24 Ocak 2021 Pazar

Otobüsçüler zamdan memnun değil

Otobüsçüler zamdan memnun değil

Ulaşım araçlarına gelen yüzde 16,7’lik zamlı tarife başladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Biniş ücretleri 10 lira da olsa bizi kurtarmaz” dedi

04 Ocak 2021 Pazartesi 11:39 Güncel

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası tarafından talep edilen ulaşım zammı geçtiğimiz aylarda UKOME’de onaylandı. Odanın yüzde 25 oranında talep ettiği zamma karşılık Büyükşehir Belediyesi yüzde 16,7 oranında zam verdi. Yapılan zam ile birlikte 3 lira olan şehiriçi ulaşım ücreti 3 lira 50 kuruş oldu. Zamlı tarife 1 Ocak’tan itibaren başladı. Yapılan zam ile şehir içi 3 liradan 3 lira 50 kuruşa çıkartıldı. Öğrenci ücretlerine ise Büyükşehir katkısı ile zam yapıldı.

ZAMLI TARİFEYE GEÇİLDİ

Daha önce biniş başına öğrenciden 1 lira 60 kuruş, belediyeden ise 40 kuruş destek alınırken yeni zam ile öğrenciden 1 lira 75 kuruş, belediyeden ise 50 kuruş alınacak. İndirimlilerin ücretleri ise 2 lira 25 kuruştan 2 lira 55 kuruşa çıkartıldı. 31 Aralık ile 4 Ocak tarihleri arasında pandemi süreci nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması ile zamlı tarife tam anlamıyla dün başladı. Kocaelililer ulaşım araçlarına 50 kuruş zam ile binmeye başladı.

10 LİRA OLSA KURTARMAZ

Ulaşım araçlarında uygulanmaya başlayan zam hakkında konuşan Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt zamdan memnun olmadığını yineledi. Kurt açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı, “Biniş ücretleri 5 lira da olsa 10 lira da bizi kurtarmaz. Her gün her şeye zam geliyor. Akaryakıta zam geldi. Gelmeyede devam ediyor. Lastikler bile geçen seneye göre yüzde 100 zamlandı. Sigortaya, bandrole zam geldi. Bu şartlara baktığımızda yüzde 16 oranında zam tabiki yeterli değil. Toplu taşıma cazibesini yitirdi. Esnaf arkadaşlarımız araçlarını işletme değil de kiralama formülünü tercih ediyor. Çünkü zarar ediyorlar.”  dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

kürşat keleş

05 Ocak 2021 Salı 14:59

kiralama yönetimi tercih ediliyorsa, kiralayan hem kazanıp hem kira ödeyebiliyorsa, araç sahibi hem kira vermeden nasıl kazanamıyor düşündürücü.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ekmeğe zam geliyor

Ekmeğe zam geliyor