26 Ocak 2021 Salı

O esnaf iddiaları yalanladı: Küçük çocuğu dövme iddiası doğru değil

O esnaf iddiaları yalanladı: Küçük çocuğu dövme iddiası doğru değil

Fethiye Caddesi’nde faaliyet yürüten bir börekçide küçük çocuğun dövüldüğü iddia edilmiş ve gazetelere haber olmuştu. Bu gelişme sonrası o işletmenin sahibi Serhan Berdan bir basın açıklaması yaparak kendini savundu. Berdan, ‘’Kesinlikle küçük çocuğu dövmek bir yana tek bir fiziki müdahalede dahi bulunmadım’’ dedi.

13 Ocak 2021 Çarşamba 23:09 Güncel

Geçtiğimiz günlerde Fethiye Caddesi’nde faaliyet gösteren bir börekçide küçük bir çocuğun dövüldüğü iddia edilmiş ve gazetelere haber olmuştu. Bu gelişme sonrası o işletmenin sahibi Serhan Berdan bir basın açıklaması yaparak kendini savundu. Berdan, ‘’Kesinlikle küçük çocuğu dövmek bir yana tek bir fiziki müdahalede dahi bulunmadım’’ dedi. İşte Berdan’ın açıklaması:

GERÇEK DEĞİL

12.01.2021 tarihinde gazetenizde “Esnaf Çocuğu Dövdü” ve sair başlıklarla yayınlanan haberin içeriğinin gerçeği yansıtmamakla birlikte; kişilik haklarıma saldırı mahiyetinde olması, ticari itibarıma ciddi zarar vermesi ve aynı zamanda TCK anlamında suç teşkil etmesi sebebiyle düzeltme hakkımı kullanma zarureti hasıl olmuştur.

KONUNUN ESASI

Gerek olayda adı geçen çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle kamuoyunun haklı olarak hassas ve korumacı yaklaşması, gerekse konunun esasını bilmeyen kişiler tarafından iyi niyetli mi yoksa amaçlı olduğunu bilemeyeceğimiz hatalı açıklamalar yapılmış olması, ne yazık ki siz değerli basın mensuplarının gerçeği yansıtmayan bilgi akışı ile haber yapmasına sebebiyet vermiştir

HATALI BİLGİ İDDİASI

Sayın gazetenizin ve muhabirlerinizin habercilik anlayışına saygı duyduğumdan, yapılan haberlerin kasıt içermediğine ve ancak hatalı bilgi akışından kaynaklı olabileceğinde inanarak yasal tekzip hakkımı kullanmaktan ziyade öncelikle ve iyi niyetli olarak konunun aslını sizlerle paylaşmaktayım. Düzeltme hakkımı kullanabilmem adına açıklamalarıma basılı ve internet gazetelerinizde yer vermenizi temenni ediyorum.

YARDIM EDİYORUM

Üç yıldır Fethiye Caddesi- Şaban Sarıgül’le Sokak’ta Bülent Börek markası bayisi olarak kendi nam ve hesabıma faaliyet göstermekteyim. Bu süre içerisinde esnaflarla iyi diyaloglarım, ihtiyacı olanlara-karnı aç olup yardım talep edenlere yaklaşımım ve desteğim herkes tarafından bilinmektedir.

KENDİSİ DÜŞTÜ

Olay günü, daha önce de pek çok kez dükkânıma gelen küçük yaşlardaki kardeşim, şahsım ve müşteriler tarafından kendisine verilen börekleri yemiş, karnını doyurmuştur.  Buna karşın bazı müşterilerin rahatsızlıklarını dile getirmeleri üzerine kendisine “Yemeğini yedin, artık rahatsız etme insanları” diyerek uyardım. Tarafımca küçük çocuğa karşı başkaca ne bir sözüm ne bir fiziki müdahalem bulunmamaktadır. Çocuk arkasına bakarak, tarafıma bir şeyler söyleyerek ve bu durumu kendince oyuna çevirerek dükkanımda uzaklaşırken düşmüş ve burnu kanamıştır.

ADLİ VAKA HALİNE DÖNÜŞTÜ

Yere düşen çocuğun yanına yardım amaçlı gittiğimde, çocuğun Suriyeli olması sebebiyle Türkçeyi yeterince anlamamasından kaynaklı olarak iletişim kuramadım ve yanından ayrıldım. Kesinlikle küçük çocuğu dövmek bir yana tek bir fiziki müdahalede dahi bulunmadım. Nitekim çocuk ve ailesi tarafımdan şikayetçi dahi olunmamış, olay adli bir vaka haline dahi dönüşmemiştir.

AİLESİYLE GÖRÜŞTÜM

Nitekim bugün, küçük çocuğu ve ailesini evlerinde ziyaret ettim, sohbet ettik, börek ikram ettim. Kendilerine hakkımda çıkan haberlerden bahsettiğimde de çok üzüldüler ve sağ olsunlar kendilerine düşen bir şey varsa yapmayı teklif ettiler. Ne var ki ben, bir baba olarak; haksız isnatlar ve karalamalar ile maruz kaldığım itibar linçinden dahi kurtulma çabası verirken bir çocuğu alet etmemek adına kendilerine teşekkürlerimi ilettim.  Ziyaretime ilişkin fotoğrafları da ekte tarafınıza gönderiyorum. Gerçekle hiçbir ilgisi olmayan iddialar sebebiyle hem kişilik haklarım hem de ticari zarar görmüş bununla birlikte maddi-manevi zararlarım doğmuştur. Tüm hukuki başvuru ve talep haklarım saklı kalmak üzere; gerçeğin, iyi niyetli girişimlerim ve sizlerin düzeltme yayınları ile ortaya çıkacağına inanıyorum.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet’e soruşturma açıldı

Hürriyet’e soruşturma açıldı