21 Ocak 2021 Perşembe

Meclis’te galericiler sitesi tartışması

Meclis’te galericiler sitesi tartışması

Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı Gebze’de tartışmalara neden olan askeri alanda galericilere ayrılan bölge tartışmaya neden oldu.  Eleştirilere cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gebze için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. 1,5 Milyon metrekare sosyal konut yapacağımız alanı taş olmasın diye Gebze için feda ettik” dedi

17 Aralık 2020 Perşembe 17:43 Güncel

Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 75 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Mecliste Gebze’de tartışmalara neden olan askeri alanda galericilere ayrılan bölge tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Millet Bahçesi’nin Doğusundaki 60 dönümlük alanın Galericiler Sitesi yapılması yer seçimi açısından uygun değil. Bu alan plansız bir alan. Gündem maddesi komisyona yeniden havale edilmeli” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın ise, “ Millet Bahçesi’nin içinde ‘Galericiler Sitesi yapılıyor’ ifadesi yanlış. Burayı TOKİ planladı. Ticari alana başka ticari fonksiyon getirmesin diye TOKİ’ye Gebze’nin bu alana ihtiyacı var dedik. Altına Galericiler Sitesi yazalım dedik. TOKİ’nin mülküne, Galericiler Sitesi’nden başka bir şey yapılamaz diye not düşürdük. Okul alanlarını 3 kat değil yaparsak yeşil alandan almamız gerekiyor. Bunu yapabiliriz” dedi.

 KIRSALA ULAŞIMI BÜYÜKŞEHİR SAĞALAYACAK

Meclis Toplantısı öncesi Muhalefet Grubu meclise soru önergelerinde bulundu. Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, İzmit Bölgesinde bulunan köylerdeki ulaşım sorunlarını meclis gündemi getirdi. 23 adet aracın bulunmasına rağmen sadece 10 tane aracın hizmet verdiğini söyleyen Taşdemir, “Araçların çalışma saatleri ve güzergahları bölge için yeterli gelmemekte hatta bazı köylere hizmetleri bulunmadığından vatandaşlar kendi imkanları ile şehre inmektedir. Bazı köylere hiç araç gitmemektedir” ifadelerini kullandı. Taşdemir önergesine yazılı olarak cevap verilmesini istedi. Önergeye yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu konu komisyonda, arkadaşlar çalışıyorlar. Kırsal alanlarda toplu taşıma işini hizmet alımı olarak biz yerine getireceğiz. Bu konuyu bu şekilde çözeceğiz” dedi.

SAYIŞTAY BU PARAYI ALIR

Esnafa yapılması gündemde olan yardım paketiyle ilgili olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Meclis üyeleri olarak aslında risk alıyoruz. Esnafımıza yardımı sosyal yardım kapsamında yapıyoruz. Genelge ile kapatılanlarda sorun yok. Zor durumda olduklarından ötürü yardım yapacaklarımız sosyal yardım kapsamında yardım alacak. Bu sosyal yardım yönetmeliği ile yapılır. Bizim yönetmeliğimizde fakirlik belgesi alma şartımız var.Eğer bu belgeyi almadan yardım yaparsanız sayıştay sizden bu parayı alır” dedi.

UMARIM SAYIŞTAY UYGUN KARŞILAR

“Risk alınacaksa bunu seçilmişler alacak” diyen Büyükakın, “Biz bu riski almak istiyoruz, sayıştaya hesabını veririz diyorsanız hep birlikte karar verelim. Biz AK Parti grubu olarak bu riski almaya karar verdik. Yönetmeliği geçireceğiz, Sayıştaya göndereceğiz. Sayıştaş yönetmeliğimizi uygun görmezse. Fakirlik belgesi istenmeden esnafımıza yardım edilmesi konusu bir kılıç gibi başımızın üzerinde durur. 3 bin liranın altında geliri olanlara yardımda bulunacağız. Fakirlik belgesi istenmeyecek ama gelir beyanı alınacak. Sayıştaş umarım bunu uygun karşılar” dedi.

