28 Eylül 2020 Pazartesi

NTV de örnek gösterdi; Vadi Besicilik rol model oldu!

NTV de örnek gösterdi; Vadi Besicilik rol model oldu!

Hürriyet gazetesi Yazarı Fulya Soybaş’tan sonra şimdi de NTV Haber kanalı tarafından Kocaelili iş insanı Cezmi Çiçek’in sahibi olduğu Vadi Besicilik, Kurban Bayramı için koronavirüse karşı aldığı olağanüstü önlemlerle örnek gösterildi

09 Temmuz 2020 Perşembe 14:12 Güncel

Hürriyet gazetesi Yazarı Fulya Soybaş’tan sonra şimdi de NTV televizyonu, Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Lütfiye köyünde faaliyet gösteren Cezmi Çiçek’in sahibi olduğu Vadi Besiciliğin Kurban Bayramı için aldığı olağanüstü corona önlemlerini örnek gösterdi. Vadi Besicilik, hem Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün hem de İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan’ın tarif ettiği kurban kesim önlemlerine fazlasıyla uyan işletme olması nedeniyle Fulya Soybaş tarafından köşe yazısına taşınmıştı.

ÖZLÜ VE ARSLAN UYARMIŞTI

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, “Kafasına esen kurban kesim alanına girememeli. Randevu ile insanlar içeri alınmalı. Girenler maskeli olmalı, mesafe korunmalı. Meydanı amatör kesimlere bırakmamak lazım. Vekâlet üzerine kurban kesiminin cazip hale getirilmesinde fayda var. İnsanlar kendi kurbanlarını kendileri kesmesin” demişti. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan ise COVID-19 sebebiyle bu yıl Kurban Bayramı’nda daha çok önlem alınması gerektiğini belirterek, “Gelin riske girmeyelim. Kurbanımızı büyükşehirlere getirilmeden vekâlet ile oldukları yerde kestirelim. Kurbanlar satışa çıktığı andan itibaren, 15 gün boyunca, satış alanlarına binlerce kişi adeta hücum edecek. Pazarlık yapmaya, çoluk çocuk gezmeye gelenler var. Bu trafiğin denetim ve randevu ile sınırlandırılması şart. Satış ve kesim yerlerindeki kapasite de yarı yarıya düşürülmeli. Herkese maske şart. Gerekirse galoş ile giriş-çıkış yapılmalı. Pazarda hayvanı beğendiniz ve aldınız diyelim. Hayvanın kulağındaki küpeye bakarak kesim için anında randevu verilmeli. Yani hayvan pazardan hiç çıkmamalı. Herkes kurbanı ilk gün kesilsin istiyor. Oysa kesim 3 güne yayılmalı ki insan trafiği azalsın. Hayvanı kesmeden ve kestikten sonra veteriner hekim muayenesi yapılmalı” ifadelerini kullanmıştı.

HÜRRİYET YAZARI, YAPILAN TARİFE VADİ’Yİ UYGUN BULMUŞTU

Özlü ve Arslan’ın çözüm önerilerine birebir hatta fazlasıyla uyan firma ise Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Lütfiye köyünde faaliyet gösteren Cezmi Çiçek’in sahibi olduğu Vadi Besicilikti. Uzmanların görüşlerini aktaran Fulya Soybaş, sonrasında konuyu Vadi Besiciliğe şöyle bağlamıştı: “Birçok besicilik firması salgın nedeniyle satışlarını ‘online’ kesimi de ‘canlı’ yapacak. Kocaeli’ndeki Vadi Besicilik bunlardan biri. Sahibi Cezmi Çiçek ‘Hissesiz kurbanlık alanlar evlerinde bekleyecek ve kurban etleri kendilerine ulaştırılacak. Hisseli kurbanlıklarda ise hissedarlardan sadece 2 kişi tribüne alınacak, diğer hissedarlar ve aileleri evlerinden kurban kesimini ‘canlı’ izleyebilecek. Bunun için bir canlı yayın aracı ayarladık. Böylelikle kesim alanında kalabalıklaşma önlenmiş olacak. Hijyen ve sağlık bizim için önemli.’”

KESİMHANEYE SADECE 2 HİSSEDAR

Evet, Vadi Besiciliği tercih edenler, merdiven altı kesimhanelerin risklerinden kurtuluyor. Randevulu kesim ile kurban kesim alanlarında yığılma söz konusu olmuyor. Vadi Besiciliğin çalışanları korunaklı kıyafetlerle kesim, parçalama ve dağıtım işlemlerini gerçekleştiriyor. Hissesiz kesimlerde kurbanlık sahibinin evinden kesimhaneye gelmesine gerek dahi yok. Hisseli kesimlerde ise sadece 2 hissedar kesimhaneye gerekli tedbirler alınarak girebiliyor, diğer hissedarlar verdikleri vekaletle evlerinde ya da otoparktaki araçlarında bekliyor. Bu sene bir ilk gerçekleştirilerek kesim, Kocaeli TV ekranlarında ve www.vadibesicilik.com.tr adresi üzerinden canlı yayınlanacak. Kesilen hayvanlar, parçalandıktan sonra evlere ya da hissedarların arabalarına kadar götürülecek. Üstelik tüm bu olağanüstü tedbirlere rağmen geçen yılkı fiyatlarda yüzde 50 değil, yüzde 10 gibi düşük bir artık söz konusu. Yani Çiçek, Türkiye’ye model olan önlemlerine, kurbanlıklara olan güvene ve etin kalitesine rağmen koronavirüs fırsatçılığı yapmamış.

CANLI İZLEYECEKLER

Hürriyet yazarından sonra NTV televizyonu da Özlü ve Arslan’ın tarifine en uygun olan işletme olarak Vadi Besiciliği gördü. Eksiği değil, fazlası olan, koronavirüse karşı olağanüstü önlemler alarak bir de bunu canlı yayınlatacak kadar ekibine güvenen Vadi Besicilik, NTV Haber’de Özlü ve Arslan’ın tarifine örnek gösterildi. Haberde Cezmi Çiçek’in açıklamalarına da yer verildi. Kesimi izleyecekler için sosyal mesafe kuralına göre tasarlanmış kesime alınacak 2 kişinin kesimi izleyebileceği bir tribünün oluşturulduğu da ekranlara yansıdı. “Kurbanlık tesisinde kamera sistemi” “VATANDAŞLAR KOCAELİ’DEKİ TESİSTE YAPILAN KESİMİ EVDEN İZLEYECEK” anonsu ile sunulan haberde, kendisine mikrofon uzatılan Cezmi Çiçek, “Canlı yayın aracıyla insanlar evlerinden, belli bir iki tane televizyon kanalından, Instagram’dan, Twitter’dan ve bizim kendi internet sayfamızdan (www.vadibesicilik.com.tr), bizim burada yapmış olduğumuz bütün işlemleri -hayvanın kesimine, parçalanmasına, arabasına yüklenmesine kadar olan bölümleri- evinden izleyebilecek. Tribündeki birer tane koltukları sökeceğiz, 2 metre aralıkla 2 kişi oturacak. Hayvanın kesimini izleyecek, sonra turnikeden dışarı çıkacak.”

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet, Tavşantepe’de  yılların çilesini bitiriyor

Hürriyet, Tavşantepe’de yılların çilesini bitiriyor