22 Ocak 2019 Salı

MMO uyarmıştı! İzmit'te LPG’li araç bomba gibi patladı

MMO uyarmıştı! İzmit'te LPG’li araç bomba gibi patladı

İzmit’te bir otoparkta LPG’li araç bomba gibi patladı. Yaşanan bu olay yaklaşık bir yıl önce MMO Kocaeli Şubesi’nin konuyla ilgili ciddi uyarısını akıllara getirdi

17 Nisan 2018 Salı 23:15 Güncel

Bugün İzmit Kadıköy Mahallesi’nde bulunan katlı bir otoparkta bir patlama meydana geldi. Yapılan incelemede olayın otoparkta park halinde olan bir otomobilin LPG deposunun patlamasıyla meydana geldiği ortaya çıktı. Olay sırasında herhangi bir can kaybı olmaması ise büyük bir şans olarak değerlendirildi. Diğer yandan yaşanan kaza Makina Mühendisleri Odası’nın Haziran 2017’de yaptığı uyarıyı akıllara getirdi. MMO Kocaeli Şubesi eski Başkanı Ünal Özmural, bir basın açıklaması yapmış ve LPG’li araçlarda MMO’nun denetiminin kaldırılmasına tepki göstermişti. Özmural, “Yılda 300 bin tane LPG’li araç denetimsiz bir şekilde trafiğe çıkacak. Bu denetimsizlik çok can yakar” uyarısında bulunmuştu.

BU KARARDAN VAZ GEÇİLSİN

Bakanlığın aldığı bu karardan biran önce vazgeçmesi gerektiğini belirten Özmural şunları söylemişti: ‘’Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle Odamızın denetim yetkisi tamamen ortadan kaldırılmakta denetim ve kontrolü, sektörde faaliyet gösteren ve giderek denetimsiz olarak faaliyet yürütecek olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır. Bu uygulama ile ülkeye kaçak LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak, tekniğe uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşulları yaratılacak, yetkili mühendis istihdamı azalacak; sektörde disiplinsizlik ve denetimsizlik had safhaya ulaşacaktır. Kamusal denetimin tamamen Bakanlık eliyle ortadan kaldırıldığı bu durumda; araçların LPG’ ye ilk dönüşümüne ilişkin Montaj Tespit Raporu piyasada serbestçe düzenlenebildiğinden ve Gaz Sızdırmazlık Raporu uygulaması tamamen kaldırıldığında standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun yaratacak ve LPG kaynaklı kazalara sebebiyet vereceklerdir.

ÖZMURAL: UYARIYORUZ!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yönetmelik değişikliğini; sektörün düzenlenmesi ve denetimi konusunda yıllardır çalışan, LPG-CNG sektörünün güvenli ve büyüyen bir sektör olmasını sağlayan Odamızın görüşüne başvurmadan yapmış ve yaptığı değişikliklerle kamu sağlığını hiçe sayarak ciddi kazalara yol açacağını bilmelidir. Bu yönetmelik acilen geri çekilmeli ve LPG-CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimi sağlamalıdır.”

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

MHP'li eski başkan kocası tarafından öldürüldü

MHP'li eski başkan kocası tarafından öldürüldü