 AYNI DERNEKLERE BÜYÜKŞEHİRİN MALLARI VERİLİYOR

Pembe Köşk’ün Ensar Vakfı’na ortak kullanım hakkı verilmesiyle ilgili gündem maddesi hakkında konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Yıllardır aynı özellikle vakıf ve derneklere büyükşehirin malları veriliyor. Bu anlamda eşitlik ilkesine uyuyor musunuz?” dedi. Taşdemir’e yanıt veren Başkan Büyükakın, “Elimizden geldiğince kamu yararına çalışan derneklerin, vakıfların tamamına dokunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Cemevleri’ne hizmet veren kurumlara da yardım yapıyoruz. Tek tip dernek yapısına destek veriliyor denmesi doğru değil” diye konuştu.

 ULAŞIM DESTEĞİ OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ

Mecliste Plan ve Bütçe Komisyonundan oy birliği ile meclise özel halk otobüslerine öğrenci ve indirimli binişler için verilen desteğe yapılacak zam da onaylandı. Ulaşım zammından öğrencilerin ve indirimli binen vatandaşların daha az etkilenmesi için Büyükşehir’in özel halk otobüslerine verdiği destek zamlandı. Öğrenciler için 3 liradan az olan binişler için verilen 40 kuruş 50 kuruşa, 3 liranın üzerinde olan binişlerde verilen 60 kuruşluk destek 75 kuruşa çıkartıldı. İndirimlilerde ise 4,5 liranın altında olan binişler için verilen 15 kuruş, 20 kuruşa, 4,5 lira üstünde olan binişlerde ise 30 kuruşluk destek 40 kuruşa çıkartıldı.

CHP GRUPBU KARŞI ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze’de bulunan 640 dönüm askeri alanın imar planında galericiler sitesi için yer ayrılması Gebze’de tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. Meclis toplantısında tartışmaların sürdü ve düzenlemede alanın 400 dönümüne millet bahçesi, kalan 240 dönüme ise kaymakamlık, belediye hizmet binası, okul, cami ve galericiler sitesi yapılması yer alıyor. Düzenlemeye CHP grubu karşı çıktı.

DERS ALINMADIĞINI GÖRÜYORUZ

Konuyla ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Gebze’yi ilgilendiren önemli bir konu. 2018 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Gebze’deki bu alanın Millet Bahçesi olacağını söylemişti.  Gebze Askeri Kışla Alanı’nda bugün 8 katlı binalar yükselmiyorsa bunu sayın Cumhurbaşkanına borçluyuz ama bundan ders alınmadığını görüyoruz. Söz konusu teklifte 400 dönüm millet bahçesi, 240 dönümde ise başka alanlarda hizmet verilecek. 60 dönüm ise Galericiler Sitesi olarak kullanılacak.

YER SEÇİMİ UYGUN DEĞİL

Bu konuda Gebze halkına herhangi bir bilgi verilmediğini görüyoruz.  Belediye başkanı biz bu alanı Galericiler Sitesi olarak düşündük dedi. Bu "Biz" kim acaba" dedi. Eğitim alanlarına verilen 5 katlı yapılaşmanın yerinde olmadığını düşünüyoruz. Bu alanlar en fazla 3 katlı hesaplanmalı. Millet Bahçesi’nin Doğusundaki 60 dönümlük alanın Galericiler Sitesi yapılması yer seçimi açısından uygun değil. Bu alan plansız bir alan. Gündem maddesi komisyona yeniden havale edilmeli” dedi. Gündem maddesi oy çokluğuyla geçti.

