09 Temmuz 2020 Perşembe

O fabrikada büyük ihmal: Yüksek ateşi olan işçiyi çalıştırdılar!

O fabrikada büyük ihmal: Yüksek ateşi olan işçiyi çalıştırdılar!

İzmit’te kurulu bulunan POSCO Assan'da, yüksek ateş şikayeti olan bir işçi fabrikada çalıştırıldığı iddia edildi. Hiçbir önlem alınmayan fabrikada işçiler ise çok endişeli

21 Mart 2020 Cumartesi 13:12 Güncel

Koronavirüs salgını sobeyle herkesin evlerinde kalması çağsı yapıların pek çok fabrika ise hiçbir önlem almadan sağlıksız koşullarda çalışmaya devam ediyor. Hiçbir önlem alınmadan ve hatta çeşitli sağlık sorunları bulunan işçiler bile bu şartlarda çalışmaya zorlanıyor. Benzer bir durum ise İzmit’te kurulu bulunan POSCO Assan'da yaşandı.

KORONAVİRÜSE RAĞMEN SORUMSUZLUK

İddialara göre, dün 4-12 vardiyasında çalışan bir işçi, 40 derece ateşi olduğunu, birkaç gündür de kötü olduğunu söylemesine rağmen işyerine çağırıldı. Fabrikaya gelen işçi daha sonra hastaneye sevk edildi. Yaşanan olayın ardından fabrikadaki tüm işçiler gergin. İşçilerinden alınan bilgiye göre, fabrikaya aynı servisle gelen işçilerden de kan alındı ve işçiler evlerine ‘karantina da kalın’ diye gönderildi. Servisten sonra fabrika içi ringde ve ilk beklemede, girişte o servisle gelen işçilerle yan yana olan vardiyadaki tüm işçiler stres yaparak, sinirleri bozularak ve belirsizlik içinde çalışmaya devam etti. Fabrikada kalan işçilerin de diğer vardiyanın işçileri ile aynı alanda bulundukları oldu.”

YILLIK İZİNDEN KESMEDEN

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Metal İşçileri Birliği; “Kar heveslisi Kibar Holding, salgın tehlikesine rağmen hala işçileri çalıştırmaya devam ediyor. İşçileri hızla yayılan salgında binlerce kişi ile beraber çalıştırdığı yetmezmiş gibi bir de sorumsuzca davranarak, işçilerin sağlığını ve hayatını tehlikeye atıyor. POSCO Assan işçileri patronun bu sorumsuzluğuna göz yummalıdır. Ortak bir şekilde tepki göstererek salgından korunmak için gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdır. İşçi düşmanlığı tescilli Kibar Holding ise derhal tüm işçilerin sağlık kontrollerini ve testlerini yaptırarak herkese YILLIK İZİNLERİNDEN KESMEDEN ÜCRETLİ İZİN VERMELİDİR. Bundan sonra POSCO Assan işçilerinin başına gelecek bütün sağlık sorunlarından Kibar Holding ve POSCO sorumludur. Yapılan sorumsuzluk giderilmelidir, giderilmediği takdirde Posco işçileri hesabını sormalıdır” diye belirtti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'nun kardeşi hayatını kaybetti

Kılıçdaroğlu'nun kardeşi hayatını kaybetti