06 Haziran 2020 Cumartesi

O iki ilçeye metro müjdesi! Proje yıl sonuna hazır

O iki ilçeye metro müjdesi! Proje yıl sonuna hazır

Gebze-Darıca bölgesinde hayata geçirilecek Metro Projesi ile ilgili yüklenici firma tarafından teknik sunum gerçekleştirildi, karşılaşılabilecek sorunlar ile çözüm önerileri görüşüldü

12 Şubat 2017 Pazar 12:17 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze-Darıca bölgesinde hayata geçirmeyi planladığı Metro Projesi çalışmaları yüklenici firma Ove Arup Partners Internatıonal Ltd.&Arup Müh. Ve Müş. Ltd. Şti. ortak girişimi tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında ilgili firmanın Londra ofisinden gelen Tünel Uzmanı Michele Mangione tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Adnan Bilgiç, Ulaşım Dairesi Başkanı Ayşegül Yalçınkaya, Raylı Sistemler Şube Müdürü Fatih Gürel ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı teknik personelinin katıldığı bir sunum gerçekleştirildi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda proje ve tünel tasarım gereklilikleri, TBM (Tünel Açma Makineleri) ve geleneksel kazı (NATM) tünel yapım yöntemleri içerikli genel bir sunum yapıldı. Gebze-Darıca Metro Hattı’nın tünel inşaatına yönelik proje aşamasında yapılması gereken planlamalar, inşaat öncesi yapılacak hazırlıklar ve inşaatta karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

PROJE YIL SONUNDA TAMAM

Darıca’nın sahilinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 15 km uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşacak Gebze-Darıca Metro Hattı’nın ön projeleri tamamlanma aşamasına geldi. Projenin yapıma yönelik uygulamaya esas kesin projelerinin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

2018 YILINDA BAŞLAYACAK

Hattın daha önce fizibilite çalışmaları tamamlanarak Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından onaylandı. Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB’lere, denizyolu ulaşımı ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze-Darıca Metro Hattı’nın inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

aysel akduman

12 Şubat 2017 Pazar 20:31

zaten bir gebze- darica hattinin ihtiyaci var metroya....izmit merkez güllük gülüstanlik....calisincada olmuyor demek ki kandiradan tutup bütün bu ilceleri birbirine metro hattiylan bagliyacan o zaman cikip ben büyüksehirim calisiyorum oluyor diyeceksin....türkiye ye bakicam ve bir tane metro hattim olmayacak...ve ben sanayi sehri olucam sürekliu göc alicam, zehiri soluyacam,kansere bir cok insanimi vericem gelismislik yok....havaalani yok...bize sadece tranvay hatti ve kanser hastanesi yaparlar

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaelili iş adamı Ahmet Alemdar vefat etti

Kocaelili iş adamı Ahmet Alemdar vefat etti