15 Haziran 2021 Salı

Mutlu: Bürokrat ve siyasilerin vicdanı sızlıyor mu?

Mutlu: Bürokrat ve siyasilerin vicdanı sızlıyor mu?

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, gerçekleştirdiği basın açıklamasında İzmir’de meydana gelen depreme ve ilimizdeki sosyal konut projelerine değindi. Mutlu, “Sosyal Konut projesi üretmesi gereken Kent Konut’tan birer ikişer adet uzun vadeli senetlerle daire toplayan bazı siyasilerin ve bazı bürokratların vicdanları sızlamakta mıdır? Kent Konut’u bu hale getirenler bunun hesabını verebilecekler midir?” dedi

06 Kasım 2020 Cuma 13:09 Güncel

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu, partisinin il başkanlık binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Mutlu, haftalık olağan basın toplantısında geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve 114 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan İzmir Depremi’ne değindi. Mutlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Ülkemiz geçen hafta yaşanan İzmir depremiyle bir kez daha büyük acılar yaşadı.Bu deprem, ülkemizin deprem gerçeğiyle yaşaması gerektiğini bunun önlemlerini almamız gerektiğini bize bir kez daha hatırlattı.

“DEPREM ÖLDÜRMEZ, BİNA ÖLDÜRÜR”

2020 yılı içerisinde dünyada 6,5 ve üzerinde şiddetle tam 14 adet deprem olmuş. Bunların içinde 7,4 ve 7,8 olanlar var. Bu depremlerde toplam ölü sayısı 170 ve maalesef bunlardan 155’i Türkiye’deki iki depremde gerçekleşti. 20 Ocak’ta Elazığ depreminde 41 vatandaşımız ve geçen hafta İzmir’deki depremde de 114 vatandaşımız vefat etti. Bu tablo bize “Deprem öldürmez, bina öldürür” gerçeğini hatırlatmaktadır. Neden 2020 yılında dünyadaki 12 büyük depremde toplam 15 kişi ölüyor da biz de 2 depremde 155 vatandaşımız hayatını kaybediyor.

“STOK ALANLAR OLUŞTURULMADI”

17 Ağustos depreminden sonra 21 yıl geçti. Her geçen yıl deprem riski artmaktadır. Bu 21 yılda biz halen hasarlı binaların yıkılıp yıkılmayacağını konuşuyoruz. Şehrin kentsel dönüşümü için yeterli çalışmalar yapılmadı. Belediyeler kentsel dönüşüm için gerekli stok alanlar oluşturmadı. İlçelerde belirlenen toplanma alanlarının hiçbirinde elektrik, su ve gerekli teçhizatlar kurulmadı. Bu kentte bırakın az-orta hasarlı binaların yıkımını henüz 20’nin üzerinde ağır hasarlı binalar yıkılmadı. Halbuki 1999 depremi öncesinde inşa edilen tüm yapıların kentsel dönüşüme tabi tutulması gerekmektedir.

DEVASA KAYNAK NE İÇİN KULLANILDI

1999 depremi sonrası deprem vergisi, özel iletişim vergisi, ihtiyaç akçesi gibi ek kaynaklar oluşturuldu. 18 yılda sadece deprem vergisi olarak 35 milyar dolar toplanmış. Bunun dışında imar afları, imar borçları çıkartıldı. Buradan da ciddi kaynaklar oluşturuldu. Peki bu kaynaklara ne oldu, şimdi Eski Türkiye yok diyenler, depremden gelen paralarla maaşlar ödeniyordu diyenler bu devasa kaynağı ne için kullanmışlardır. Halen “Kanal İstanbul” diye tutturan hükümetin öncelikle buraya ayıracağı kaynağı kentsel dönüşümü tamamlamaya ayırması gerekmekte değil midir?” dedi

HESAP VERECEKLER Mİ?

Mutlu ilimizde sosyal konut projelerine değinerek, “Büyükşehirin bir iştiraki olarak Kent Konut kuruldu. Amaç kentsel dönüşümü sağlamak ve sosyal konut üretmekti. Ancak bu kuruluş kısa sürede kamu imkanlarıyla müteahhitlik yapan bir hüviyete dönüştü. Kentsel dönüşümü denetimlemeye yönelik olarak Sosyal Konut projesi üretmesi gereken Kent Konut’tan birer ikişer adet uzun vadeli senetlerle daire toplayan bazı siyasilerin ve bazı bürokratların vicdanları sızlamakta mıdır? Kent Konutu bu hale getirenler bunun hesabını verebilecekler midir? Şu bilinmelidir ki biz meseleye ne zaman rant elde etme gözüyle bakmayı bırakabilirsek ülkenin sorunlarını ancak o zaman çözebiliriz” dedi.

MAKUL GÖRDÜK

Bir buçuk ay sonra açıklanan 15 kişilik icra kurulunda Sedat Doğu Uslu’nun yer almaması ve açıklamanın geç kalıp kalmaması hakkında da konuşan Mutlu, “Geç açıklamadık aslında. Bazı arkadaşlarımızın sıkıntıları vardı. Onlar bizden izin istedi. Sedat Doğu Uslu’da 5 senedir aktif hizmet veriyordu. Kendisi de bizden izin istedi. Biz de bunu makul gördük” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Büyükakın: Büyükbaş hayvan sayısı 63 binden 135 bine yükseldi

Büyükakın: Büyükbaş hayvan sayısı 63 binden 135 bine yükseldi