İZMİT’TEKİ GALERİCİLER SİTESİNİ KİMİN YAPTIĞINI BİLİYORUZ

Tanış’ın ardından kürsüye çıkan AK Parti Grup Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı Mustafa Soydabaş, “794 dönümlük alanın yüzde 9’u ticari alan sadece. Dün Derince’nin, Darıca’nın Millet Bahçesi Projesi var hayır dediniz. Bugün Gebze Millet Bahçesi var yine hayır diyorsunuz. Yarın İzmit Millet Bahçesi gelecek yine mi hayır diyeceksiniz. Yıllardır çözülmesi gereken bir sorun çözülüyor. İzmit’teki Galericiler Sitesi deniz kenarında ve kimin yaptığını biliyorsunuz. Gebzelilerin tek noktada kaliteli bir alışveriş yapacakları alana hayır diyorsunuz. Bu hayır dediğiniz yerler sizin iktidarınızda olsa ne olurdu? Sekapark’ta Sefa beyin konut projesi vardı” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİNİN İÇİNE YAPILMIYOR

Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, “Galericiler Sitesi dediğiniz alan, 57 dönüm. Vatandaşınkini hariç tutarsak 150 Milyon TL ediyor. Buraları satın almam için ortalama 200 Milyon TL daha vermemiz gerekiyor. Ama maalesef bütçe sırf buraya 200 Milyon TL verecek durumda değil. 400 dönümlük bir park alanı yeterli büyüklükte. Kalan tarafların kamu hizmetleri için ayrılması planlama ilkesi açısından yanlış değil. Millet Bahçesi’nin içinde ‘Galericiler Sitesi yapılıyor’ ifadesi yanlış. Burayı TOKİ planladı. Ticari alana başka ticari fonksiyon getirmesin diye TOKİ’ye Gebze’nin bu alana ihtiyacı var dedik. Altına Galericiler Sitesi yazalım dedik. TOKİ’nin mülküne, Galericiler Sitesi’nden başka bir şey yapılamaz diye not düşürdük. Okul alanlarını 3 kat değil yaparsak yeşil alandan almamız gerekiyor. Bunu yapabiliriz” dedi.

GÖVDEMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

Büyükakın, “Gebze için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. 1,5 milyon metrekare sosyal konut yapacağımız alanı taş olmasın diye Gebze için feda ettik. Galericiler Sitesi için daha uygun yer bulunursa oraya yaparız ama Gebze Belediye başkanımızla yer aradık ama bulamadık. Var dedikleri alan ormanlık alan. Mezbahane yapmayı düşündüğümüz alan. Meclisten karar geçtiğinde oraya Galericiler Sitesi inşaatı başlıyor demek değil. Millet Bahçesi çalışması başlıyor demektir. Gebze’nin bir an önce 40 dönümlük muhteşem millet bahçesine kavuşmasını istiyorum” diyerek meclis üyelerinden bu maddeye evet demelerini rica etti.

SAKINCALI OLACAK PROJEYE EVET DEMEDİK

Büyükakın’ın ardından konuşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise, “Bundan sonraki süreç 2025-2030’dan sonra Gebze’nin kuzey bölgesinde gerçekleşecek. O bölgede 25 Milyon metrekare alanda tapu ve imar planlarını tamamladık ve kent kuzeye doğru kaymış olacak. Bir parkı yaparsınız kullanıcı yoksa orayı sadece hayvanlar ve madde bağımlıları kullanır. Yaptığımız hizmetin işletme maliyetlini göz önüne almak zorundasınız. Tüm bunlar ihtiyaca binayen belirlenerek yazılmış rakamlardır. Eğitim alanlarının kat sayısını üçe düşürelim demek Bin 500 öğrenciye hizmet veren okulun kapasitesini 800-1000 kişiye düşürmek demektir. Gebze’nin hala bir numaralı sorunu ulaşım. Galericiler Sitesi bu sorunun en önemli maddesi. Sizler 33 yıldır bu mesleği icra eden biri olarak bu konuya gönül rahatlığıyla evet diyorsanız bir sebebi olmalı. Bu kentte sakıncalı olacak hiçbir projeye evet demedik” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

TÜFE uygulaması 3 ay ertelendi

TÜFE uygulaması 3 ay ertelendi