06 Haziran 2020 Cumartesi

O firmadan açıklama var: Kaçak kazı muamelesi yaptılar

O firmadan açıklama var: Kaçak kazı muamelesi yaptılar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel Köprülü Kavşak ihalesini tek taraflı olarak feshetmesinin ardından yüklenici firmadan açıklama geldi. SED YOL-ALSA ortaklığı avukatı Egemen Egemenoğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada: “Müvekkilimizin sözleşme kapsamında yapmış olduğu kazılarla ilgili olarak kaçak kazı muamelesi uygulanmış ve müvekkilimizin yapmış olduğu kazılar ve imalatlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından toprakla kapatılmıştır” denildi

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:29 Güncel

Karamürsel battı çıktı ihalesi ile ilgili olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tek taraflı olarak ihaleyi iptal etmiş ve iptal sebebi olarak şu ifadelere yer vermişti: “Karamürsel kent meydanı köprülü kavşağı 08.05.2018 tarihinde yüklenici firmaya is yeri teslimi yapılarak çalışmalar başlatıldı. 18 Ocak 2019 tarihine gelindiğinde resmi gazetede yayınlanan kanun ile idarelerden alınan ihaleleri yapan müteahhitlere yaptıklari işi tasfiye etme imkanı getirdi. Ancak Hazine ve Maliye bakanlığından onay şartı arandı. İlgili firma bu yasadan yararlanmak istedi ve Şubat 2019'da dilekçesini verdi ve işi durdurdu. 26 Temmuz 2018’de Hazine ve Maliye Bakanlığı yapım işinin feshini uygun bulmadı. Bunun üzerine Büyükşehir yüklenici firmaya işe kaldığı yerden devam etmesini istedi.Büyükşehir, yüklenici firmaya gelip işe başlaması için uyarı yazıları yazdı. Büyükşehir, en son yapım işleri genel şartnamesi gereğince 10 gün içinde işin tamamını kapsayacak şekilde işi bitirmeye yönelik çalışma  başlatmasi için firmaya ihtar çekti. Son olarak büyükşehir Belediyesi 16 Eylül'de yüklenici firma işi bitirmeye yönelik bir çalışma yapmadığı sahada tespit ederek, yasa ve yönetmeliğin verdiği yetki ile firmanın iş hakkı fesh edildi.”

TİCARİ İTİBAR ZEDELENDİ

Daha sonrasından ihaleyi kazanan yüklenici firmadan avukat Egemen Egemenoğlu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından müvekkilimiz SED YOL İNŞ. NAK. MAD. TURZ.İTH. İHR. SAN. VE TİC .A.Ş+-ALSA NAK. İNŞ. TURZ. İTH. İHR. PVC PLS. DOĞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. iş ortaklığı hakkında yapılan 21.09.2019 tarihli basın açıklamasına ilişkin müvekkilimizin ticari itibarının zedelenmemesi adına kamuoyunu bilgilendirme gerekliliği doğmuştur. Müvekkilimiz SED YOL İNŞ. NAK. MAD. TURZ.İTH. İHR. SAN. VE TİC .A.Ş+-ALSA NAK. İNŞ. TURZ. İTH. İHR. PVC PLS. DOĞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. iş ortaklığı kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde taahhüt işlerinde faaliyet göstermektedir.

HAKSIZ FESİH

Bu zamana kadar üstlenmiş olduğu projeleri en iyi ve doğru şekilde sürdürerek hedeflerine ulaşmayı amaçlamış ve başarmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018/94066 ihale numarasıyla ihaleye çıkartılan K.B.B Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı Yapım İşi müvekkilimiz SED YOL İNŞ. NAK. MAD. TURZ.İTH. İHR. SAN. VE TİC .A.Ş+-ALSA NAK. İNŞ. TURZ. İTH. İHR. PVC PLS. DOĞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. iş ortaklığına ihale edilmiştir. Ancak müvekkilimizin taahhüdü altında yapımı devam eden K.B.B Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı Yapım İşi’ne ilişkin sözleşme Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16.09.2019 tarihinde müvekkilimizin sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle haksız olarak feshedilmiştir.

KARAMÜRSEL HALKININ CAN VE MAL GÜVENLİĞİ

İhale konusu projenin uygulanabilirliği bulunmamaktadır. Projenin uygulanması halinde yeraltı su seviyesinin yüksek olmasından dolayı; yer altı sularının poroz betonları ile taban kotlara alınması zeminde efektif gerilme artışına sebep olacağı ve zamana bağlı oluşacak konsodalisyonların, obruk ve çökmelere sebebiyet vererek, çevredeki yüksek katlı binaların oturmasıyla beraber can ve mal kayıplarına neden olabileceğine dair İstanbul Teknik Üniversitesi’nin raporu bulunmaktadır. Söz konusu projenin uygulanma imkanının bulunmadığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca bildirilmiş, buna rağmen müvekkilimiz işin devamına zorlanmıştır. Konu yasal mercilere taşınmış olup, müvekkilimizin hukuki mücadelesi tüm Karamürsel halkının can ve mal güvenliği adına, telafisi imkansız zararların yaşanmaması için devam etmektedir.

BÜYÜKŞEHİR TOPRAKLA KAPATTI

Müvekkilimizin başlatmış olduğu hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin zorlamasıyla müvekkilimiz işin imalatına başlamıştır. Ancak müvekkilimiz işin başındayken polis marifetiyle müvekkilimize ait şantiye boşaltılmış ve müvekkilimiz personeli fiilen işin yapıldığı yerden uzaklaştırılmıştır. Müvekkilimizin sözleşme kapsamında yapmış olduğu kazılarla ilgili olarak kaçak kazı muamelesi uygulanmış ve müvekkilimizin yapmış olduğu kazılar ve imalatlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından toprakla kapatılmıştır. Karamürsel Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin müvekkilimize ait şantiyelere giderek işi durdurması ve bölgeyi terk etmesi uyarısı yerel basına dahi yansımıştır.

DELİL YARATMA ÇABASI

Hukuki süreç devam etmesine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tek taraflı basın açıklaması yapılarak, delil yaratılma çabası içine girilmiştir. Delil yaratma amaçlı yapılan basın açıklamasında aynı şartlarla ihaleye çıkılacağı belirtilmiş olsa da bizim hukuk mücadelemiz halihazırda Karamürsel halkının can ve mal güvenliğini korumak içindir. Bu nedenle söz konusu süreç yargıya taşınmış olduğundan yargılamayı etkilememek adına şimdilik daha fazla açıklama yapamadığımıza ilişkin tüm kamuoyunu Müvekkillerimiz adına bilgilendirmekteyiz. SED YOL İNŞ. NAK. MAD. TURZ.İTH. İHR. SAN. VE TİC .A.Ş+ ALSA NAK. İNŞ. TURZ. İTH. İHR. PVC PLS. DOĞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İş Ortaklığı Vekili Av. Egemen Egemenoğlu “

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet’ten canlı yayında doğum günü sürprizi

Hürriyet’ten canlı yayında doğum günü sürprizi