yeni Türkiye Partisi Kocaeli Kurucu İl Başkanlığı görevini üstlendi. 2006 yılında YTP-CHP birleşmesi sürecinde önemli rolü ile öne çıktı.

2004–2010 yılları arasında Kocaeli Sivil İnisiyatif Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2006–2009 yılları arasında Atatürkçü Düşünce Derneği çatısı altında topluma faydalı projeler üretmeye devam etti. Ergenekon ve Balyoz süreçlerinde ADD Genel Başkan Danışmanlığı yaptı.

Dört sene Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı’nı yapan Uslu, 2009 yılında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın daveti ile CHP Kocaeli İl Örgütünde İl Sekreterliği görevini üslendi.

2012–2017 yılları arasında CHP Kocaeli Seçim Koordinasyon ve Referandum Koordinasyon Kurullarında Başkanlık görevlerini yürüttü. 2013 yılından itibaren CHP’nin Kocaeli’deki Örgütlenme Komisyonlarının içinde resmi olarak görev aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Bozkurt Uslu turizm ve inşaat sektörlerinde ticari faaliyetlerini yürütmektedir. Evli ve 3 çocuğu olan Uslu kendisini CHP ve Kocaelispor gönüllüsü olarak tanımlıyor.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Şevket yorulmaz

25 Kasım 2018 Pazar 16:25

Söylem Ve projelerinizi destekliyor başarılar diliyorum

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP Başiskele, öğretmen üyelerini ağırladı

CHP Başiskele, öğretmen üyelerini ağırladı