28 Ocak 2021 Perşembe

Mahkemede tanıklık yaptı, işten atıldı

Mahkemede tanıklık yaptı, işten atıldı

Körfez’de kurulu bulunan DP World limanı ile ilgili görülen yetki davasında ifade evren işçi, mahkemeye çıktığı için işten atıldı

20 Temmuz 2020 Pazartesi 13:38 Güncel

Liman-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, 7 Temmuz’da gerçekleştirilen sendika yetki duruşmasında tanıklık yapan Murat Karakol isimli işçinin işten atıldığını açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada Körfez’in en büyük limanlarından biri olan Dubai Port World için çarpıcı ifadelere yer verildi.

"HAKSIZ YERE İŞTEN ATILDILAR"

Liman-İş Sendikası DP World Yarımca Limanı'nda işçilerin sendika hakkının tanınmasını talep etti. Liman-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada DP World’de örgütlenme çalışmalarının 2018’de başladığı ifade edildi. Açıklamada, “2019 mart ayında gerekli çoğunluk sağlanarak yetki başvurusu gerçekleştirildi. Yetki başvurusu öncesinde de birçok işçi arkadaşımıza sendikadan istifa edilmesi yönünde baskılar yapıldı. Sendikadan istifa etmeyen işçilerin haksız yere işten atılması da mahkemelerce kanıtlanmış, işten atılan arkadaşlarımız işe iade ve sendikal tazminat davalarını bir bir kazanmışlardır. Tüm baskı ve engellemeye rağmen işçilerin yüksek iradesi ile yetki başvurusu yapıldıktan sonra DP Wolrd Yarımca yöneticileri yetki sürecimize itiraz edilmiştir. Yetki ile ilgili süren davada ise bazı işçilerin yaşadıklarını anlatmaları ise yine yasalara aykırı şekilde engellenmek istenmiştir” dendi.

"SENDİKALAŞMA MÜCADELESİNE ENGEL OLMAK ÜZERE"

Son olarak 7 Temmuz’da görülen yetki duruşmasında İşçi Murat Karakol’un yetkisi olmayan kişilerin sırf sendikalaşma mücadelesine engel olmak üzere görevlendirildiğini anlattığı hatırlatılan açıklamada, “Murat Karakol 9 gün sonra işten çıkarılmıştır. İşten çıkış gerekçesi ise Murat Karakol’a ‘Mahkemeye çıkmışsın işyeri aleyhinde yanlış bilgi vermişsin’ biçiminde olmuştur. Oysa sunulan delillerin ve tanık beyanlarının içeriğini analiz etmek tarafların değil mahkeme makamının takdiridir” ifadeleri kullanıldı.

"AKIL VE ÇAĞ DIŞI"

Açıklamada DP World yönetimine şu çağrı yapıldı: “İnsanlık dışı, yargı tanımaz, insan haklarına aykırı davranan kişi ve kişiler durdurulmalı ve firma işçileri ile bir an evvel sorunun çözümü için masaya oturmalıdır. DP World Yarımca’da yaşananlar başta işçilerimize zarar vermekte ve aynı zamanda firmanın prestijini de ayaklar altına almaktadır. Bu akıl ve çağ dışı uygulamalar sonlandırılmalıdır. Ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına da sesleniyoruz. Tarafı olduğunuz bir duruşmada tanıklık yapan bir işçinin işten atılması diğer tanıklarımızın dinlenmesini engelleyen mahkemeye doğrudan müdahale demektir. Derhal konuya bakanlık yetkilileri müdahale etmelidir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Sezer, LGS birincisini ziyaret etti

Başkan Sezer, LGS birincisini ziyaret etti