28 Mart 2020 Cumartesi

KOÜ’de adrese teslim ilan iddiası!

KOÜ’de adrese teslim ilan iddiası!

KOÜ Personel Daire Başkanlığı, dün yayınladığı öğretim elemanı ilanı ile bir skandala imza attı. Peyzaj ve Süs Bitkileri programı için istenen öğretim üyesi şartları bu program ile ilgisi olmayacak şekilde adrese teslim olarak ayarlandığı iddia edildi

17 Eylül 2019 Salı 13:40 Güncel

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) dün yayınladığı ilan ile içerisinde fakülte ve meslek yüksek okullarının olduğu bölümlerde öğretim üyesi alacağını duyurdu. Ancak söz konusu duyurunun içerisinde öyle bir ilan vardı ki büyük tepkiye neden oldu. Kocaeli Üniversitesi’nin yayınladığı öğretim üyesi ilanlarında koşullar ve başvuru şartları; öğretim elemanı ihtiyacı olan bölüme uygun lisans, yüksek lisans ve doktora yeterliliği isterken Arslanbey MYO’da ise tam bir skandal oldu. Öyle ki Arslanbey MYO’da açılan Peyzaj ve Süs Bitkileri programı için istenen öğretim üyesi şartları Peyzaj ve Süs Bitkileri programı ile ilgisi olmayacak şekilde adrese teslim olarak ayarlandığı iddia edildi.

PEYZAJ PROGRAMINA İÇ MİMAR

Arsalanbey MYO’da Peyzaj ve Süs Bitkileri programında okutulan ders içeriği, ziraat kökenli olmakla beraber Peyzaj Mimarlığı mesleğinin de çalışma alanında bulunmakta. Ancak programa alınacak öğretim görevlisi için istenen şart ise İç Mimarlık lisans mezunu olması yönünde. İlanın tam içeriği ise skandalı tam anlamı ile ortaya koymakta.

RAHATSIZLIK YARATTI

Skandal ilanda, “İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Lisans İç Mimarlık ve Tasarım tezli yüksek lisans mezunu olup, en az 5 yıl alanında eğitim vermiş olmak.” şartları yer almakta. Arslanbey MYO’da Peyzaj ve Süs Bitkileri programında görev yapan okul müdürü, bölüm başkanı ve öğretim üyelerinin de bu ilandan ve şartlardan haberinin olup olmadığı ise bilinmiyor. Kocaeli Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı’nın adrese teslim açtığı iddia edilen ilanın etik olmayan içeriği büyük rahatsızlık yaratmış durumda.

YOĞUN ŞİKAYET VAR

Adrese teslim olduğu iddia edilen ilan hakkında rahatsız olan ve bu haksız kadro için harekete geçen birçok aday ve öğretim üyesi CİMER’e ihbarda bulunarak rahatsızlıklarını dile getirdiği belirtiliyor. Ayrıca Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi ve Peyzaj Mimarları Akademik Topluluğu (PEMAT)’nun da söz konusu skandal ile ilgili de harekete geçmesi bekleniyor.

 

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Palu ailesi 3. kez hakim karşısına çıktı

Palu ailesi 3. kez hakim karşısına çıktı